Erik Ve Faydaları

Çok lezzetli ve sulu bir meyve türü olan eriğin faydaları, saymakla bitmiyor. İçerdiği besin değerleri ile oldukça güçlü bir etki yaratan eriğin birçok faydası bulunmaktadır.

Lezzetli, sulu ve ekşi tadıyla yaz aylarının en vazgeçilmez meyvelerinden olan eriğin birçok faydası pek bilinmez. Vücudun birçok önemli işlevini yerine getiren erik, besin değerleriyle; vücudun ihtiyaç duyduğu birçok değeri içerir. Eriğin faydaları ile çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Eriğin Biyolojik Özellikleri

Asya kökenli olduğu bilinen eriğin; Doğu Avrupa ülkelerinden, Kafkaslar’a uzanan bir coğrafya içerisinde yetişebildiği bilinmektedir. 5 metrelik ağaçlarda yetişen eriğin, birçok farklı türü vardır.

İçerdiği antioksidan ve de filonutrientler sayesinde, erik; birçok önemli hastalığı tedavi eder. Vücudu zararlı organizmalara karşı korur. Ayrıca eriğin faydaları arasında; sindirime yardımcı olması ve kolesterolü düşürmesi gibi etkenler de ilk sıralardadır.

Mürdüm eriğinin içindeki resveratrol adlı maddenin hücrelerin yenilenmesi ve gençleşme konusunda faydaları bilim adamlarınca saptanmıştır

Lezzetiyle damaklarda özel bir tat bırakan eriğin genel olarak faydaları şunlardır:

Erik Kabızlığı Önler, Sindirim Sistemini Rahatlatır

Eriğin faydaları nelerdir?

Sağlıklı çalışan sindirim sisteminin belirtisi, günde bir ya da iki kez büyük tuvalete çıkmaktır. Fakat, kabızlık yaşayanlar için; bu durum, hayal gibi görünür. Oysa ki, günde bir avuç erik yiyerek; kabızlığın üstesinden gelebilirsiniz.

Yeşil erik, özellikle sindirilebilir lifler açısından zengin olduğundan dolayı; kabızlık ve gaz problemlerini önler. Sindirim sorunlarını hafifletir; sindirim sistemini rahatlatır.

Kabızlık için erik

Erik Dermatolojik Faydalar Sağlar

Eriğin faydaları nelerdir?

Diyet yapmayı erteleyenlerin en büyük korkularından birisi, kilo verdikleri zaman; deride sarkma olacağıdır. Erik gibi C vitamini açısından zengin ve de bağ dokusunu güçlendiren meyvelerle beslenmek; sarkmaları önler. Hem de, erik; cildin genç kalmasını sağlar.

Dengeli beslenme eşliğinde, günde bir avuç erik yiyerek, güzel bir cilde sahip olabilirsiniz. Ayrıca, ciltte sarkmaların üstesinden de, bu yolla gelebilirsiniz.

Yeşil eriğin faydaları- hangi hastalıklara iyi gelir?

Erik Kan Şekerini Dengeler

Eriğin Faydaları

Açlık ve tokluk hissinin belirlenmesindeki en büyük etkenlerden birisi, kan şekeridir. Eğer ki, kan şekeriniz dengede olursa; sağlıklı insanlar gibi, zamanında acıkır veya doyduğunuzu hissedersiniz. Bunu sağlayabilmenin en garantili yollarından birisi de, kan şekerini dengeleyen yeşil erik gibi besinler tüketmektir.

Erik, ayrıca kilo verdirir ve de ara öğünler için de; oldukça ideal bir meyvedir. 1 kase yeşil erik, ortalama olarak; sadece 50 kaloridir. Kalorisi en düşük olan meyvelerden birisidir.

Erik Kansızlığı Önler

Eriğin Faydaları

Kansızlık, başta yorgunluk olmak üzere; saç dökülmesi veya hamile kalamama gibi ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Eriğin faydaları arasında, demir ve kalsiyum içermesi de vardır. Dengeli beslenme eşliğinde, günde bir avuç kadar yeşil erik yiyerek; kansızlığın üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Erik Bağışıklık Sistemini Destekler

Güçlü olan bir bağışıklık sisteminin anlamı şudur:

Herkes hasta olurken; siz ise, sağlam olur ve keyifle hayata devam edersiniz. Bazı çeşitli; AIDS, kanser gibi ürkütücü ve de acı veren hastalıklardan da korunursunuz. Yüksek bağışıklık düzeyiniz, sizi tüm hastalıklara karşı bir koruyucu kalkan gibi korur.

Yeşil erik, çok yüksek oranlarda içerdiği C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Erik Öksürüğü Keser ve Akciğer Sorunlarını Azaltır

Yeşil eriği çok tüketenlerin; öksürük, astım, akciğer kanseri ve kronik akciğer sorunlarından uzak kaldığı saptanmıştır. Sigara içiyorsanız, sigaradan gördüğünüz zararı bir nebze olsun azaltmak için; günde bir avuç erik yiyebilirsiniz.

Özellikle yaşlılarda, düzenli olarak yeşil erik tüketmenin; yaşlandıkça oluşmakta olan görme sorunlarını da önlediği düşünülmektedir.

Erik Güçlü Bir Antioksidan Kaynağıdır, Kansere Karşı Korur

Erik içerdiği eşsiz bitkisel besinler ve antioksidanlar sayesinde; normal hücrelere zarar vermeden, kanser hücrelerinin büyümesini durdurmaktadır.

Originally posted 2022-06-12 13:39:46.