Kilo Almak İsteyenlere Beslenme Programları

Kilo almak için beslenme listesi hazırlarken bazı şeylere dikkat edilmelidir. Sağlık sorunları bulunan kişilere özel olarak kilo almak için beslenme programı verilmektedir. Erkeklere ve kadınlara ayrı beslenme önerileri de sunuluyor. Aynı zamanda bu beslenme programları stabil değildir. Kişilerin yağ ve kas indeksleri incelenir. Mesela kilo alamıyorsanız tiroid beziniz olması gerektiğinden fazla çalışıyor olabilir. Bu yüzden kan ve idar tahlilleriniz alanında uzman bir doktor tarafından incelenmelidir.

Neden kilo alamadığına dair detaylı analizler raporlar halinde incelenir. Ancak hem erkekler hem de kadınların yetişkin olmaları şartıyla birlikte uygulayabilecekleri genel programlar ve öneriler de bulunuyor.

Kilo Almak için Kahvaltı İhmal Edilmemeli!

Kahvaltı kilo almak için beslenme programı kapsamındaki en önemli öğün olarak kabul ediliyor. Güne sadece kahve içerek başlayan kişilerin hem sağlık sorunları baş göstermektedir hem de hızlı kilo kayıpları gözlemlenmektedir. Bu arada hatırlatmakta yarar var. “Kahvenin kendine has bir zayıflatma mekanizması var.” Diğer bir deyişle kilo almak istiyorsanız kahveyle aranıza mesafe koymalısınız.
Aynı zamanda kahvaltıda alınan besinlerin proteinleri tüm güne yayılacak şekilde enerjiye çevrilmektedir. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemelidir. Zengin bir kahvaltı hızlı olduğu kadar sağlıklı bir şekilde kilo almanın da ilk hedefidir. Peynir, domates, salatalık ve zeytin gibi temel kahvaltı besinlerinin yanı sıra reçel ve bal gibi ürünler de tüketilmelidir.

Acil Vakalar için: Karbonhidrat Ağırlıklı Beslenmeli

Kimi zayıflık vakaları anoreksi adı ile bilinmekte. Kelime anlamı iştahsızlık olan bu rahatsızlık çok ciddi hastalıklara da davetiye çıkarıyor. Anoreksiya durumlarında karbonhidrat ağırlıklı beslenme doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından öneriliyor.

Vücudun ihtiyacı olduğu yağ bu sayede hızlı bir şekilde sağlanabilir. Ekmeklerin tam ya da yarım tahıllı olan türleri tercih edilmelidir. Öğün aralarında hamur işi öğünlere ağırlık verilebilir. Bunun yanı sıra makarna çeşitleri arasında kepekli olan türleri haftada iki ya da üç gün süreyle tüketilebilir. Bir tavsiye verecek olursam eğer en hızlı şekilde kilo almanın yolu yatağa girmeden yemek yemekten geçiyor. Buna rağmen kilo alamıyorsanız yazının başında belirttiğim gibi tiroid hormonunuzu ve tiroid bezini kontrol ettirmelisiniz. Her ne kadar zayıf olmak sorun olmasa da tiroid bezinin normalden farklı çalışıyor olması başka hastalıkların göstergesi de olabilir.

Kilo almak için beslenme uzmanı
Zayıf olmak kötü birşey olmasa da kilo almak istiyorsanız öncelikle bir beslenme uzmanıyla görüşmelisiniz. Beslenme uzmanı kan ve idrar tahlillerinize göre sizin için gerekli beslenme listesi ve programını hazırlayacaktır.

Çikolatalardan Bitter Olanı Tercih Edilmeli

Çikolataların kilo aldırdığı yönündeki bilgiler doğru olsa da eksiktir. Çünkü aşırı çikolata ve şekerli gıda tüketimi sağlık krizleri doğuracak kadar riskli bir beslenme yöntemidir. Şerbetli tatlılar ve ağır çikolatalar yerine bitter olanları tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra sütlü tatlılar da çok daha sağlıklı bir şekilde kilo alınması için tavsiye edilmektedir.

Günlük Kalori İhtiyacı Tespit Edilmeli

Uzman doktorların eşliğinde çeşitli ölçümlerle birlikte günlük kalori ihtiyacı rakamlarla tespit edilmeli. Bu kalori ihtiyacının üzerine çıkılarak kilo almanın yolları tatbik edilmeli. Verilen beslenme programlarına da harfiyen uyulmalı.

Aşırıya Kaçılmadan Gece de Atıştırılmalı

Kilo almak isteyenlere özel olarak gece yemeleri de önerilmektedir. Ancak mide ve diğer iç organları zorlayacak şekilde aşırı tüketimlerden de kaçınılmalıdır. Puding ve meyveli yoğurt gibi hem kalsiyum hem de protein değeri yüksek gıdalar tüketilebilir. Bu sayede hem mide ve kalp zorlanmaz hem de kilo almak isteyenlerin bu yöndeki talepleri kısa sürede karşılanmış olur.

Beslenme Programında Yer Alan Diğer Gıdalar

Et ürünlerine ağırlık verilmeli. Hem kırmızı hem beyaz et tüketilerek bedenin ihtiyaç duyduğu gıdalar haftada üç ya da dört gün alınmalı. Bunun dışında sebzeli makarnalar ve patates yemekleri de bu programın içerisinde yer almaktadır.

Kilo almak yerine zayıflamak istiyorsanız hızlı kilo verme yazımızı ya da zayıflama programları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Originally posted 2022-06-17 16:46:52.