İğdenin Faydaları Nelerdir?

İğdenin Faydaları Nelerdir?

İğde, iğdegillerin üst sınıfında yer alan bir meyvedir. Her mevsimde meyve veren, son derece bereketli bir ağaç türünden üretildiği için kolaylıkla temin edilebilir. Sağladığı faydaların bilimsel olarak ortaya çıkması ve sunulması ile birlikte bu meyvelerin tüketiminde yüzde yüz oranında bir artış gözlemlendi. Tamamen organik bir meyve türü olan iğdenin faydaları birçok farklı şikayetin tamamen doğal bir şekilde azalmasını ve ortadan kalkmasını mümkün kılıyor. Hekimlerin yanı sıra beslenme uzmanları da günlük olarak iğde tüketilmesinin karşılığında birçok farklı problemin doğal yollardan çözüleceğini fade etmektedir.

İğdenin İnsan Sağlığına Faydaları

1- Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor: İğde tamamen bir vitamin ve protein deposu olarak bilinmektedir. Enerji değerleri oldukça yüksek olan iğde sabahları aç karnına tüketilebilir veya bir ara öğün olarak yenilebilir. Özellikle sonbahar ve kış aylarında tüketildiği takdirde grip ve nezle gibi hastalıkların çok daha kolay atlatılmasını olanaklı hale getiriyor. Aynı zamanda sinüzit hastalığının belirtilerinin ortadan kalkması için de günde bir avuç bu özel meyveden yenebilir. Kuru ve inatçı öksürüklerin alternatif tedavisi olarak da düşünülebilir.

2- Cilt Bakım Kürü: Sivilce, akne ve siyah nokta gibi istenmeyen cilt lekelerinin giderilmesine iğde önerilmektedir. Çok daha pürüzsüz ve lekesiz bir cilde sahip olmak isteyenler günde iki kere bir avuç iğde tüketebilir. Aynı zamanda cildi koruyarak vücudun daha fazla sivilce üretmesine de engel olmaktadır.

3- Egzama ve Böbrek Hastalıklarına Karşı Çözüm: İç ve dış nedenlere dayalı bir deri hastalığı olan egzama derinin aşırı şekilde kurumasından dolayı ortaya çıkar. Deriyi canlandırmak ve eski gerginliğini kazandırmak adına iğde kurusu düzenli olarak tüketilebilir. Aynı zamanda egzamanın yol açtığı kaşıntı hissini de yarı yarıya azaltan mucizevi etkilere sahip olduğu dile getirilmektedir.

İğde suyu ve iğde çekirdeğinin faydaları

İğdenin Zihinsel Faydaları

Sadece fiziksel olarak değil zihinsel olarak da iğdenin birçok faydası saptanmıştır. Hafızayı doğrudan doğruya olumlu olarak etkileyen bu meyve öğrencilerin derslerde çok daha etkin ve analitik düşünmesini de olanaklı hale getiriyor. Özellikle okula gitmeden önce öğrenciler bir miktar iğde tüketerek derslerde çok daha etkin olabilir. Aynı zamanda kronik baş ağrılarına karşı da alternatif olarak önerilmektedir.

İğde Suyunun Faydaları

İğdenin kurutulmuş hali kadar suyu da oldukça faydalıdır. Toplamda beş – altı dakikalık süre içerisinde kaynatılan iğdelerin üstüne bir veya iki bardak su ilave edilir. Hazırlanışı bu kadar pratik olan iğde suyunun faydaları ise yine kendi içerisinde çeşitlilik gösteriyor. İğde suyu en başta sindirim problemi yaşayan kişilerin bu yöndeki şikayetlerini büyük oranda azaltıyor. Akşam yemeğinden sonra hazım sorunları yaşayanlar bir bardak iğde suyu içerek rahatlayabilirler.

Kaynatılan iğdeler doğrudan cilde temas ettirilebilir ve sürülebilir. Özellikle kadınların çok tercih ettiği bu yöntem sayesinde ciltler çok daha mat ve parlak bir görünüm kazanabilir.

İğde Çekirdeğinin Faydaları

B1 ve B2 vitaminleri bakımından oldukça zengin olan iğde çekirdeğinin faydaları da çok yönlü olarak insanların şikayetlerini ortadan kaldırıyor. Hızlı ve sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen kişiler iki günde bir iğde çekirdeği yutabilir. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli nokta, iğde çekirdeğinin spor ve diyet listeleri ile desteklenen programlara dahil edilmesidir. Tek başına iğde çekirdeği yutmak bu alandaki taleplerin yerine getirilmesinde yetersiz olabilir.

Ağızda çıkan yaraların tedavisinde de iğde çekirdeği oldukça etkili olmaktadır. İğde çekirdeğinin yağından üretilen özel sıvılar günde bir ya da iki kere gargara yapılarak kullanılabilir. Son olarak bronşite de iyi gelen iğde çekirdeği yılın dört mevsimi sağlıklı bir şekilde tüketilebilir.

Originally posted 2022-06-11 19:01:51.