3D Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Güzellik göreceli bir kavram olsa da her devrin belirli bir güzellik anlayışı olduğu malum. Üsttelik bu standartlaştırılmış güzellik anlayışından kadınlar kadar erkekler de nasibini alıyor. Yine de güzelleşme adına yapılacak işlemlerin çeşitliliği konusunda kadınlar çok daha şanslı. Bilhassa yüz güzelliği konusunda ürün yelpazesi geniş malzemeler ve uygulanan tekniklerin gelişmesi sayesinde kadınlar hayranı oldukları ünlüler ile boy ölçüşebilecek kadar etkileyici bir görünüme kolayca sahip olabiliyorlar.

3 boyutlu güzellik

Görsel anlamda muhteşem bir tatmin sağlayan uygulamaların en popüleri ise 3 boyut efekti verilen makyaj hileleri. 3d makyaj nedir diye soracak olursak çeşitli malzemeler kullanılarak yüzün kusurlarını saklama ve etkileyici yanlarını ortaya çıkarma sanatıdır diyebiliriz. Gölgelendirme yöntemi olarak da bilinen bu tekniğin etkili bir şekilde uygulanabilmesi için yüzün genel hatları ile ilgili doğru bir bakış açısına gerek var.

Etkileyici bir yüz ifadesi

3 boyutlu makyaj uygulamaları genelde sinema sektöründe ve moda çekimleri gibi profesyonel etkinliklerde sıklıkla kullanılıyor. Ancak 3d makyaj nasıl yapılır konusunda sırlar birbir ortaya kalktıktan sonra gündelik hayatın içinde de bu etkileyici hilenin sıklıkla kullanıldığını görebiliyoruz. Özellikle yüzü dolgun olan bayanlar için yüz inceltme konusunda da oldukça başarılı sonuçlar veren 3 boyutlu makyaj uygulaması gölgelendirme, kontur uygulanması ve aydınlatma amacı ile yapılan teknikler sebebi ile üste uygulanan klasik makyajın da temelini oluşturuyor.

Kontur sayesinde daha ince yüz hatları

Bu makyaj stilinin en önemli uygulama kısmı konturdür. Kontur için kullanılacak temel malzemeler ise cilt tonundan birkaç ton koyu fondoten ya da pudra, yine koyu tonlarda kapatıcı ve kahve tonlarında göz farıdır. Kontur uyguaması sayesinde daha çıkık elmacık kemikleri elde edilirken geniş alın yada büyük burun takıntısı yaşayan kadınlar daha dar alın ve daha küçük burun görünümüne sahip olacaklardır.

Gölgelendirme ile gelen mucize

Kontur uygulaması gölgelendirme olarak da adlandırılır. Gölgelendirme yapıldıktan sonra ise sıra aydınlatmaya gelecektir. Aydınlatma yapıldıktan sonra bölge boyut kazanacaktır. 3D makyaj ürünleri aslında klasik makyajda kullanılan ürünlerden oluşmaktadır. Ancak bu ürünlerin uygulama tekniğinin farklı olması sonucun da farklı olarak yansımasını sağlar.

Yüz güzelliğine güzellik katacak makyaj hilesi

Yüz güzelliğinin en önemli göstergesi cildin temiz ve ışıltılı olması ile doğru orantılıdır. Cildin temel bakımlarından sonra uygulama malzemelerinin kalitesi ve doğru uygulama yöntemleri de kusursuz bir görünüme sahip olmak için yapılacaklar listesinin en başında gelir. Yüzde etkileyici bir görünüm için bazı bölgelerin ön plana çıkarılması gerekir. Öncelikle belirgin elmacık kemikleri yüzü daha canlı, dar ve etkileyici bir hale getirir. Alın ortası, şakaklar, kaşların altı, burun ve dudak üstü ile göz altları da 3 boyutlu makyaj yaparken öne çıkarılması gereken bölgeler arasındadır. Küçük ancak önemli detaylara dikkat edilerek titizlikle uygulanması gereken bu makyaj hilesi bir nevi makyaj sanatı olarak görülmelidir. Bu yüzden kişi kendi yapmak istemediği takdirde yüzünü profesyonel ellere emanet etmeli. Bu makyajın temeli yüz şeklini değiştirmek olduğu için rastgele yapılacak bir uygulama istenmeyen ve çirkin sonuçlar doğurabilir. Bu makyaj stili ile ilgili yeni trendlere baktığımızda özellikle 3d dudak uygulamaları ile birlikte dumanlı göz makyajının popüler olduğunu görüyoruz. Ayrıca farklı olmaktan çekinmeyenler için ilginç makyaj yöntemlerini uygulamak da yine 3d makyaj hilelerinin şova yönelik kısmında görücüye çıkıyor. Verdiği üç boyutlu görünüm sayesinde tamamen doğal ve etkileyici bir ifade sağlayan bu makyaj tekniği kaş uygulamalarında da kendine yer buluyor.

Originally posted 2022-06-07 00:06:16.