Ülser Nedir? Ülser Belirti ve Tedavileri Nelerdir?

Bugün ülser nedir hakkında bilgi verip, ülser belirtileri ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğim. Ayrıca ülseri nasıl yendim bunu anlatacağım. Ülser, onikiparmak bağırsağında ve midede, mide asidi ve pepsin gibi sıvılar tarafından tahrip edilerek, doku kaybı oluşturulmasıdır. Ayrıca mide ile onikiparmak bağırsağında pepsinin etkisi ile yaralar meydana gelir.

Ülser Hangi Yaş Aralığında Daha Çok Görülür?

Türkiye’de Ülser, mideden çok onikiparmak bağırsağında görülürken, Ülser erkek bireylerde kadın bireylere oranla 3 kat daha fazla görülür. Özellikle 30 ile 50 yaş grubunda daha çok görülen ülser rahatsızlığı, 60 yaş civarındaki kadınlarda daha çok ortaya çıkıyor.

Ülserin Nedenleri Nelerdir?

Ülser nedir? Ülser neden olur?

Ülsere insan vücudunda çeşitli etkileri olan bir bakteri, sigara ve alkol tüketimi ile bazı ilaçlar neden olur. Bunun yanı sıra ülser nedenleri arasında dengesiz ve sağlıksız beslenme düzeni, uzun süre aç kalmak, mideyi fazla doldurmak, aşırı tuz tüketimi, genetik faktörler, yorgunluk, besinleri az çiğnemek, uykusuzluk, besinlerde hijyene dikkat etmemek, stres, uzun süre aç kalmak gibi nedenleri de vardır.

Ülserin görüntüsü

Ülser Belirtileri Nelerdir?

Ülserde en sık rastlanan ülser belirtisi, karnın üst kısmında görülen kemirme ve yanma şeklinde hissedilen ağrıdır. Genel olarak bakıldığında ise mide ülseri belirtileri, hazımsızlık, bulantı, kilo kaybı, midede yanma, iştahsızlık, mide ağrısı, kusma ile gelen rahatlama, şişkinlik ve gaz ve ağrı olarak sayılır.
Ülser hastalığı, bazı hasta kişilerde hiçbir ön belirti göstermeden kanama ve delinme gibi durumlara neden olurken, özellikle sonbahar ve bahar aylarında artan ülser belirtileri fark edilir edilmez uzman bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Ülser Belirtileri

Ülser Teşhisi Nasıl Konulur?

Ülser teşhisinde en doğru yöntem endoskopi yöntemidir. Ülserin mide kanserine dönüşmesini önlemek için ülser rahatsızlığının endoskopi ile erken teşhis edilmesi çok önemlidir.

Ülser Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ülser nedir? Tedavisi var mı?

Ülser teşhisinde gastroskopi altın standart olarak kabul edilirken, Gastroskopi ile ülserler direkt görülür. Görülen ülserlerden bu yöntemle biyopsi alınabilir ve mukozadaki mikroskobik değişiklikler ile helikobacter pozitif tanımlanırsa, enfeksiyon için antibiyotik tedavisi ve mide asidini baskılayan ilaçlar kullanılabilir.
Ülser tedavisinde kullanılan ilaçlar, H2 reseptör blokerleri ile proton pompa inhibitörleridir. Ülser ilaçları, mide asitlerini azaltıp, kişinin yakınmalarını rahatlatır. Ayrıca mide asidinin ülser üzerindeki etkisini ortadan kaldırıp, iyileşmeyi sağlar.

Ülseri nasıl yendim?

Ülseri Nasıl Yendim?

Ülser nedir? Gerçek bir ülseri yenme hikayesi

Ben ülserle , erken yaşta sigaraya başlamam ve yaşadığım ağır depresyonlar sonucu lise 1 gibi erken dönemde karşılaştım. O zamanlar Eskişehir ilimizde oturuyorduk. Aylarca talcid gibi anti-asit ilaçları kullanmak zorunda kalmıştım. Bu durumun farkında olan yaşlı bir komşumuz vardı. Bu komşumuz bahçesinde cin biber yetiştiriyordu. Allah rahmet eylesin. Sami amcayı yağtığı iyilikten dolayı hiç unutamıyorum. Çünkü onun yaptığı şeyden sonra ben bugüne kadar hiç bir zaman midemle ilgili bir sıkıntı yaşamadım.

Sami amca bir gün bana “Bak Mustafa. Senden bir şey isteyeceğim. Bu, ülseri yenmene yardım edecek ama bir 15 gün kadar biraz sıkıntı çekeceksin.” dedi. Ve arkasından anlattı: “Hergün sabah kahvaltıyı birlikte yapacağız. Ve benim cin biberlerinden hazırladığım sosu yiyeceksin. Bu başta mideni yakacak ama 15 gün sonra ülserden tamamen kurtulmuş olacaksın.”

Sami amca 15 gün boyunca kahvaltıda bana, domates ve bahçesinde kendi yetiştirdiği cin biberleri ezerek hazırladığı sosu yedirdi. İlk kahvaltıya onla başlıyordum. Evet dediği gibi ilk günlerde midem çok fazla yandı. Ancak yine dediği gibi 15 gün sonra gerçekten ülser denen iletten kurtulmuştum.

O zaman Sami amcanın öğrettiği şey, yaşlılarımızın tecrübe ve bilgilerinin bizim için çok önemli olduğu gerçeğiydi. Umarım bu anlattığım hikaye ve bilgi sizin de ülseri yenmenize yardımcı olur. Ve lütfen unutmayın, cin biberler doğal olacak. Balkonda ya da bahçenizde saksı içinde kendi cin biberlerinizi yetiştirebilirsiniz.

Bugün sizlere ülser nedir sorusunun yanıtını, ülser belirtilerini ve ülserin nedenlerini anlattım. Ayrıca anlattığım hikayede ülserden kurtulmanızı sağlamak için ev yapımı doğal bir kürden bahsettim. En kısa zamanda ülseri yenmenizi ve sağlığınıza kavuşmanızı diliyorum. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Originally posted 2022-06-14 12:02:58.