Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda “Propolis Nedir?” sorusuna yanıt arıyor ve propolisin faydaları konusunda bilgi veriyoruz. Önce propolis nedir bundan bahsedelim. Propolis aslında arıların bitkilerden oluşturduğu bir yalıtım malzemesidir. Arılar propolisi hem kovanın yalıtımında hem de kovan temizliğinde kullanırlar. İnsan sağlığı için önemli olan nokta ise propolisin içinde bulunan bileşenlerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkileridir.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolisin faydaları oldukça fazladır. Fayda olarak en başta söylenebilecek şey bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. İçerisinde bulundurduğu vitamin,mineral ve bileşenler insan vücudu için koruma görevi görür ve çeşitli grip,nezle gibi hastalıkların çok daha çabuk geçmesini sağlarlar. Eğer hiçbir şekilde hasta olmamış birisi varsa da bağışıklığını güçlendirerek kişiyi dışarıdaki mikrop ve bakterilerden korur.

Örneğin propoliste bulunan Artepillin C, klerodan diterpenoidler,benzofuranlar ve kafeik asit fenis esteri(Cape) gibi bileşenlerin kanserle mücadelede önemli olduğu kanıtlanmıştır.Kafeik asit fenil esteri(Cape) kanserli hücrelerin büyümesini durdururken,sağlıklı hücrelere dokunmamıştır.

Propolis nedir? Propolis Faydaları
Propolisin kırmızı arı propolisi gibi çeşitleri bulunur. Propolis fiyatları elde edildiği arı türüne veya arıların beslendiği çiçek türüne göre değişebilir.

Propolis İltihap Kurutucudur

Propolisin Faydaları

Propolis iltihaba karşı da etkilidir. Çeşitli iltihapların hızlı bir şekilde iyileşmesini ve eski sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır. Özellikle ağızda oluşan iltihaplar için oldukça önerilen propolis, iyileştirici etkisi ile birçok kişi tarafından tavsiye edilmektedir. Sadece ağız olmamak ile birlikte vücutta oluşan çeşitli diğer iltihapların da iyileşmesini sağlamaktadır. Mide iltihaplanması, ülser gibi daha birçok bilinen hastalıkların da kısa bir sürede iyileşmesine olanak vermektedir.

Propolis ağız yaraları ve diğer çeşitli yaraların da iyileşmesinde önemli rol almaktadır. Propolisin faydası olarak en çok bilinen şey, ağız yaralarına olan faydasıdır. Ağız yaraları, hastalar için çok acı verici konuma gelebilmektedir. Her yemekte ve içecekte acı veren ağız yaraları propolis ile birlikte hızlı ve sağlıklı bir şekilde iyileşebilmektedir. Kendi içerisindeki mineral ve vitaminler ile birlikte çeşitli mantar gibi hastalıklar için de faydalıdır. Ayak mantarı gibi rahatsızlık veren hastalıkların tedavilerinde de kullanılabilmektedir.

Propolis ve Cilt Bakımı

Propolis cilt bakımı için de kullanılmaktadır. Cildin çok daha sağlıklı ve canlı durmasını sağladığı için özellikle kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Saç bakımı olarak da şampuanlara katılmaktadır. Kanser önleyici etkisi ile de propolis çok önemli bir sağlık desteğidir. İçerisindeki bazı bileşenler C vitamini gibi davranarak hücrelerin yenilenmesini ve düzenin sürekli devam etmesini sağlamaktadır. Hatta propolis içindeki bazı bileşenlerin C vitamini ve E vitamini gibi antioksidanlardan daha etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bilimsel araştırmalar sonucunda propolisin neredeyse her türlü hastalık ve rahatsızlığa faydalı olduğu anlaşılmıştır.

Propolisin rengi de arıların bal yaptıkları çiçek türüne göre değişebilir. Genellikle kahverengidir.

Propolis Nasıl Kullanılır?

Propolisin yaşa ve isteğe göre değişen birçok kullanım türü bulunmaktadır. Öncelikle propolis kullanmadan uzman bir hekime başvurmak oldukça önemlidir. Hekimin onayı alınmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Hekimden alınan kullanabilir onayı ile birlikte çeşitli eczanelerden alınarak kullanıma başlanabilir. Bunu söylememdeki neden propolinin içindeki bileşenlerin alerji yapabilme olasılığıdır. Özellikle bal ve polen gibi arı ürünlerinde alerjiniz varsa propolisten uzak durmalısınız.

Propolis günlük doz olarak yetişkinler için 2 gram şeklinde kullanılabilir. Çok daha büyük hastalıklarda ise bu dozun arttırılması sağlanabilmektedir. Çocuklarda ise günlük kullanım dozu daha azdır. 12 yaşına gelesiye kadar çocukların 1 gramlık dozlar halinde kullanması önerilmektedir. 12 yaşını geçen çocukların yetişkinler için önerilen 2 gramlık günlük doz tutarından kullanması sağlanabilmektedir.

Ağız içi yaralarda propolis nasıl kullanılır?

Propolisin su ile kullanımı özellikle ağız içi yaraların tedavisi için olur. Yarım litre suya bir tatlı kaşığı propolis eklenmelidir. İyice karıştırıldıktan sonra bu sudan gargara yapılabilmektedir. İsteğe bağlı olarak da sabah akşam birer yudum alınarak kullanımı sağlanabilmektedir. Bunun yanında herhangi bir içeceğe karıştırılarak alınması da olabilmektedir. Tamamen kişinin kullanım isteğine bağlı olarak kullanım sağlanmaktadır.

Propolis özel karışım halinde de tüketilebilmektedir. Bal, propolis ekstraktı ve su ile oluşturulan karışımın tüketilmesi mümkündür. Tamamen kişinin zevkine kalan bu durum isteğe bağlı olarak değişir.

Propolis fiyatları diğer bitkisel karışımlardan çok daha uygundur. Günümüzde çok popüler olan bitkisel toz gibi ürünlerin aksine propolis hem uygun fiyatlıdır hem de sağlığa çok daha faydalıdır. Hastaların kendilerine en uygun propolis ekstraktını seçmesi çok kolaydır. Fiyat olarak bütçeyi zorlamayan ücretleri ile sıkça tüketilmektedir. Birçok firmanın özel olarak ürettiği propolis ürünleri sağlığa oldukça yararlı olduğu için satın alımı da çok fazladır. Propolis fiyatları firmadan firmaya çok ciddi değişim göstermektedir. Dolayısıyla propolis almadan internette iyi bir araştırma yapmalısınız.

Originally posted 2022-06-20 23:38:59.