Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kestanenin faydaları ve kestanenin zararları bugünkü konumuz. Kış aylarının vazgeçilmez yiyeceklerinden birisi olan kestane sağlık açısından pek çok fayda sağlamaktadır. Her yiyecekte olduğu gibi kestanenin de fazla tüketimi uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Kış mevsiminin gelmesi ile beraber tezgahlardaki yerini alan kestane, daha çok bir atıştırmalık olarak tüketilir. Fakat kestane bir atıştırmalıktan daha çok sağlıklı ve besleyici bir yiyecektir. Kestanenin sağlık açısından en büyük faydası ise çocuklara gelişim dönemlerinde katkı sağlamasıdır.

Kestanenin içerisinde C, B1 ve B2 gibi çok sayıda vitamin bulunmaktadır. Ayrıca değerli bir besin kaynağı olan kestane farklı yağ ve proteinler ile sağlığa büyük katkı sağlar. Tatlı bir kokusu ve oldukça hafif sayılan bir lezzeti vardır. Bu açıdan kestane bir yemiş türü olarak sınıflandırılır.

KESTANENİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Sağlık açısından kestanenin faydaları

Kestane, bir yemiş türü olarak sınıflandırılan fakat içerisinde çok sayıda besin değeri barındıran bir yiyecektir. Kestanenin özellikle sağlık açısından faydaları oldukça fazladır. Bu faydalar;

-kestane yüksek ateşin düşürülmesini sağlar,
-stres ve depresyonu önler,
-sakinleştirici ve yatıştırıcı bir özelliği vardır,
-vücut hücrelerinin dayanıklılığını korur,
-vücut hücrelerinin daha geç yaşlanmasını sağlar,
-tüketildiği zaman kişilerde gençleştirici etki yapar,
-bir detoks yiyeceği olarak görülür,
-vücudun toksinlerinden arınmasına yardımcı olur,
-Bağışıklık sistemini korur ve güçlenmesine yardımcı olur.

KESTANENİN ZAYIFLATMA ÖZELLİĞİ

Kestanenin Faydaları

Kestanenin doğrudan zayıflatma özelliği olmasa bile zayıflamanızı destekleyen bir yapısı vardır. Çünkü kestane diğer yemiş türlerine göre daha fazla tok tutma özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde kestaneyi tükettiğiniz zamanlarda daha sık yemek yeme durumunu bırakacaksınız. Açlık hissini gideren kestane, zayıflama yolunda bireylere daha fazla yardımcı olmaktadır.

Zayıflamak isteyen pek çok kişi açlık hissini ortadan kaldırmak ister. Ayrıca bazı diyetler ile daha hızlı zayıflamaya çalışır. Bu durumlarda bireylerin enerji kaybı daha fazla olur. Diyet programları içerisine kestaneyi ekleyerek, tokluk hissini artırabilirsiniz. Ayrıca, kestanenin enerji veren özelliğini kullanarak zayıflama aşamasında daha fazla enerjiye sahip olabilirsiniz. Diyet ve zayıflama dönemlerinde açlığa da bağlı olarak kişiler kendini daha çok yorgun hisseder. Bu durumun da üstesinden gelmek için kestane tüketimini artırabilirsiniz.

KESTANE TÜKEMİNİNDE AŞIRIYA KAÇILMAMASI GEREKİR!

Kestane içerisinde barındırdığı zengin mineral, vitamin ve proteinler sayesinde bir sağlık deposu olarak görülmektedir. Fakat kestane yüksek miktarda da karbonhidrat içermektedir. Yani tüketeceğiniz 6 kestane neredeyse bir dilim ekmek yerine geçmektedir. Özellikle kestanenin yüksek karbonhidrat içermesi nedeniyle kontrollü şekilde tüketilmesi gerekir.

100 gram bir kestane içerisinde yaklaşık 180 kalori barındırmaktadır. Ayrıca 100 gram kestanede 40 gram karbonhidrat bulunuyor. Kestane içerisinde karbonhidratın yüksek olması yüksek derecede lif içermesinden kaynaklanır. Diyet programlarında tüketilen 1 ya da 2 adet kestane kişinin tokluk hissini güçlendirir. Fakat daha fazla tüketimi karbonhidratın fazla olması sebebiyle kilo almaya neden olabilir.

KESTANENİN FAZLA TÜKETİMİNİN ZARARLARI NELERDİR?

Her yiyeceği belirli bir sınırı olmalıdır. Yiyecek ne kadar sağlıklı olursa olsun fazla tüketildiğinde bazı problemlere yol açabilir. Kestanenin de tüketimi bu açıdan kontrollü şekilde yapılmalıdır. Günlük fazla miktarda tüketilen kestane, kişinin hızlı bir şekilde kilo almasına neden olur. Bununla beraber aşırı kestane tüketimi kişilerde şişkinlik ve ishal gibi problemlere yol açar. Kestanenin içerisinde bulunan yoğun lifler özellikle sindirim sistemini olumsuz şekilde etkilemektedir.

Kestaneyi şeker ile tansiyon sorunu olan hastaların çok fazla tüketmemesi de önerilmektedir. Ayrıca hamilelerin ve özellikle emzirme sürecinde olan annelerin kestane tüketimi konusunda aşırıya kaçmaması önerilir. Çeşitli kan inceltici ilaçlarla beraber kestane tüketimi de özellikle uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Originally posted 2022-06-11 22:09:47.