Sizin İçin En İdeal Zayıflama Programı Hangisi

En ideal zayıflama programı hangisi? Zayıflama programları hakkında bilmeniz gerekenler...

Kilo vermek, zayıflamak dilimizden düşmeyen bir konu olmaya devam ediyor. Yıllardır bu konuda türlü diyetler, egzersizler ve zayıflama programları denendi. İnsan var olduğu sürece de bu konu gündemden düşmeyecek. Ancak her geçen gün biraz daha bilinçlenerek, zayıflamanın sadece kilo vermeye odaklanmak olmadığını, aynı zamanda sağlıklı zayıflayarak ideal kiloya ulaşmak olduğunu artık biliyoruz.

Biraz araştırma yaptığımızda görüyoruz ki birçok şok diyet uygulaması mevcut. Evet, zayıflamak isteyen her insan bunu bir an önce gerçekleştirmek istiyor. Haftada 4 kilo verdiren diyetler, ayda 10 kilo verdiren şok diyetler şeklinde birçok başlıkla karşılaşıyoruz.

Özellikle sağlıklı olan kişilerin denemekten çekinmediği bu diyetler, kısa sürede sonuç almanızı sağlasa da ne yazık ki aynı kiloları tekrar kısa sürede geri almanız ile sonuçlanıyor.

Zayıflarken aşırıya kaçmamak

Zayıflamak isterken aşırıya kaçmamak gerekir. Eminim hepiniz zayıflamak istediği için hormonsal tedavi gören kişilerin başlarına gelen acı verici olayları duymuşsunuzdur.

Herkesin günlük beslenme rutini vardır. Kilo vermek için ani değişimler, vücudunuzda gerçekten de şok etkisi yapar. Hatta bu kadar sert diyetler vücudunuzun dengesini alt üst edebilir. Bilinçsizce aç kalmaya çalışmak, psikolojik olarak ta sizi yıpratabilir.

Hırs yaparak verilen kilolar size bir başarı gibi gelse de bu konu beslenme uzmanları tarafından da kesinleştirilmiş bir şekilde onaylanma maktadır. Şok diyetler, kilo verme konusunda sağlıklı bir yol değildir.

Kendimize Uygun Olan Zayıflama Programını Nasıl Belirleriz?

Öncelikle ideal kilomuz kaç olmalı ve bizim ne kadar fazlalığımız var? Beslenme düzenimiz nasıl? Nerede hata yapıyor olabiliriz? Uzun zamandır az yememize rağmen kilo veremiyorsak bunun altında yatan başka sağlık sorunlarımız olabilir mi? Gibi kritik sorulara verdiğimiz yanıtlar bize bu konuda bir yol haritası çizmemiz için yardımcı olacaktır.

Bazı kişiler gerçekten de çok az kalori ile beslenmelerine rağmen kilo veremezler. Bu tip durumlarda mutlaka altında yatan sebepleri teşhis etmeliyiz.

Ne gibi Durumlarda Kilo Vermemiz Zorlaşır?

• Psikolojik Sebepler

• Hormon bozuklukları

• Tiroit

• Aşırı stres

İnsülin direnci

Kansızlık (Anemi)

Zayıflarken ölçmek

Zayıflarken sık sık ölçüm yapmanız zayıflama programında yoldan çıkmanızı engeller. Sizi gaza getirir. Ve mutlu eder.

Başta psikolojik sebepler ile kilo veremiyorsak, bunu en iyi tespit edecek olan yine kendimiziz. Yapılan psikolojik çalışmalar sonucunda ulaşılan bazı sonuçlar var. Örneğin, yaşam içerisinde kaygı ve korkuları olan kişilerin, bilinçaltında farkında olmadan kendilerine bir korunma bariyeri olarak, savunma amaçlı, kas ve dokular arasında yağ biriktirdikleri gibi çok mühim bir sonuç elde edilmiştir.

Yani siz farkında olmadan, kilolarınız ile kendinizi koruma altına alıyor olabilirsiniz. Eğer bu konuda problemim yok diyorsanız, klinik ortamda hormonlar ve tiroit bezlerinizi kontrol ettirmeniz, kan değerlerinizi istemeniz, zayıflama programı için doğru bir başlangıcı yapmanızı sağlayacaktır.

Yukarıda saydığımız sorunlar sizde varsa, ne kadar diyet ve spor yapsanız da etkili bir sonuç almanız güçleşecektir. Diğer taraftan kansızlık ya da hormonel bozukluklar, aşırı stres durumları sizin metabolizmanızı yavaşlatan dış etkenlerdir.

Metabolizma yavaşlaması, kesinlikle kilo vermeniz önünde adeta bir set gibi engel yaratır. Demek ki önce vücut değerlerimizi ve sağlık sorunlarımızın neler olduğunu çok iyi bilmemiz gerekiyor.

Beslenme Alışkanlığınız Nasıl Olmalıdır?

Şimdi sırada beslenme düzenimiz var. Sağlık sorunlarımız ve kilo problemimizin altında yatan, yaşam kalitemizi düşüren ya da yükselten en önemli konu tabi ki yediklerimiz. Nasıl bir beslenme programınız var? Yediklerimiz konusunda yeterince bilinçli miyiz? İşte asıl mesele şu ki; hedef kilo vermek olmamalıdır.

Varmak istediğimiz nokta mutlaka sağlıklı beslenme düzeni olmalıdır. Bunu bir yaşam biçimi haline getirmek gibi bir amacımız olduğunda beraberinde zaten fazladan olan kilolarımızın bizi kendiliğinden terk edeceğini göreceksiniz.

Evet, bu sanki yıllarca süren çok uzun bir yol gibi geliyor olabilir. Kesinlikle böyle değildir. Çünkü kısa yoldan kilo verme programları ve ticari birçok zayıflama ürünleri tarafından beynimiz kısa yoldan kilo verilebileceğine dair adeta kandırılıyor.

Yani bir çeşit öğrenilmiş veya empoze edilmiş bir reklam ağı altında asıl konudan farkında olmadan uzaklaştırılıyoruz. Oysaki bu yöntemler doğru ve etkili olsaydı herkes incecik dal gibi olurdu öyle değil mi?

Kilo Verme Programı İçinde Olması Gerekenler

• Mevsiminde çıkan taze sebze, meyve tüketin

• Bol su Fakat Akan canlı su için

• Hayvansal gıdaları haftada max.iki gün ile sınırlayın

• Balık tüketin

• Probiyotik desteği ile bağırsak floranızı düzenleyin

• Günde en az 1 saat egzersiz yapın ya da yürüyün

• Hareketlerinizi arttırın. (Oturduğunuz yerde bile el kol bacak boyun ve sırt çalışabilirsiniz.)

• Günlük almanız gereken kalori hesabına sadık kalın

• Masadan şişmiş bir vaziyette zar-zor kalkmak yerine, hafif bir doygunluk hissi ile yemeğinizi sonlandırın.

Zayıflama Hedefi Başarısı

Zayıflama programınızı tamamlayıp zayıflama hedefinize ulaştığınızda müthiş bir başarı duygusu hissedeceksiniz.

Birde Tabi ki Uzak Durulması Gerekenler Var

• Trans yağlar, Gdo’lu besinler, konserve gıdalar, paketlenmiş ve işlenmiş her türlü gıdalardan uzak durun

• Harika kekler, pastalar, mis gibi kokan börekler ve kurabiyeler karşısında, sadece kilo vermek için değil sağlıklı olmak için kendinizi tutun. Arada kendinizi ödüllendirebilirsinizJ

• Karbonhidrat bağımlılık yapar ve insülin direncinizi olumsuz etkiler. Karnınızı şişir ama çok kısa bir süre sonra tekrar acıkırsınız. Bir kısır döngüye düşmemek için un, şeker ve nişastalı ürünleri hayatınızdan çıkarmaya başlayın.

• Aşırı hareketsizlik, yoğun stres ortamı, hatalı nefes ve yeterli oksijen alamamak ta metabolizmanızı yavaşlatan unsurlardır.

• Yemekte ve hemen sonrasında su içmeyin. Yemekten en az 1 saat önce sıvı almalısınız.

• Yemeğin hemen ardından meyve yemeyin.

Herkesin Bir Diyetisyeni Olmalıdır

Diyetisyenler aynı zamanda size nasıl daha sağlıklı bir metabolizmaya kavuşacağınız konusunda yardımcı olurlar. İdeal kiloya ulaşmanız için sizin vücut indeksinize göre bir yol haritası çizerler. Böylelikle siz, zayıflama programınıza daha disiplinli bir şekilde uyarsınız. Çünkü sizi takip eden ve yönlendiren biri vardır.

Ayrıca günlük kalori hesaplarınız, aylık yada haftalık vermeniz gereken kilolarınız, hangi gıdalara ağırlık vermeniz ya da diyetinizden çıkartmanız gerektiği gibi tüm detayları uzman kişi tarafından yapıyor olmanın rahatlığını yaşarsınız.

Zayıflamak İçin Nasıl Bir Egzersiz Programı Olmalı?

Günde ortalama 1 saatlik yürüyüş ya da koşu, haftada 2-3 gün yapılan çeşitli sporlar her insan için gerekli olan ortalama egzersizlerdir. 1 Kilo verebilmeniz için 7 bin kalori vermeniz gerektiğini biliyor musunuz? Ancak burada çok önemli bir detay var, vereceğiniz kalori miktarını sizin kilonuz belirleyecek.

Kilo ağırlığınız ile yere uyguladığınız basınca göre kalori hesabı yapılmaktadır. Örneğin 70 Kg. olan birisi yarım saatte 10 km. hızla 250 kalori yakarken, 90 kg. ağırlığındaki başka biri aynı hızda 350 kalori yakacaktır.

Normalde 1 saatlik tempolu bir spor ile saatte 400 hatta 500 kalori verebiliyorsunuz. Spor yaparken dikkat etmeniz gereken diğer önemli konuda ilk 20 dakikadır. Bu süre içerisinde vücudunuz ısınır ve henüz bir kalori yakma başlamaz. Ancak bu süre sonrasında aynı tempoda devam ettiğinizde kaloriler gitmeye başlar.

Düzenli olarak yapılan tüm egzersizler, sağlıklı bir beslenme programı sayesinde uzun vadede mükemmel bir bedene kavuşmanızı garanti ederler. Tüm bu programlar dahilinde, psikolojik olarak ta kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Güzel bir vücut, sağlıklı bir yaşam biçimi ile mümkündür.

Kilo Verdiren Eğlenceli Egzersizler

• İp atlama

• Bisiklet

• Kayak

• Fıtness

• Yüzme

• Zumba

• Uzak doğu sporları (Muay Thai (Tayland boksu), kıck boks)

Bunları biliyor musunuz?

Bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş