Gebelikte Diyet Yapılır mı? Gebelikte Diyet Listesi

Gebelikte diyet yapılabilmektedir. Fakat bu diyet normal diyetlerden farklıdır. Buradaki amaç kilo vermek değil, kilo alımını yavaşlatmaktadır. Diğer türlü yapılacak bir diyet ile folik asit, demir gibi önemli vitaminlerde kayıplar yaşanabilmektedir. Bu da istenen bir durum olmayacak, anne ve bebek için çeşitli zararlar meydana getirecektir. Gebelikte çok kilo almak da zararlıdır. Şeker hastalığının çıkması bebeğin hızlı kilo alması erken doğum ve benzeri istenmeyen durumlara yol açabilmektedir. Bu nedenle gebelikte çok kilo almamaya özen göstermek gerekmektedir. İlk aylarda ayda 1 kilo, son aylarda ise ayda 2 kilo alınması sağlıklıdır. Özellikle çok kilo aldığını düşünen hamile kadınların şeker yüklemesi yapması önemlidir.

Bugüne kadar 1 ayda 15 kilo diyeti de dahil olmak üzere rus diyeti,if diyeti,protein diyeti gibi bir sürü diyet çeşidinden bahsettik. Ama hamile diyetinde ya da gebelik diyetinde, gebe çok daha dikkatli ve kontrolcü olmak zorunda. Çünkü ortada iki kişinin sağlığı söz konusu.

Gebelik için Diyet Listesi

Hamilelikte diyet yapanların diyetleri doktorları tarafından belirlenmeli, beslenme programları kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Bu nedenle hamilelerin kafalarına göre diyet yapmaması gerekmektedir. sizler için örnek bir diyet listesi hazırladık. Fakat bu ya da benzeri diyet listelerine uymadan önce mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Kahvaltı

Yulaf ezmesi
1 adet muz
Kepekli ekmek ile hazırlanan tost
2 çay kaşığı kadar reçel
1 su bardağı kadar süt

Atıştırmalık ara öğün

Üzüm ve
1 kase yoğurt

Öğlen yemeği

Kepekli ekmek ile hazırlanmış sandiviç
Fırında patates
1 su bardağı kadar süt

Aperatif ara öğün

Sebze ya da meyve
Akşam yemeği
Tavuk
7 yemek kaşığı kadar sebze yemeği
1 su bardağı süt ya da yoğurt

Aperatif ara öğün

Meyve ya da
1 bardak süt ya da
1 kase yoğurt

Gebelikte Diyet Yapanların Yorumları

Gebelikte diyet yapanlar genel olarak doktorun isteği üzerine diyet yapan kadınlardır. Doktorlar gebelikte fazla kilo alındığını ve buna bağlı olarak da bebeğin önden gittiğini düşünüyorlarsa, şeker tansiyon riskini azaltmak için diyet yapılmasını önermektedir. Bu diyet bildiğimiz diyetlerden çok farklıdır. Kalori sınırlaması olmaması gerekmektedir. Yalnızca ekmek, pirinç, makarna, patates gibi ürünlerin az tüketilmesi de kilo almayı yavaşlatır. Hamilelikte diyet yapanların yorumları genel olarak bebeklerinin sağlığı üzerinedir. Anne adayları kendilerinden çok bebeklerinin sağlıklarını düşündükleri için doktorun tavsiyelerine göre hareket etmektedir.

Gebelikte Diyet Zararlı mı?

Hamilelik süresi boyunca 10 kilo ile 17 kilo arasında almak gerekmektedir. Bundan daha fazla kilo almak hem annenin hem de bebeğin sağlığı için olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu nedenle diyet yapmak doktor önerisi ise hiçbir zararı bulunmamaktadır. Çünkü hamilelikte hızlı kilo almak tansiyon yükselmesi ve de kan şekerinin artmasına sebebiyet verebilir. Bunun çok daha ciddi sonuçları olmaktadır. Hamilelikte sadece geleceğini düşünüp çok kilo almamak adına diyet yapmak zararlıdır. Bebeğin ve annenin yeterli miktarda mineral ve vitamin alması gerekmektedir. Doktorun önerisini haricinde diyet yapmak vitamin ve minerallerin azalmasına sebep olacaktır. Bu durumda hem annenin hem de bebeğin sağlığı tehlikeye girmektedir.

Yazımızı bitirirken en iyi zayıflama programı yazımızın da faydalı olacağını düşünüyorum.

Sağlıkla ve iyi şekilde hamilelik dönemini atlatmanız dileğiyle.

Originally posted 2022-06-10 17:01:49.