Kokulu Taştan Hediyelikler Nasıl Yapılır?

Özene bezene hazırlandığımız en mutlu günlerin mini mini hediyeleri için artık öyle çok seçenekler mevcut ki.. Kendi emeğiniz ile yaptığınız mis gibi kokan kokulu taşlardan neden hediye etmeyesiniz. Yapımı oldukça kolay olurken desen, koku ve renk açısından da oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir.

KALIPLAR NASIL SEÇİLMELİ?

Kokulu taş yapımı için öncelikle desenimize karar vermemiz gerekir. Kalıp olarak piyasada satılmakta olan slikon kalıplardan kullanabilirsiniz. Her ne için kokulu taş yapmak istiyorsanız, ona uygun desende kalıplar bulmanız oldukça kolaydır. Örneğin çiçek desenleri, çerçeveler, bebekli modeller, harfler, kalpli desenler, sevimli hayvan figürleri vb. aklınıza gelebilecek birçok kalıp ve bunların çeşitli ebatları mevcuttur. Tabi ki bu kalıplar dışında kendinizde kalıp bulabilirsiniz. Tek dikkat etmeniz gereken şey kalıp olarak kullanacağınız ürünün esnek olup rahatça çıkarılabilir olması gerekmektedir. Mutfakta kullanılan slikon kek kapılarınızla bile kokulu taş yapabilirsiniz. Fakat mutfak ürünlerinden kullanmanızı durumunda, kokulu taş tozunun içerdiği kimyasallar sebebi ile o ürünü tekrar mutfakta kullanmamanızı öneririm.

KOKULU TAŞ KARIŞIMI NASIL HAZIRLANIR?

Yapımından bahsedecek olursak, her 100ml su için 36gr kokulu taş kullanmanız gerekmekte. Yapacağınız kalıbın boyutuna ve kalınlığına göre göz kararı bir karışım hazırlayın. Ardından bir kaç damla koku damlatın. Yine bu kokularda oldukça çeşitlidir. Çiçek kokusu, okyanus kokusu, kahve kokusu gibi bir çok koku bulabilirsiniz. Koku şişelerine elinizde varsa damlalık uç takabilirsiniz. Bu karışıma daha kolay eklemenizi sağlayacaktır. Kokulu taşın karışımını hazırlarken seri olmak gereklidir. Çünkü kokulu taşın karışımını hazırlarken de donma eylemine geçmektedir. Hemen hızlıca karışımı hazırlayıp kalıplara boşaltmak gerekmektedir. Renklendirme kısmında ise dilerseniz renkli toz kullanarak direk renkli karışım oluşturabilirsiniz. Ama tabi ki beyaz kokulu taş tozu alarak, sıvı renklendirici ile istediğiniz renk tonunu elde etmeniz oldukça kolaydır.

Kokulu taş karışımımıza tozumuzu, suyu, kokumuzu ve renklendiricimizi koyduktan sonra kalıplara dökmeye hazır hale geldi. Kalıpların içlerinin tozlu olmadığına ve önceki dökümünüzden içerisinde parçalar kalmadığına özen göstermelisiniz. Çünkü bu durumlar kimi kalıplardan ufak detayların net belirli olmamasına sebep olabilir. Karışımınız donmadan hızlıca kalıplara döküldü ve şimdide sıra içerisinde hava kalmadığına emin olmakta. Kalıbı ufakça parmağınızla sallayarak bir titreşim yaratmalısınız. Bu sayede içerisinde kalan hava kabarcıkları yok olacaktır. Son olarak artık kokulu taş karışımının donması beklenmelidir. Donma süreci kalıbın büyüklüğü ve derinliğine göre değişmektedir. Oldukça kolay şekilde donduğunu anlamanız mümkündür. Kolaylıkla fark edeceksiniz. Donma işlemi de tamamlanınca yavaşça kalıplardan çıkartabilirsiniz.

DAHA GÖRSEL HALE GETİRMEK

Hazır olan kokulu taşlara görselliği arttırmak için birçok ekleme yapma şansınızda vardır. Kokulu taşlarınızı tüllerle bağlayarak hediyeliğinizi tamamlayabilirsiniz. Ya da piyasada satılan asetat kutularının içerisine de yerleştirip sunabilirsiniz. Tabi ki kutuları da süsleyerek çok görsel hale getirebilirsiniz. İnternette oldukça fazla örnekler mevcuttur. Bunları araştırarak sizde uygulayabilirsiniz.

ODA KOKUSU NASIL YAPILIR

Kokulu taş karışımını kalıba dökmeden önce kalıba ip ve püskül vb. ürünlerin eklemesini yaparak odalarınızda oda kokusu olarakta kullanabilirsiniz. Hatta hediyeliklerinizi böyle hazırlayıp asetat kutularda misafirlerinize sunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken sey, kalıbın alt ve üst noktasından maket bıçağı yardımı ille kesik atın. Üstteki kesiğe kurdela ya da sicim ipi kullanarak asma görevi için yeteri uzunlukta ip sabitleyin. Alt kısma ise püskül y da ponpon gibi sallanan ürünler takabilirsiniz. Kullanacağınız bu iki ürünü birbirine bağlayın ve düğümün kalıbın içerisinde kalmasına dikkat edin. Kalıba karışımı döktüğünüzde düğümün kokulu taş içerisinde kalmış olması gerekmekte. Kalıptan çıkarınca asmaya hazır oda kokunuz hazır durumda olacak.

Originally posted 2022-06-01 09:35:39.