Depresyon nedir?Depresyon belirtileri nelerdir?

Depresyon nedir, depresyon belirtileri nelerdir konulu bu yazımızda depresyonda olup olmadığınızı nasıl anlayacağınız noktasında da duracağız. Depresyon, farklı belirtilerle kendini gösteren çeşitli sebepleri olan ciddi fakat tedavi edilebilir bir duygu durum bozukluğudur. Ruhsal, davranışsal, fiziksel ve zihinsel süreçleri etkiler ve genellikle bu süreçlerin aksamasına sebep olur. Haftalarca hatta aylarca sürebilen üzüntü hali, karamsarlık, dikkat bozukluğu, huzursuzluk ve gerginlik gibi olumsuz birçok duyguyu barındırır.

Depresyon nedir? Depresyon’un keder ve üzüntüden farkları

Depresyondaki birey çoğu zaman derin bir üzüntü duygusu içindedir. Ancak depresyonu normal bireylerin üzüntü ve keder duygularından ayıran en önemli özelliği karamsarlıktır. Karamsarlık, bireydeki keder duygusuna daima eşlik eder ve bireyin içinde bulunduğu olumsuz ruh halinin her zaman devam edeceğine, gelecekte de bu duyguların onu takip edeceğine ve bireyin içinde bulunduğu bu duygu durumundan bir daha çıkamayacağına inandırır. Bu sebeplerle karamsarlık, depresyonun temel özelliğidir.

Depresyon nedir?

İncelendiğinde depresyonun ortaya çıkmasında tek bir neden yoktur. Biyolojik ve kalıtsal faktörlerin yanı sıra sosyal faktörler ve bireyin içinde bulunduğu psikolojik durum depresyonun ortaya çıkması için birer neden olabilir. Ancak depresyon genellikle bireyin yaşadığı sarsıntı verici bir olayı takip eder. Bu sarsıntı verici olay bireyin çocukluk yıllarında yaşadığı olaylar sırasında hissettiği çaresizlik ve güvensizlik duygularının yeniden ortaya çıkmasına sebep olur. Depresyona yatkın olan bireyler yaşadığı olumsuz duygulara diğer insanlardan daha uzun süreli olmak üzere aşırı tepkiler verirler. Bu da bireyin çökkün bir ruh hali içerisinde haftalar ya da aylar geçirmesine sebep olabilir. Birey her gün devam eden keder ve karamsarlık duyguları içinde etrafındaki olaylara kayıtsız kalarak günlük hayatını ihmal edecek duruma gelebilir.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir?

Depresyonun türüne ve bireyin yapısına göre değişebilen belirtiler genellikle duygusal, zihinsel, davranışsal ve fiziksel olarak kendini gösterir. En belirgin belirtilerini de duygusal olarak gösterir. Depresyondaki bireyde çökkün bir ruh hali hakimdir. Birey kendini sürekli olarak üzgün ve karamsar hisseder. Yalnızlık duygusunun da eklenebileceği belirtilere çevreden kendini soyutlama eşlik eder. Birey ortada herhangi bir sebep yokken ağlama krizlerine girebilir ya da yoğun suçluluk duygusu yaşayabilir. Bununla beraber ağlayamama, kendini ifade edememe ve içe kapanma şeklinde belirtiler de depresyondaki bireylerin göstereceği tepkiler arasında sayılabilir.

Depresyonun zihinsel faaliyetlere etkisi de bir belirti olarak ortaya çıkabilir. Dikkat dağınıklığı ve dikkati toplayamama, çevredeki olaylara kayıtsız kalma ve unutkanlık en önemli belirtilerden bazılarıdır. Düşüncelerde ortaya çıkan ani değişiklikle birlikte birey olumsuzluklara daha çok odaklanır, geleceğine olumsuz bir yaklaşımla bakar.

Depresyon Belirtileri

Depresyonun Fiziksel Belirtileri

Depresyon fiziksel olarak da bazı belirtiler gösterebilir. Depresyondaki kişinin iştah durumunun değişmesi kilo olarak dışarıya yansır. Birey bu süreçte iştah kaybı yaşayarak kilo verebileceği gibi yemeğe daha çok yönelerek gözle görülür bir şekilde kilo da alabilir. Bunun yanı sıra özellikle baş ağrısı olmak üzere vücudun belirli bölgelerinde hissedilen ağrılarda artış gözlemlenebilir. Mide ve sindirim sistemi problemleri ortaya çıkabilir. Ayrıca önemli belirtilerden birisi de uyku problemleridir. Bu süreçte birey uykusuzluk sorunu yaşayabilir ya da aşırı uyku hali kendini gösterebilir. Fakat buradaki en önemli nokta birey ne kadar fazla uyursa uyusun kendini dinlenmiş ve enerjik olarak hissetmez.

Yukarıda sıralanan tüm bu belirtiler herkeste ortaya çıkmayabilir. Ya da bir kişide birden çok belirti farklı şiddette kendini gösterebilir. Burada önemli noktalardan birisi de depresyondaki kişinin yaşıdır. Çocuk ve ergenlerde depresyon genellikle huzursuzluk ve ajitasyon duygularıyla kendini gösterirken yaşlı bireylerde duygusal belirtilerin yanı sıra daha çok fiziksel belirtilerle kendini gösterir. Hafıza kayıpları ve vücutta sebepsiz ağrılar yaşlılarda sık görülen fiziksel belirtilerdendir.

Originally posted 2022-06-20 20:45:33.