İstanbul’da Gezilecek Doğal Yerler

Binalardan bıktınız mı? İstanbulda gezilecek doğal yerler mi arıyorsunuz? İstanbul, gerek coğrafi konumuyla gerekse tarihi geçmişiyle dünya üzerindeki eşsiz güzellikteki şehirlerden biridir. Dört mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen şehirde, gerek ailece gerekse arkadaşlarınızla gezebilirsiniz. Şehrin dört bir yanında saklı kalmış olan doğal güzellikleri keşfetmenin ayrıcalıklı deneyimini yaşayabilirsiniz.

Her bir yanı cennetten köşe olan İstanbul şehri, adeta nazlı bir gelin edasıyla karşılar ziyaretçilerini. Şehri hangi mevsim ziyaret ederseniz edin size hayran kalacağınız minik sürprizler sunar. İstanbul öyle bir şehirdir ki daha sınırlarından içeri adım atıldığı anda büyüler gelen ziyaretçilerini. Gerek büyüleyen doğa manzaraları gerekse atmosferi ile bin bir gizemi barındırır.

İstanbul’da Tatil

istanbulda tatil
İstanbulda tatil

İstanbul’da yaşıyorsanız ve tatilinizi yaşadığınız bu şehirde geçirmek istiyorsanız pek çok alternatifinizin varlığı söz konusudur. Bu alternatiflerin başında da birbirinden muhteşem özelliklere sahip olan doğal yerler gelmektedir. Özellikle de tercihiniz huzurlu ve doğal ortamlarda dinlendirici bir tatil ise seçeneğiniz çok fazladır.

İstanbul çok büyük bir şehirdir. Tarihi pek çok zenginliğe sahip olduğu kadar doğal ortamlara da sahip durumdadır. İster ailece ister arkadaşlarınızla olsun ziyaret edebileceğiniz pek çok yerin varlığı söz konusudur. Tatilinizi İstanbul’da geçirmek istiyorsanız, sizi bekleyen doğal yerleri keşfederek hayatınıza renk ve keyif katabilirsiniz.Bu arada İstanbulda gezilecek doğal yerler arayışınızda eğer aradığınız yer İstanbul Anadolu Yakasında ise İstanbul Anadolu Yakası Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca en iyi istanbul otelleri yazımız da kalacak yer bulma konusunda size yardımcı olacaktır.

İstanbul’da Çocuklarınızla Gezebileceğiniz Doğal Yerler

İstanbulda çocuklarınızla gezilebilecek doğal yerler
İstanbulda çocuklarınızla gezilebilecek doğal yerler

Çocuklu aileler için gezilip görülebilecek yerler önemli bir konudur. Çünkü çocuğu olan kişiler biraz daha sakin ve huzurlu ortamları tercih ederler. Bu nedenle doğal ortamlar ayrı bir önem teşkil etmektedir. İstanbul denildiğinde akla betonarme yapılarla dolu bir şehir gelmektedir. Ancak bu tamamen bir ön yargıdır

Özellikle çocuklarıyla İstanbul’un doğal yerlerini gezmek isteyenler için son derece güzel doğal mekânlar bulunmaktadır. İstanbul’da çocuklarla birlikte gezilecek doğal yerler denilince akla ilk Polenezköy olmaktadır. Diğer doğal yerler ise;

– Büyükada,
– Burgazada,
– Heybeliada.
-Riva ve Ağva görülmeye değerdir.

Şile Saklıgöl

İstanbul Ümraniye’den Şile yönüne sapılmasından sonra yaklaşık olarak 1 saatte ulaşılmaktadır. Deniz sezonunda gidilebilecek mükemmel doğal yerlerden biridir. Ayrıca deniz sezonu haricinde de gidilebilecek yerlerden biridir. Her mevsim kumsalda deniz havası alabilir bir ortam barındırmaktadır. Şile Saklıgöl’e Diğer bir ulaşım alternatifi de ana yoldan Şile merkezin tam tersi yöne sapmaktır. Saklıgöl yolu üzerinde bulunan bahçelerde gözleme ayran keyfi yapabilirsiniz. Saklıgöl’e ulaştığınızda ise göl çevresinde yürüyüş yapabilirsiniz.

Saklıgöl’de muhteşem manzaralar eşliğinde yapılan yolculuğun ardından ormana ulaşırsınız. Bu ormanın içine gizlenmiş gölün manzarası gerçekten muhteşemdir. Burada huzur içinde unutamayacağınız bir zaman geçirebilirsiniz.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

İstanbul’da gezip görebileceğiniz en güzel doğal yerler arasında botanik bahçeleri ayrı bir yere sahiptir. Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, İstanbul’da doğal yerler denildiğinde akla gelebilecek en güzel seçeneklerden biridir. Ataşehir olarak adlandırılan bina ormanında, çölde vaha tadında bir mutluluk kaynağı olma özelliği barındırmaktadır.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Otoyolların kesiştiği bir noktada yer almaktadır. Düzenlenmiş olan bahçe, otoyollar ve bağlantı yolları arasında yer alan 8 ada üzerinde kurulmuş durumdadır. Devasa bir bahçe olma özelliği taşımaktadır. Ataşehir’i Doğu Ataşehir’e bağlayan köprünün Doğu Ataşehir ayağında bulunan girişten ücretsiz olarak ulaşım sağlanabilmektedir. Güzel bir hafta sonu geçirmek isteyenler için idealdir.

Karaburun Limanı

İstanbul’da yaşayıp da gezilip görülebilecek doğal yerleri tercih edenler için pek çok seçenek bulunmaktadır. Bunlardan biri de İstanbul’da Avrupa Yakasında bulunan Karaburun Limanıdır. Karaburun Limanı, Çekmece göllerinin hizasında olan Arnavutköy ilçesine bağlı olan Karadeniz kıyısında bir liman köyüdür.

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda ikamet edenlere daha yakın konumdaki köyün uçsuz bucaksız bir kumsalı bulunmaktadır. Doğal ortamların huzurlu atmosferini arayanlar için, muhteşem ötesi bir ortam sunmakta olan yerler arasında bulunmaktadır. Yaz kış ziyaret edilebilecek ve hoşça vakit geçirilebilecek en güzel yerlerden biri olma özelliği barındırmaktadır.

Anadolu Kavağı, Yoros Kalesi, Poyrazköy

İstanbul’da keşfedilmeye değer gezilecek keyifli bir rotalardan biride Anadolu Kavağı bölgesidir. Bu bölge sınırları içerisinde bulunan Yoros Kalesi’ni gezerek tepeden boğazı seyredebilirsiniz. Buradaki Kale’den Kavak’a doğru ilerleyebilirsiniz. Panoramik manzara eşliğinde keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz. Burada tahta salıncaklara binebilir, üzerine Kavak’ta dondurma veya waffle keyfi deneyimleyebilirsiniz.

Yoros Kalesi’ni gezerek keyifli biz zaman geçirdikten sonra Anadolu Kavağında denize nazır balık yiyebilirsiniz. Leziz bir yemek sonrası Poyrazköy’e doğru ilerleyip kumsalda yürüyüş yapabilirsiniz. Böylelikle huzurlu bir kaçamak yapmanın en keyif verici deneyimini bu rotasyonda yaşayabilirsiniz. İstanbul’un farklı güzelliklerini keşfetmenin mutluluğuyla gezinizi sonlandırabilirsiniz.

İstanbul’da Gezilebilecek Birbirinden Güzel Parklar

İstanbulda Gezilebilecek Doğal Parklar
İstanbulda Gezilebilecek Doğal Parklar

İstanbul’da sakin bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız, sizin için gezilebilecek en güzel doğal yerler parklardır. İstanbul’da muhteşem derecede sakin bir hafta sonu geçirebileceğiniz nitelikte pek çok park bulunmaktadır. Bunlar;

– Beşiktaş’a yakın konumda yer alan ve her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Yıldız Parkı.

– İstanbul kıyısındaki muhteşem konumuyla ve asırlık zümrüt yeşiline bürünmüş ağaçlara ev sahipliği yapan Emirgan korusu.

– Yemyeşil doğası ve muhteşem boğaz manzarasıyla İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Hıdiv Kasrı.

– İstanbul Anadolu Yakasında konumlanan ve yüzlerce yıllık ağaçları barındıran Beykoz Korusu, çocuklarla beraber gezilecek yerlerdir.

İstanbul’da Gezilecek Adalar

İstanbulda gezilecek adalar
İstanbulda gezilecek adalar

İstanbul’da gezilecek doğal yerler arasında yerini alan çeşitli adalar bulunmaktadır. Huzuru ve dinlenceyi arayanlar için birbirinden güzel atmosfere sahip adalar bulunmaktadır. Bunlar;

– İstanbul açıklarındaki yer alan Büyükada’dır. Bu ada İstanbul sınırları içerisindeki en büyük ada olma özelliği barındırmaktadır. İstanbul’dan vapur ve deniz otobüsü vasıtasıyla ulaşım sağlanmaktadır.

– İstanbul’da denize girmek için en yakın ve ideal noktalardan biri Burgazada’dır. Burgazada, özellikle de sıcak yaz günlerinde, hafta sonu kaçamakları için mükemmel yerlerden biridir.

– İstanbul’da denize girmek için en sakin plajlara sahip yerlerden biri Kınalı Ada’dır. Ulaşım vapur ile sağlanmaktadır.

– Heybeliada, İstanbul Adaları’nın en yeşil olanıdır.

İstanbul’un Görülmeye Değer En Güzel Ormanları

İstanbul’da gezilip görülecek doğal yerler listelendiğinde, ilk sırayı alan muhteşem güzellikte ormanlar bulunmaktadır. Bunlar;

-. İsmi Kanuni Sultan Süleyman döneminden gelen Belgrad Ormanı görülmeye değerdir. İstanbul’un Avrupa Yakasının kuzeyinde konumlanan orman yaklaşık 5400 hektarlık bir alana sahiptir.
.
-. İstanbul Anadolu Yakasında yer alan Aydos Ormanı, İstanbul’un en yeşil ve gezilecek doğal yerlerinden biridir.

– 19. yüzyılda Polonya’dan sürgün edilenler tarafından kurulan Polonezköy Tabiat Parkı bulunmaktadır. İstanbul’dan uzaklaşarak rahatlamak isteyenler için çok ideal bir ortam barındırmaktadır.

– İstanbul’un Sarıyer ilçesinde Atatürk Arboretumu, çocuklar ile gidecekler için mükemmel bir yerdir. Arboretum; botanik bahçesi anlamına gelmektedir.

İstanbul’da Sonbaharda Gezilecek Doğal Yerler

istanbulda sonbaharda gezilecek yerler
İstanbulda sonbaharda gezilecek yerler

Yaz sona erdiğinde ve havalar serinlemeye başladığında İstanbul’da gidilebilecek çeşitli doğal yerler bulunmaktadır. Sonbaharın en güzel yaşandığı doğal yerler arasında ise;

– Beşiktaş ile Ortaköy arasında bulunmakta olan Yıldız Parkı yerini almaktadır. Yıldız parkı, sonbahar geldiğinde muhteşem renklere şahitlik edebileceğiniz bir ortam barındırmaktadır.

– Şehir merkezinde denizi ve yeşili bir arada bulabileceğiniz ender yerlerden biri Fenerbahçe Parkı. Park, İstanbul’un her iki yakasında ikamet edenlerin kolaylıkla ulaşabileceği bir lokasyonda bulunmaktadır.

– Beykoz Kaymakdonduran Ormanı, Beykoz sahilinden 5 km uzaklıkta Akbaba Köyü yolu üzerindedir. İstanbul’da sonbaharda gezilecek en güzel doğal yerlerden biridir.

Originally posted 2022-06-08 13:47:32.