Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Enerjiden Tasarruf Ederek Bütçenize Katkıda Bulunun

Hayatın merkezinde yer alan enerji iş yapabilme gücüdür. Artan nüfusa bağlı olarak her gün daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Yenilenebilir ve yenilenemez olarak ikiye ayrılan enerjide yenilenemeyenleri yerine koymak maalesef imkânsızdır. Bu yüzden daha fazla enerji kaybetmemek için tasarruf yoluna gidilmelidir. Enerji tasarrufu yenilebilir ve yenilenemeyen enerji içinde uygulanabilmektedir. Hayatımızın her alanında ihtiyaç duyduğumuz enerjiyi dikkatli kullanarak dünya mirasına katkıda bulunabileceğimiz gibi aile bütçesinede katkıda bulunabiliriz.

Alacağınız Küçük Önlemlerle Evde Tasarruf Çok Kolay

Evde yapılabilecek enerji tasarrufuna ilk olarak ısınma ile başlayabiliriz. Ev sıcaklığını korumak, daha fazla yakıt yakmayı engellemede önemli hususlardandır. Dış cepheye yaptırılan izolasyonun yanı sıra kapı ve pencerelerin kapalı tutularak ısının dengelenmesi ısıtıcının fazla enerji kullanmasının önüne geçer. Evlerdeki aydınlatmada kullanılan lambaların enerji tasarruflu olanlarının tercih edilmesi hem gelen fatura tutarını azaltmakta hem de daha az enerji kullanarak aynı aydınlığı sağlamaktadır.

Beyaz Eşya Seçerken Az Enerji ile Çalışmasına Dikkat Edin

Evde enerji tasarrufu yapmak için seçilen beyaz eşyaların enerji tasarrufu özelliğine sahip olmasına dikkat edilmelidir. Mutfakta en sık kullandığımız beyaz eşyalardan olan fırının kapağının sık sık açılması daha fazla enerji kullanmasına neden olur. Kapak açıldığında dışarı çıkan ısıyı yeniden elde etmek için daha fazla enerji harcayan fırınlarda nadir açılan kapaklar ve birden fazla ürünü aynı anda pişirmek gibi küçük detaylarla enerji tasarrufu sağlanabilir. Bulaşıkları elde yıkamak hem zaman hemde oldukça fazla su kaybına neden olmaktadır. Bu yüzden bulaşıkları makinede dolu şekilde yıkayıp filtre temizliğini sıkça yapmak istenilen enerji tasarrufu sağlamakta kolay olacaktır.

Beyaz Eşyalarınızda Ekonomik Programları Kullanın

Daha az deterjan, daha düşük sıcaklıktaki programlar ve tam kapasite yıkama ile çamaşır makinasındanda tasarruf etmeniz mümkün. Isı kaynaklarından uzak ve güneş görmeyen noktalara yerleştirilen buzdolabı enerjide tasarruf etmenize yardımcı olacaktır. Yemekleri soğuduktan sonra ve kapalı şekilde buzdolabına koymak ve içini dolu şekilde tutmak enerji tasarrufunu yaklaşık % 25 arttırmaktadır. Doğrudan güneş almayan ve bakımı düzenli yapılan klimalarda enerji tasarrufuna katkı sağlar. Televizyonu kısık sesle kullanıp düğmesinden kapatmakta enerjiden tasarruf etmenize aynı zamanda elektrik faturanızı düşürmenize yardımcı olur.

Küçük Dikkatlerle Büyük Tasarruf Sağlamak Mümkün

Elektrikli ev aletlerini fişten çıkararak muhafaza etmek, su ısıtıcılarında oluşan kireci temizlemek, ütülerde yoğun buhar teknolojisine sahip olanları seçmek, su hazneli süpürgeleri tercih etmek enerji tasarrufu sağlayan diğer yöntemler arasındadır. Yemek pişirirken kullanılan kapaklar yemeklerin daha kısa sürede pişmesini sağlayarak gazdan tasarruf etmenize yardımcı olan diğer etmenlerdendir. Duş, tıraş, diş fırçalama esnasında gereksiz yere akan suyu kapatmak %30 gibi bir su tasarrufu sağlar. Sıcak su kullanımını azaltmak ve sıcak su elde etmede yeni teknoloji ürünleri tercih etmekte enerji tasarrufu sağlar.

Alışkanlıklarınızı Değiştirerek Enerji Tasarrufu Sağlayın

Evde yapılan enerji tasarruflarının yanı sıra günlük rutinlerde yapılan değişikliklerde enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Özel araçlar yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmek yakıt tasarrufu sağlarken hava kirliliğini de azaltmaktadır. Taşıtların genel bakımlarının yapılması daha fazla yakıt yakmasının önüne geçerek enerji tasarrufu sağlayan bir başka önemli etkendir. Motorlu taşıtlar yerine bisiklet kullanmakta enerjide ciddi oranda tasarruf sağlamaktadır. Gelişmiş ülkelerin birçoğunda bisikletle ulaşım yaygın olarak tercih edilmektedir. Enerji tasarrufu için alacağınız küçük önlemlerle daha az enerji kullanırken ekonomiye ve aile bütçesine daha fazla katkı sağlamak sizin elinizde.

 

Originally posted 2022-06-08 06:02:22.