22. Hafta Gebelik (Hamilelik) – Bebeğin ve Annenin Durumu

Bugün 22. hafta gebelik dönemine geldik. Her kadının hayallerinden biri bebek sahibi olup annelik duygusunu tatmaktır. Bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almak isteyen anneler aynı zamanda rahat bir hamilelik yaşamak isterler. Eğer doktorunuz size hamileliğin 22. haftasında olduğunuzu söylüyorsa beşinci ayın son haftasını yaşıyorsunuz demektir. Karnınız büyümüş, kilo alımlarınız başlamış ve en önemli noktası da artık bebeğinizin cinsiyetini biliyor olmanız gerekir.

22 Haftalık Bebekte Neler Meydana Gelir?

22 haftalık hamile olan bayanların bebeklerinin uzunluğu yaklaşık olarak 19 cm iken kilosu ise ortalama 330-400 gramdır. Bu hafta içerisinde bebeklerin beş duyu organı gelişmeye devam eder. Bebek artık annenin yediği besinlerin tadını almaya başlar. Bu hafta içerisinde bebeğin üreme organları gelişimine devam eder. Erkek bebeklerin testisleri karın altına doğru inmeye devam ederken kız bebeklerin ise yumurtalık ve rahimleri karın içerisindeki yerine yerleşmeye devam eder.

22. Haftada Annedeki Değişim

Bu haflarda rahim büyüklüğü doktorlar tarafından 21-22 cm olarak belirlenir. Bu haftalarda sadece rahim değil vücudun başka bölgelerinde de şişme ve büyümeler görülebilir. 22 hafta hamile bayanların ayaklar ve bacaklarında gün içerisinde şişmeler meydana gelebilir. Sürekli ayakta durmak bu durumu daha da arttıracaktır bu yüzden uzmanlar tarafından tavsiye edilen hamile bayanların gün içerisinde ayaklarını uzatarak dinlendirmeleridir.

22. haftanın içerisinde olan hamile bayanların bellerinde kalınlaşmalar görülebilir. Çünkü artık karın gözle görünebilecek derece büyümüş ve kilo alımları da 5-6 arasında artış göstermiştir. Kilo artışı, kan miktarındaki değişimler ve kanın akışı, rahimin yaptığı baskı varisleri kötü etkileyebilir. Bu haftalarda özellikle 21-22 haftalarda varis ağrısı hafif bir ağrı olarak kendini gösterse de gebelik ilerledikçe vücudun üzerindeki ağırlık arttıkça hafif hissedilen ağrılar kendini daha acılı, şiddetli ağrılara bırakabilir. Kilo artışı rahatsız ediyorsa hamileler için diyet yazımızı veya lahana suyu diyeti ile zayıflayanların yorumları yazımızı okuyabilirsiniz.

22. Hafta Gebelik Döneminde Annenin Şikayetleri

22. hafta gebelik yani hamileliğin beşinci aylarında anne adaylarında bazı sorunlar oluşur. Bunlardan birisi rahim kasılmalarıdır. Gebeliğin bu haftalarında rahim içerisinde kasılmalar meydana gelebilir. Bu kasılmalar genellikle ağrısızdır. Rahim bu kasılmalar sayesinde kendini doğuma hazırlar.

Bu haftalarda bayanlar halsizlik, yorgunluk ve kansızlık gibi sorunlar yaşayabilir. Bunların temel sebebi demir eksikliğidir. Anne gereken demir miktarını alamazsa kansızlık ortaya çıkar bu durumda hamilelik boyunca yorgunluk ve halsizliğe neden olmaktadır. Hamilelik boyunca annenin kabızlık yaşayabileceği gibi ishal ve grip gibi hastalıklarda yaşayabilir. Bu durumlarda annenin sıvı alımını arttırması gerekir.

Originally posted 2022-05-24 17:24:11.