20. Hafta Gebelik (Hamilelik) – Bebeğin ve Annenin Durumu

19. hafta gebelik sürecinin ardından 20. Hafta Gebelik (Hamilelik) döneminden bahsedeceğiz bugün. 20 haftalık hamile bayan demek dokuz aylık serüvenin beşinci ayında demektir. Artık anne adayları hamileliğin yarısını tamamlamış, bebek ise gelişimini büyük ölçüde tamamlamış sayılmaktadır. Bu haftalar gebeliğin en güzel haftaları diye adlandırılabilir. Çünkü gebelik boyunca yaşadığın belirtiler azalmış ve karında henüz hissedilecek seviyede ağırlaşma olmadığı için hamile bayanlar için oldukça rahat bir haftadır.

20 Haftalık Gebelikte Annenin Durumu

Annenin beşinci aya girmesiyle birlikte karnı hızla büyümeye başlar. Bebeğin karın içerisindeki hareketleri anne tarafından artık hissedilmeye başlanır. Bu haftaya kadar rahimdeki düzensiz büyümeler yirminci haftadan sonra bir düzen içerisine girer ve 1 cm şeklinde her hafta büyümeye devam eder. Hamilelikte annelerin en büyük kaygısı kilo almalarıdır.

Bu ay içerisinde annelerin 2-4 kilo almaları doğaldır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda hamile bayanların genellikle gebelik boyunca 11-14 kilo aldıkları saptanmıştır. Kilo arttıkça hamilelerde ki çatlak ve ağrılarda arta bilir buda annenin kendini kötü hissetmesine neden olabilir. Ancak hamile bayanların yavaş ve düzenli olarak kilo alması bu sıkıntılı durumu minimum düzeye indirecektir. Ayrıca gebeler için diyet yazımız bu noktada size faydalı olabilir. Bunun yanında lahana suyu diyeti nasıl yapılır yazımıza da okumak isteyebilirsiniz. Kendinizi kilo sebebiyle strese sokmayın. Bizim tüm hastalıklara kesin çözüm yazısında bahsettiğimiz kitap doğumdan sonra hem bebeğinizin hem de sizin sağlıklı bir hayat yaşamasına yardımcı olabilir. O yazıyı da okuyun lütfen. Orada bahsettiğimiz kitapta yazar 1.5 ay gibi kısa bir sürede 20-25 kg verdiğini anlatıyor.

Diğer haftalarda olduğu gibi bu haftada da vücut çok sayıda kan üretmeye devam eder. Annenin demir alması durumunda vücuttaki alyuvar sayısı artar. Ancak hamile bayanlar yeterince demir almaz iseler alyuvar sayısı düşeceği için kansızlık görülmeye başlanır. Bu durum genellikle yirminci haftanın sonunda kendini hissettir. Anne kedini daha yorgun, halsiz hissettiği gibi bazı hastalıklara da daha açık hale gelir. Bu yüzden bu haftalarda annenin demir ihtiyacını karşılaması oldukça önemlidir.

20. Hafta Gebelik Döneminde yani 20 Haftalık Hamilelikte Beslenme

Bu 20 hafta içerisine giren hamile bayanlar için onlara özel bir beslenme programı olmasa da beslenmelerine dikkat etmeye devam etmeleri gerekir. Bu haftalarda kilo artışının artması ile birlikte çoğu anne adayı şekerden kaçınmak için çeşitli tatlandırıcılar kullanmaktadırlar. Uzmanlar tarafından yapılan bazı araştırmalar sonucunda suni tatlandırıcıların hamilelik döneminde çok tavsiye edilmediği ortaya konmuştur. Bu gibi durumlarda sağlıklı olan şey doktor önerisini almaktır.

20. Haftada Bebeğin Gelişimi

Hamileliğin yirminci haftasına gelen bayanların bebekleri yaklaşık olarak 14-16 cm uzunluğunda, kilo olarak ise ortalama 260 gramdır. Haftalardır bebeğinin cinsiyetini merakla bekleyen anne artık bebeğinin cinsiyetini bu hafta öğrenebilir. Bebeğin derisi şeffaf bir görünümden çıkıp kalınlaşmaya başlar. Bu sırada bebeğin tırnak ve kaşları gelişimine devam eder. Bu hafta içerisinde olan hamileler artık bebeğinin rahim içerisindeki hareketlerini hissetmeye başlar.

20. hafta gebelik dönemi annenin vücudunu daha az yorması gereken dönemlerin başlangıcıdır. Yolun yarısı bitmiştir ve yolun kalan yarısında daha dikkatli davranılmalıdır.

Originally posted 2022-06-20 23:50:43.