Çim Adam Nasıl Yapılır?

Çim Adam Nasıl Yapılır?

Çim adam çocukluğumuzun en önemli bitkisidir. Fakat aslıdan her yaştaki insanın bakabileceği bir bitkidir. Hem farklı ve şirin tasarımlarıyla hem de bir canlıya bakma sorumluluğuyla insan birçok anlamda pozitif katkısı vardır. Genelde dışarıdan temin ettiğimiz çim adamı evde de yapabiliriz. Yapımı oldukça basit olan bu ürün özellikle çocukların ilgisini çektiğinde deney gözüyle de bakılabilir.

Uzmanlar çim adam gibi gelişimi zaman içerisinde devam eden oyuncakların çocuklarda zaman kavramının oluşmasına gelişmesine yardımcı olduğunu, bunun yanı sıra çocukta da sahiplenme ve sorumluluk duygusunun oluşmasını sağladığını söylemektedir. Bu yüzden ebeveyniler çocukların gelişimde özellikle çim adamlar ile çocuk büyütmenin faydalarını çokça görmektedir.

Evde çim adam yapımı oldukça kolay ve çocuğunuzla yapabileceğiniz bir aktivitedir.

Çim Adam Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler

Çim adam yapmak için ihtiyacınız olan malzemeleri birçok çiçekçi veya bitki satan herhangi bir yerden temin edebilirsiniz. 1 adet naylon çorap, 2 su bardağı elenmiş talaş, 1 yemek kaşığı çim tohumu, süslemek için düğme, keçe, kumaş vb. malzemeler. Çim adamınızı ne şekilde yapmak istiyorsanız o konuda süsleme malzemesi alabilirsiniz. Son zamanlarda süsleme için çizgi film karakterleri de çok kullanılmaktadır.

Çim Adam Yapımı Öncesinde Temizlik ve Güvenlik İşleri

Çim adam yapımına başlamadan önce yapım için kullanılacak yerin temizliğinin sağlanması gerekmektedir. Çünkü kullanılacak maddeler ne kadar insan sağlığı için problem oluşturmasa da her şeyin fazlası zarar verebilir. Öncelikle yapılacak yere gazete, naylon poşet veya bir bez serilmelidir. Üzerine malzemeler serilmelidir. Kişi sağlığı için ilk iş olarak çim adamı yapacak kişiler eldivenlerini ve yüz maskelerini takmalıdır. Tüm güvenlik ve sağlıksal açıdan önlemler alındıktan sonra çim adam yapımına geçilebilir.

Çim Adam Toprağının Yapımı

Malzemeleri hazırladıktan sonra öncelikle naylon çorabın burun kısmı içerisine 1 yemek kaşığı çim tohumu her tarafa eşit bir halde gelecek şekilde yayılır. Bunun amacı çimlerin istenen bölümde çıkıyor olmasıdır. Tohumların üzerine istenen kadar talaş eklenir ve altından bir ip yardımı ile sıkıca bağlanır. Buradaki istenen kadar kavramı çim adamınızın baş büyüklüğünün değişimi içindir. Çim adama burun ve kulak yapmak için çorap ve talaş istenen büyüklüğe göre tutulup bir ip ile bağlanır. Böylelikle çim adamın başında farklı boyutlarda küçük yuvarlaklar oluşturulur.

Çim Adamı Süsleme

Çim adamın baş kısmını yarattıktan sonra süsleme kısmına geçilebilir. Süsleme kişinin zevki ve istediği şeye göre ya da hayal gücüne göre değişebilir. Çim adamınızı kadın ya da erkek ya da bir hayvan veya çizgi film karakterine çevirebilirsiniz. Örneğin minyonlara benzetebilir, keçe düğme ve küçük gözlüklerle karakterinizi çim adamınızın üzerinde yaratabilirsiniz. Dilerseniz keçelerinizin üzerine resim çizebilir ve onları farklı bir şekle sokabilirsiniz. Dilerseniz çim adamınız kalp yıldız gibi şekillere de çevirebilirsiniz. Hayal gücünüzün ve isteğinizin yönünde size ait bir canlı yapabilirsiniz. Sadece çim adamınıza tohumlarınızı koyduğunuz yerlere üzerini kapatmayacak şekilde süsleme yapmaya dikkat ediniz. Çünkü bu durum çim adamınızın çimlerinin çıkmasını engelleyebilir.

Çim Adamın Bakımı Oldukça Önemli

Hazırlanan çim adam uygun büyüklükteki bir kabın içerisine konulur. İlk can suyu dediğimiz suyu verileri. Önemli olan çim adamın uygun koşullarda bakılıyor olmasıdır. Güneş gören ve havadar bir yerde duruyor olması çim adamın çimlerinin hızlıca çıkmasını sağlayacaktır. Bunun haricinde kalorifer kenarları ve pencere kenarları çim adamın büyümesi için uygun koşullar olabilir. Çocuğunuz ile beraber sabah akşam olmak üzere günde 2 defa sulamasınız. Fakat sulama esnasında çok su vermemeye ve çim adamın kabında fazla su kalmamasına dikkat edilmelidir. İlerleyen dönemde çimler çok uzarsa en üst ucundan çimleri makas yardımıyla budayabilirsiniz.