E Devlet Adli Sicil Kaydı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E devlet sisteminin hayata geçmesi kamu kurumlarınca ve vatandaşlarca büyük kolaylıklar sağladı. Sistemin elektronik ortamda olması kağıt gibi malzemelerin kullanımını azalttığından devlete faydalıdır. Devletin bütün kurumlarının bağlı olduğu bu elektronik sistem arşiv açısından daha kaliteli düzen ve sistemli çalışma sağlar.

Adli Sicil Kaydının Önemi

Adli sicil kaydı nedir sorusu genellikle iş başvurusu yapanlar tarafından merak edilir. Adli sicil kaydı bir devlete bağlı olan vatandaşların o ana kadar işledikleri suçlarla ilgili olarak tutulan kayıtlarının topluca dökümünü gösterir resmi bir belgedir. Bu belgenin halk dilinde karşılığı sabıka kaydıdır. Adli sicil kayıtları genellikle iş başvuruları esnasında iş yerlerinden istenmektedir. Çoğu özel ve devlet kurumu suç geçmişi kötü olan bir personelle çalışmak istemez. Ancak devletin aldığı bazı kararlara göre bir zamanlar suçlu olup cezasını çekenlere de belli bir çalışma alanı vardır. Bunun için eski hükümlülerin işe alımına ilişkin kurallar geçerlidir. Adli sicil kaydı temiz olan kişilere göre devlet kurumlarında ve özel kuruluşlarda birçok çeşitli iş imkanı bulunur.

Adli Sicil Kaydı Hangi Kurumdan Alınır

Adli sicil kaydı nereden alınır diye soranlara en kesin cevabı Adalet Bakanlığı’na bağlı Adli Sicil Ve İstatistik Genel Müdürlüğü verir. Bu kurumdan edinilen bilgilere göre dört farklı yoldan kişisel olarak alınabildiği anlaşılır. E devlet üzerinden, Cumhuriyet Başsavcılıklarından, kaymakamlıklardan, yurt dışındakiler için konsolosluklardan alınabilir.

İnternet Üzerinden Adli Sicil Kaydı Alma

Kamu kurumlarında insan, bitmeyen kuyruklarda beklemek istemeyip sabıka kaydı internetten nasıl alınır diye düşünebilir. E devlet üzerinden alınmak istenen sicil kaydı için yapılması gerekenlerin başında e devlet şifresi edinmek gelir. Bu şifre PTT iş yerlerinden çok ucuz bir fiyata hemen edinilebilir. Daha sonra internet üzerinden e devlet sistemine giriş yapılır. Kişinin cep numarası ve mail adresi sisteme kaydedilip gelen mesajlar doğrultusunda onaylanır. Ekranda beliren beyaz arama bölgesine adli sicil kaydı sorgulama yazılır ve çıkan satır tıklanır. Adalet Bakanlığı’na bağlı adli sicil sorgulama ekranına ulaşılır. Bir günde en fazla dört belge alınabileceği uyarısı görülür. Belgeyi alırken hangi amaçla edinmek istenildiği işaretlenir. Oluşturulan belge yazıcıdan çıktı şeklinde alınır.

Adli Sicil Kaydı Sorgulaması

Gerekli kurumlara verilen adli sicil kaydının doğruluğunun sorgulanması belgenin üzerinde yer alan TC kimlik numarası ve barkod numarası ile mümkündür. E devlet üzerinden adli sicil kaydı doğrulama sayfasına erişilir. Sorgulanacak kişinin getirdiği belge üzerinde yer alan TC kimlik numarası ve barkod numarası ilgili boşluklara girilir. Belge doğrulatılır. Eğer adli sicil kaydına internetten erişilemiyorsa ya da kişinin hiç haberdar olmadığı bir adli kayıt görünüyorsa Adalet Bakanlığı’na bağlı Adli Sicil Ve İstatistik Genel Müdürlüklerine başvurulup durumun gerçeği anlaşılır. Yabancı kurumlara verilecek olan adli sicil kayıtları için kişinin adli kaydı temiz ise internet üzerinden Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Flemenkçe, Danca, Portekizce dillerinde belge oluşturulabilir. Ama kişinin adli kaydı temiz değilse Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlıklarına müracat edilir. Gereken belge bir günde alınır.

Adalet Bakanlığı E Devlet İşlemleri

E devlet üzerinden yapılabilecek Adalet Bakanlığı bünyesindeki Adli Sicil Ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nü ilgilendiren işlemler adli sicil kaydı sorgulama ve adli sicil kaydı doğrulamadır. Sorgulama işlemleri genellikle işe başvuranlar tarafından, doğrulama işlemleri ise genellikle işi verenler tarafından kullanılır. Bazen özel okul kayıtlarında da öğrencilerden istenilebilmektedir.

Originally posted 2022-06-03 15:24:37.