Ginseng Nedir? Ginsengin Faydaları Nelerdir?

Ginseng, çok yıllık, kazık köklü bir bitki türüdür. Onu bu kadar popüler yapan ve birçok kullanım alanı olan kısmı ise, bitkinin köküdür. Ginseng’in, Çin ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde; neredeyse 5000 yıldır tedavi amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Dolayısıyla ginsengin faydaları çok eski yıllardan beri bilinmektedir.

Ginseng bitkisinin, birçok alt türü bulunmaktadır. Amerikan ve Asya ginsengleri, en çok faydası olan çeşitleri olarak bilinmektedir. Piyasada karşınıza çıkabilecek olan Sibirya ginsengleri ise, botanik bilimcilerince; ginsengin bir türü olarak dahi görülmemektedir. Bu nedenle, eğer ki ginseng tüketmeye başlayacaksanız; bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu durumda, ginsengi; mümkün olduğunca, gerçekten güvenilir yerlerden elde etmeniz önemlidir. Ginseng içeren pharmatonun faydaları yazımız da ilginizi çekebilir.

Ginseng kökü

Ginsengin Sağlığa Ne Gibi Faydaları Bulunmaktadır?

Ginsengin ne işe yaradığı, yüzyıllarca hep merak konusu olmuştur. Ginseng, son yıllarda; sağlığa olan mucizevi yönleri ile su yüzüne çıkmış ve zamanla, kullanılmaya başlanmıştır. Ginseng, özellikle güçlü antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini korumakta ve hastalıklara karşı vücuda destek olmaktadır.

Ginsengin Beyin Sağlığına ve Hafızaya Olan Faydaları

Ginseng, adaptojen bir bitki sayıldığından; vücutta dengeleyici etki yaratır. Bu sayede, vücudu sinir ve stresten korumaktadır. Sinir ve stresten uzak kalmayı başaran bir vücutta, beyin fonksiyonları; daha sağlıklı bir şekilde çalışır. Konsantrasyon artar ve de hafıza güçlenir.

Ginseng, mucizevi özellikleri sayesinde; beynin daha zinde ve enerjik olmasını sağlar ve vücuda canlılık katar. Ginseng, bu yönüyle; özellikle güçlü bir hafıza için, önerilmekte ve pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır.

Ginsengin Metabolizmaya Olumlu Etkileri

Ginseng, kötü kolesterol üzerinde de dengeleyici etkilerde bulunur. Düzenli ve ölçülü kullanıldığında, ginsengin; kolesterolü düşürdüğü tespit edilmiştir. Ginseng, aynı şekilde tansiyonun da; sağlıklı düzeylerde seyretmesine destek olmaktadır.

Ginseng, metabolik aktivitelerde; vücudu desteklemekte ve kan dolaşımını düzene sokmaktadır. Ginseng, içindeki faydalı bitkisel maddeler sayesinde; kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltmaktadır. Kalp ritminin düzenli bir şekilde devam etmesinde de, vücuda destek olmaktadır.

Afrodizyak etkisi olduğu da bilinen ginsengin, hormonların düzenli üretilmesine yardımcı olduğu da belirlenmiştir.

Güçlü Bir Antioksidan Kaynağı Olarak Ginseng

Güçlü antioksidan özelliği sayesinde Ginseng, vücudu; soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara karşı güçlendirir. Ginsengin koruma etkisi, aynı zamanda; kanser gibi çok ciddi rahatsızlıklarda da kendini göstermektedir. Bu yönüyle, Ginseng; kansere yakalanma riskini ciddi şekilde azaltmaktadır. Oluşmuş olan kanserli hücrelerinse, büyümesini ve çoğalmasını; mümkün olabildiğince yavaşlattığı söylenmektedir.

Ginsengin Faydalarından Nasıl İstifade Edilir?

Ginseng, popülaritesi sayesinde hemen hemen dünyanın pek çok yerinde ticari olarak yetiştirilmektedir. Bu nedenle, Ginseng; ülkemizde de kolayca bulunabilmektedir.

Ginsengden, farkı şekillerde istifade edilebilmektedir. Özellikle çay olarak tüketildiğinden, hazır paketler halinde eczanelerde, aktarlarda ya da büyük marketlerde kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca, birçok online satış sitesinde; ginseng çayına ulaşabilmeniz de mümkündür. Ginseng, farklı şekillerde; eczanelerde hap olarak da satışı yapılabilmektedir.

Ginsengi, kök veya toz hâlinde alabilmeniz de mümkündür. Eğer kök veya toz halinde almak isterseniz, yine güvendiğiniz aktarlardan bu hâlde de temin edebilirsiniz. Fakat ginsengi güvenilir yerlerden edinmeniz; son derece önemlidir.

Ginsengi aldıktan sonra, eğer hazır pakette satılan çaylardan aldıysanız; paketin üzerinde yazan açıklamalarla, demleyerek tüketebilirsiniz. Ginseng hapı kullanımlarında, hap kullanımına dikkat edilmesi ve doktora danışılarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Ginsengte; kullanılan doz miktarı, büyük önem arz etmektedir. Her ne şekilde olursa olsun, aşırı fazla miktarlarda ginseng kullanımı; tavsiye edilmemektedir. Ginseng, çeşitli kültürlerde; et veya sebze yemeklerinin içine katılarak da tüketilebilmektedir. Ancak doğru miktarda tüketmek önemli olduğundan dolayı, yemeklere katmak yerine; çay olarak tüketmeniz, doğru olacaktır.

Originally posted 2022-06-12 17:36:36.