Akdeniz Diyeti ile 2 Haftada 8 Kilo Verin!

Sağlıklı kilo vermenin alternatif bir yolu olan Akdeniz diyeti, birçok hastalığın tedavisinde de etkili olmasından dolayı doktorlar tarafından da önerilmektedir. Zor bir diyet değildir aksine uygulaması oldukça kolaydır. Akdeniz diyeti özellikle vücudun hastalıklara karşı direncini yükselttiğinden dolayı kalp hastalarında önemli sonuçlar göstermektedir.

Çiğ meyve ve sebze yemeye dayanan Aristo diyeti nasıl yapılır yazımız ve hurma,yoğurt tüketiminden oluşan kolay hurma diyeti nedir yazımız ilginizi çekebilir.

Akdeniz Diyeti Nedir?

Dünya Sağlık Örgütü ve Harvard Üniversitesi tarafından 1994 tarihinde oluşturulan Akdeniz diyeti, genellikle yazın yapılan bir diyet olarak kabul edilir. Diyetin genel amacı mümkün olduğunca doğal gıdalar ile beslenmek ve işlenmiş ürünlerden kaçınmaktır. Akdeniz diyeti ağırlıklı olarak; sebze, zeytinyağı ve balıktan oluşur.

Akdeniz Diyeti’nin Avantajları Nelerdir?

Diyetin içeriğinde bulunan bol miktarda balık ve zeytinyağı vücudun kanserden koruması için gerekli korumayı sağlar.
Kalp hastalıklarının önlenmesi için önerilen bir diyettir.
Omega 3 içeren Akdeniz diyeti aynı zamanda damar tıkanıklığına da engel olabilmektedir.
Şeker hastalıklarına karşı tam koruma sağlar.

Nasıl Yapılır?

İşlenmiş gıdalara yer verilmeyen Akdeniz diyetinde, doğal ve sağlıklı olduğu kabul edilen her gıdaya yer verilebilir. Bu konuda bir sınırlama yoktur. Genel olarak Akdeniz diyetinde; sebze, meyve, tahıllar, süt, balık ve zeytinyağı bulunur.

Haftalık olarak uygulanan diyette, 1 hafta içinde 2 gün olmak koşulu ile balık ve sebze kullanılır. Ara öğünlerde de meyve ve zeytinyağlı salata tüketilir. Ayda bir kez olmak şartı ile de tatlı ve kırmızı et yenilebilir.

1 Haftalık Akdeniz Diyeti Listesi

Sabah öğünleri için; 2 dilim kepek ekmek, 1 parça beyaz peynir, domates ve salatalık, 5 zeytin, fındık, ceviz ve badem, kivi ve elma.

Öğle öğünleri için; simit, domates ve salatalıktan oluşan salata, ayran, sandviç, karışık meyve tabağı,

Akşam öğünleri için; kıymalı ıspanak yemeği, yoğurt, salata, taze fasulye, peynirli ya da mantarlı makarna, et sote, sebzeli tavuk, balık

Öneri: Listede belirtilen besinleri, öğünlerdeki yerlerini değiştirmemek koşulu ile 1 hafta içerisine istediğiniz şekilde dağıtarak uygulayabilirsiniz.

Akdeniz Diyeti Besin Piramidi
Bu resmi büyültüp incelerseniz aslında Akdeniz Diyeti’nin ne olduğunu daha kolay anlamanız mümkün. Unutmamanız gereken şey ne tüketirseniz tüketin abartmamanız. Eğer yavaş yemek yerseniz daha erken doyarsınız. İlk lokmayı aldıktan 15 dk sonra beyne yemek yendiğine dair sinyal gittiği için yemeğin ilk 15 dakikasında ne kadar az yerseniz sizin için o kadar iyi olacaktır.

Akdeniz Diyeti Piramidi

Ayda Birkaç Kez Tüketilmesi İstenen Gıdalar

Kırmızı ve Tatlılar

Haftada Birkaç Kez Tüketilmesi İstenen Gıdalar

Yumurta. Tavuk. Balık.

Her Gün Tüketilmesi İstenen Gıdalar

Zeytinyağı. Ekmek. Makarna. Sebzeler. Baklagiller. Kuruyemişler. Peynir. Yoğurt. Meyveler. Fiziksel Aktivite.

Akdeniz diyeti, sağlığa yararlı bir diyet olmasının yanında şeker ve şeker ürünlerinin kullanımını da azaltabilmektedir. Vücudun şeker ihtiyacını meyvelerden karşılamasına yardımcı olur. Zorlayıcı hiçbir noktası yoktur, bu sebeple rahatça uygulanabilir.

Günlük olarak tüketilen besinlerin hafifliği vücudun direncini arttırırken aynı zamanda da hafif bir öğün imkânı sunar. Ayrıca Akdeniz diyetinin bir parçası olarak kabul edilen ve günlük olarak yapılması önerilen yürüyüş egzersizleri, gün içerisinde tüketilen besin değerlerinin aynı oranda enerji harcayarak yakılmasına da yardımcı olacaktır.

Ayrıca bana çok çılgınca gelen rus diyeti nedir, nasıl yapılır yazımız da ilginizi çekebilir. Uygun diyetinizi buldunuz, kaybettiğiniz kilolaları almak istemiyorsunuz ya da diyetsiz zayıflamak istiyorsunuz öyleyse mutlaka şeker hastalığı çözümleri yazımızı da okuyun.

En kısa zamanda sağlıklı bir şekilde zayıflamanız dileğiyle.

Originally posted 2022-06-14 21:46:02.