Borsa Nerede ve Nasıl Öğrenilir?

Borsa nereden öğrenilir,nasıl öğrenilir,ilk yatırımı yaparken nelere dikkat edilmelidir gibi sorularla boğuşuyoruz bugün. Birçok insan borsaya para yatırıp kazanmayı ister. Çünkü çevresinde veya sosyal medyada borsadan çok paralar kazanan insanları görmüştür. Ancak borsaya para yatırmaya korkar. Çünkü borsada kazanmak kadar kaybetmek de vardır. Bu yüzden borsayı öğrenmeden yatırım yapmak halk söylemiyle tam bir kumardır.

Borsa nasıl öğrenilir?
Borsa nasıl öğrenilir? Borsayı öğrenmeye nereden başlanmalı?

Borsayı Öğrenmek İçin Nereden Başlamalı?

Borsa, şirketlerin hisselerini satın alarak şirketlere ortak olunan bir platformdur. Ortak olunan şirket kar eden, borcu olmayan, gelecekte de kar etmesi muhtemel bir şirket ise genellikle hisse fiyatı yükselecektir. Şirket kötü yönetiliyorsa, ürettiği ürünlerin satışları azalıyorsa veya teknolojik gelişmelere ayak uyduramıyorsa bu şirketin hisse fiyatı düşecektir.

Temel Analiz – Teknik Analiz – Borsa nasıl öğrenilir?

Borsaya yatırım yapacak kişilerin öncelikle şirketlerin temel analizini yapabilecek finans ve ekonomi alanında bilgi birikimine sahip olması, şirketlerin bilançolarının ve sektörlerin ekonomik göstergelerinin değerlendirebiliyor olması gerekir.

Bu nedenle yatırım yapacak kişilerin finansal okuryazarlık düzeyini artıracak kitaplar okuması, eğitimler alması veya internet ortamında birçok sitede bulunan materyallerden faydalanarak bilgi düzeyini artırması gerekir.

Borsa nasıl öğrenilir?

Borsada yatırım yapmak için temel analiz yapmak yeterli midir?

Temel analiz hissenin bilanço bilgilerin değerlendirilerek hisse fiyatının gelecekte kaç lira olması gerektiğinin öngörülmesidir. Sadece hissenin temel analizini yapmak yeterli değildir. Bir de hissenin teknik analizini yapmak gerekir. Teknik analiz, hisse senedinin önceki zamanlarda yapmış olduğu fiyatların grafiklerinin değerlendirilerek hangi seviyeden alınabileceği, hangi seviyeden satılabileceğinin tahmin edilmesidir.

Teknik Analiz – Borsa nasıl öğrenilir?

Teknik analizi öğrenmek biraz zaman alır. O nedenle ilk başlarda teknik analiz, yatırım uzmanlarından veya sosyal medyadaki paylaşım sitelerinden öğrenilmelidir.

Borsaya ilk Yatırımı Nasıl Yapmalı? Hangi Hisselerden Alım Yapmalı?

Borsada sağlıklı bir şekilde para kazanılması, yatırım yapan kişinin bilgisine, analiz yeteneğine bağlı olarak genellikle 1 ile 2 sene arasında bir zaman alır. Bu nedenle ilk başlarken çok küçük bir para ile başlamak gerekir.

Alım yapılması düşünülen şirketlerin temel analizleri yapıldıktan sonra, piyasa fiyatının olması gereken fiyattan daha ucuz olduğu değerlendirilen hisseler tespit edilir. Bu hisselerin teknik analizi de yapılarak hangi seviyelerden alım yapılabileceği belirlenir. Alım yapılacak hisse belirlenen fiyat aralığında ise borsaya alım emri verilir.

Borsa neden düşmüyor? ” yazımız da ilginizi çekebilir.

Originally posted 2022-06-11 00:39:50.