Elmanın Faydaları Nelerdir?

Dünyada ve ülkemizde en fazla tüketilen meyvelerden birisi elmadır. Özellikle ülkemizde Her bölgede elma üretimini görmek mümkündür. Üretimi fazla olması sebebiyle elmalar, yaz ve kış aylarında en fazla tüketilen meyvelerin başında gelmektedir. Elmanın faydaları,özellikle tok tutucu özelliği ve cilde olan faydası, diyet menülerinde yer almasını sağlamıştır.

Elmanın içeriğinde bulunan yüksek besin değerleri ve vitaminler insan vücuduna farklı olumlu etkiler yaratmaktadır. Özellikle elma içerisinde bulunan lifler, antioksidanlar ve flavanoidler sağlık açısından büyük faydaya sahiptir. Genel olarak elmanın faydalarına bakıldığında elma, kansere karşı koruyucu ve diyabeti önleyici bir besindir. Bununla beraber tansiyon rahatsızlığına da iyi gelen elmalar, vitamin açısından oldukça güçlüdür.

Elmanın faydaları - Elma kabuğunun faydaları

ELMANIN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

Her meyvenin olduğu gibi elmanın da sağlık açısından pek çok faydası bulunur. Elmanın sağlığa en büyük faydası ise kanseri önleyici olmasıdır. Elma, diğer meyvelere göre anti-kanser meyvesi olarak da bilinir. Ayrıca elma, metabolizmayı en iyi şekilde uyaran ve harekete geçiren bir meyvedir. Sindirim sistemini anında harekete geçiren elma bağırsaktaki bakterilerin kolaylıkla atılmasını sağlar. Bununla beraber elma tüketimi vücuttaki toksinlerin anında dışarı atılmasına yardımcı olur.

Gün boyunca cildimiz ve bünyemiz çok fazla mikrop ile karşılaşmaktadır. Vücudumuzun bu mikroplar ile savaşması için bazı besin değerlerine değerlerine ihtiyacı vardır. Mikroplar ile savaşma konusunda en iyi etkiyi ise elma tüketimi sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini korumak için her mevsim elma tüketilmelidir.

KALP VE BEYİN SAĞLIĞI İÇİN ELMA TÜKETİMİ

Elmanın Faydaları

Elma tüketimi, vücudun her bölümüne farklı fayda sağlar. Bu bu faydalar arasında kalp ve beyin sağlığı da gelmektedir. Özellikle elmanın kandaki kolesterolü düşürücü etkisi kalp hastalıklarının yüksek oranda engellenmesini de sağlar. Elma, kanda bulunan kolesterol miktarını düzenleyerek ilerleyen süreçlerde kalp ve damar tıkanmalarının önüne geçmektedir. Bununla beraber ilerleyen dönemlerde kişinin, kalp krizi geçirme riskini de ortadan kaldırır.

Elma tüketimi sadece kalp hastalıklarına değil, beyin sağlığına da iyi gelmektedir. Özellikle çocuklarda görülen konsantrasyon sorunlarına karşı elma tüketimi yadsınmaz bir etkiye sahiptir. Hafızayı güçlendiren elma aynı zamanda beynin daha hızlı problem çözmesini de sağlamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı elma, özellikle çocukların gelişim dönemlerinde tüketilmesi gereken bir meyvedir.

CİLT BAKIMI İÇİN ELMA

Elma tüketimi cilt yüzeyine ve deri lekelerine de çok iyi gelmektedir. Cilt bakımı konusunda elmadan yararlanıldığı sürece;
– kırışıklık,
– yaşlılık,
– sivilce lekeleri,
– güneş lekeleri ve dış etkenlere bağlı cilt problemleri daha kolay şekilde giderilir. Cilt bakımı yapan kişiler pek çok doğal maske içerisinde de elma posasını ya da elma kabuğunu görebilirler. Elmanın içerisinde bulunan güçlü antioksidanlar cilt yüzeyindeki tüm kırışıklık ve yaşlılık izlerinin giderilmesini sağlar. Bununla beraber elma içerisinde bulunan toksin attırıcı özellikler cilt yüzeyindeki kötü derinin atılmasına da yardımcı olmaktadır.

GÖRME PROBLEMİNE KARŞI ELMA TÜKETİMİ

Elma içerisinde bulunan flavonoid bileşikleri ve antioksidanlar, kişilerde ortaya çıkan tüm görme problemlerine karşı etkili olmaktadır. Özellikle görme problemleri üzerinde etkili olan elmalar tüm görme problemlerinin en aza indirilmesini sağlar. Görme problemleri arasında elmanın en fazla yarar sağladığı problem ise katarakt problemidir.

Herhangi bir görme problemi ile ilgili operasyon geçirmiş kişilerin daha fazla elma tüketimin yapması önerilir. Ayrıca içeriğindeki lif ve besinler sayesinde elmanın gece körlüğü rahatsızlığına da iyi geldiği bilinmektedir. Görme sorunu ile başa çıkmak istiyorsanız günlük en az 1 elma tüketimi yapmanız gerekir. Çünkü elma, sadece var olan görme problemlerine değil ileride oluşabilecek çeşitli görme sorunlarına da iyi gelmektedir. Görme sorunlarına bir önlem niteliğinde elma tüketimi yapmanız önerilir.

Originally posted 2022-06-12 02:42:35.