Kadın Yönetmenlerden En İyi 8 Film – Kadın Yönetmen Filmleri

Kadın yönetmen tarafından çekilmiş en iyi 8 filmle karşınızdayım bugün. Ülkemizde ve dünyada pek çok başarı elde etmiş, tarihe ve günümüze damga vurmuş pek çok filmde yönetmen koltuğunda oturan usta kadın yönetmenlerimiz bulunmaktadır. Bundan önce öğretmenlerle ilgili filmler listesi hazırlamıştım. O yazıdaki filmlere de bayılacağınızı düşünüyorum. Şimdi kadın yönetmenlerimiz tarafından yönetilen ve en başarılı filmler arasında yer alan 8 filme göz atalım.

1) Salaam Bombay! (Selam Bombaay!) – Kadın yönetmen filmlerinden ilk önerimiz

1988 yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda usta kadın yönetmen Mina NAIR oturmaktadır. Filmde ailesi onu evden attıktan sonra Bambay sokaklarında yalnız yaşamakta olan Krişna isimli bir çocuğun hayatta kalmak için yaşadıklarını konu almaktadır. Film 1989 yılında Yabancı Daldaki En İyi Oscar Filmine aday gösterilmiştir. Cannes’ta Altın Kamera ve Halk ödüllerine layık görülmüştür. Filmin IMDB puanı 8.0’dir.

2) Lost In Translation (Bir Konuşabilse)

2003 yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Sofia COPPOLA oturmaktadır. Film Tokyo’da bulunan iki Amerikalı Bob HARRIS ve Charlotte’nin bir gece lüks bir otelin barında yollarının kesişmesi üzerine ikilinin arasında kurulan bağı ve Tokyo’da yaşadıklarını konu edinmiştir. Film En İyi Özgün Senaryo Oscar ödülüne layık görünmüştür.

3) Mustang -Türk kadın yönetmen filmi

2015 yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Türk kadın yönetmenlerimizden Deniz Gamze ERGÜVEN oturmaktadır. Film ailesini kaybettikten sonra amcaları ve babaanneleri ile birlikte yaşayan beş kız kardeşin okullarının tatile girmesinin ardından hayatlarında meydana gelen değişimleri ele almaktadır. Film Cesar En İyi Özgün Senaryo, Cesar En İyi Avrupa Filmi ödüllerine layık görülmüştür.

4) We Need Talk About Kevin (Kevin Hakkında Konuşmalıyız)

2011 yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Lynne RAMSEY oturmaktadır. Film Lienel SHRIVER’in ödüllü romanından uyarlanmış olup filmde oğlu seri katil olan bir annenin yaşadığı duygusal çöküş anlatılıyor.

5) Frida

2002 yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda kadın yönetmen Julia TAYMOR oturmaktadır. Film Meksikalı ünlü ressam Frida KAHLO’nun sanat ve yaşam hikayesini konu almaktadır. 2003 yılında En İyi Film Müziği ve En İyi Makyaj ve Saç Tasarım Oscar Ödüllerini ve Altın Küre En Özgün Film Müziği Ödülünü almıştır.

6) The Hurt Locker (Ölümzül Tuzak)

2008 yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Kathryn BIGELOW oturmaktadır. Filmde Irak Savaşı sırasında Birleşik Devletler ordusunun bomba imha etmekle yükümlü askerlerinin hikayesini konu edinmektedir. Film 2010 yılında En İyi Yönetmen, En İyi Film, En İyi Ses Miksajı, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Film Kurgusu Oscar Ödüllerini almıştır.

7) Güneşe Yolculuk – Bir tane daha Türk Kadın Yönetmen Filmi

1999 yapımı olan filmin yönetmen koltuğunda Yeşim USTAOĞLU oturmaktadır. Filmde İstanbul’da yolu kesişen bir doğudan biri batıdan gelen iki karakterin hikayesini konu edinmektedir. Film Berlin’de En İyi Avrupa Filmi Ödülünü kazanmıştır.

8) Bir Gün Mutlaka

1975 yapımı olan ve senaryosunu Yılmaz GÜNEY’in üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda Bilge OLGAÇ oturmaktadır. Film 1970’li yıllarda Türkiye’deki sosyal ve siyasi olayları konu edinmiştir.

Originally posted 2022-05-20 21:51:35.