Çocukların Zeka Gelişimini Olumlu Etkileyen Oyuncaklar

Çocukların zeka gelişimleri üzerinde oyun ve oyuncakların büyük etkisi vardır. Çocukların fiziksel ve duygusal gelişmelerinde oyuncakların çok büyük etkisi vardır.
Ancak oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaların başında çocuk için seçilecek olan oyuncağın çocuğun gelişim seviyesine ve yaşına uygun olması gerekmektedir.

Oyuncak Seçimi Önemlidir

Uzmanların ortak görüşüne göre yaşı ve cinsiyeti ne olursa olsun her çocuk oyuncaklarla oynayarak büyümelidir. Yaş ve gelişime göre doğru oyuncak seçimi büyük önem taşımaktadır. Örnek vermemiz gerekirse çocuklara alınan elektronik oyuncaklar tek başına oynanacak oyuncaklar olduğu için çocuğun sosyalleşmesine engel olacaktır aynı zamanda çocuğu kısıtlı bir mekanda durmaya zorlayacak bir oyuncak çeşididir. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki bu tür oyuncakların çocuğun yaratıcılığına katacağı ya da yaratıcılığını geliştireceği hiçbir özelliği yoktur. Çocuğun zekasını geliştirmek için oyunlar ve oyuncaklar büyük önem taşımaktadır.

Zeka Gelişimi İçin Oyuncak Seçimi

Çocuğun zeka gelişiminin olumlu etkilenmesi için oynadıkları oyuncaklarda olması gereken bazı ortak özellikler mevcuttur. Bunlar;

  • Oyuncaklar çocuğun yaşına uygun olmalı.
  • Oyuncaklar çocuğun gelişim düzeyine uygun nitelikte olmalıdır.
  • Çocuğun istek, ihtiyaç ve ilgilerine uygun oyuncaklar seçilmelidir.
  • Fonksiyonel ve işlevsel oyuncaklar seçilmelidir.
  • Hayal gücünü uyaran ve yaratıcı faaliyetlere teşvik eden oyuncaklar olmalıdır.
  • Çocuklarda şiddet ya da saldırganlık duyguları uyandıracak oyuncaklar tercih edilmemelidir. ( tüfek, tabanca, kılıç, sapan vb.)
  • Mümkün olduğunca doğal malzemelerden yapılmış oyuncaklar tercih edilmelidir.

Zeka Gelişimi İçin Uzmanlar Tarafından Önerilen Beş Oyuncak

Tangram

7 adet geometrik parçanın bir araya getirilerek çeşitli şekiller oluşturma esasına dayalı bir zeka oyunu olan tangram çocukların zeka gelişimi için üretilmiş ve 18. yüzyıldan beri kullanılan esaslı bir zeka oyunudur. Çocuğun zeka gelişimi için oyunlar sıralandığında en eski ve en etkili oyun ve oyuncakların başında tangram gelmektedir. 5-16 yaş arası için uygun olan bu oyun 5 adet üçgen, 1 adet kare ve 1 adet paralel kenardan oluşur.

Mangala

4000 yıllık bir geçmişe sahip olan Mangala Orta Asya’da bulunmuş bir Türk strateji oyunu ve oyuncağıdır. Mangala 2009 yılında zeka ve strateji oyuncağı olarak tescillenmiştir. Mangala oyunu analitik düşünce, geleceği planlama, hafıza, hızlı karar verme ve esneklik gibi yeteneklerin geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. 6 yaş ve üzeri için uygun bir strateji oyunudur.

Rubik Küpü

Sabır küpü ya da zeka küpü olarak adlandırılan Rübik Küpü 3x3x3, 4x4x4, 5x5x5x, 6x6x6, 7x7x7 ve 11x11x11 gibi çeşitleri olan rubik küpler bulunmaktadır. 2007 yılında 300 milyon adet satılan ve dünyanın en çok satan zeka oyuncağı olan rubik küpü 1974 yılında Erno Rubik tarafından icat edilmiştir. 3 yaş ve üzeri için uygun bir zeka oyuncağı olan rubik küpü hızlı düşünme, muhakeme, mantık, göz beyin koordinasyonu ve el çabukluğu gibi yeteneklerin gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Mentalup

MentalUP, uzman pedagoglar ve Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilen çok yönlü zeka oyunlarına sahip online bir uygulamadır. Teknik açıdan bakıldığında bir oyuncak olarak değerlendirilemeyecek olan MentalUP online bir zeka oyunu olarak değerlendirilebilir. Günlük yarım saat kadar cihaz başında zaman geçirilerek oynanması önerilen oyun dikkat, hafıza gelişimi ve konsantrasyon gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Sayısal, görsel ve sözel zeka gelişiminde önemli bir rolü olan bir oyun ve uygulamadır.

Zeka Blokları

Sağlığa zarar vermeyen hammadde ve boyalar kullanılarak üretilen ve birbirine geçmeli parçalardan meydana gelen bu oyuncak zeka gelişimi için tavsiye edilen oyuncaklardandır. Düşünme becerisi, yaratıcılık ve hayal gücü gelişimine de katkısı olan bir oyuncaktır. Bu oyun ve oyuncakların dışında, lego, yap-boz gibi herkes tarafından biline oyuncaklar da çocukların zeka gelişimi için önemlidir.

Çocukların zeka gelişimi için yapılması gerekenler elbette ki sadece oyuncak seçimi ile sınırlı değildir. Grup aktiviteleri ve bu söz konusu oyuncaklar ile arkadaşları ile oynaması zeka gelişimi için büyük önem taşımaktadır.

Originally posted 2022-05-30 20:11:55.