Hızlı Kilo Vermek İsteyenlere Tavsiyeler

En hızlı kilo verdiren diyet hangisidir?

Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenen bireyler hızlı ve kalıcı bir şekilde kilo verebilirler. Her hafta yeni bir programa başlayan kadınların en çok merak ettiği soruların başında en hızlı kilo verdiren diyet hangisi sorusu yer alır. Adı sık duyulan; yoğurt diyeti, haşlanmış yumurta diyeti, yeşil çay kürü, Türk kahvesi diyeti, Limon diyeti, protein takviyesi ve ton balığı diyeti bu grup içinde değerlendirilebilir.

Hızlı kilo verdiren diyet - Zayıflama Programı

Bu yazıdan sonra detaylı bilgiler içeren zayıflama programı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Doğal Destekle Hızlı Kilo Vermenin Yöntemleri

Hızlı kilo kaybı sağlayan diyet listelerinin çoğu sağlık açısından zararlı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Besin takviyeleri ve ana öğünler yerine geçecek olan içecek tarifleri bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Hızlı kilo vermek isteyenler için önerilen “Şok Diyet” programları, ilk günlerde etkisini gösterse de uzun vadede kalıcı bir etkiye sahip değildir. Bilimsel araştırmalarla desteklenen ve aslında sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenme olarak tarif edilen düzen, günümüz yaşam temposunda enerji kaynağı olarak da görülebilir.

Aralıklı Açlık Yönteminin Kilo Kontrolü Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Düzenli ve kısa süreli açlık olarak tarif edilecek olan aralıklı açlık yöntemi; aşırı kilolu bireylerde bile 24 haftaya kadar kalıcı etkiler gösterir. Yaygın olarak kullanılan aralıklı açlık yöntemleri arasında;

* Enerji ihtiyacını %30’larda kısıtlayan program

* 5 gün normal 2 gün kısıtlı beslenme planı

* Aşırı yemekten kaçınmadır.

Diyet Listenizi Egzersizle Destekleyin!

Kilo vermek isteyen ve düştüğü kiloyu muhafaza etmek isteyenlerin egzersizi hayatlarının bir parçası haline getirmesi şarttır. Gün içinde yenen yemek ve alınan kalorinin listelenmesi kontrolü sağlar. Yine aynı şekilde gün içinde yapılan egzersizle harcanan kalori hesabı da düzenli olarak tutulmalıdır.

Kahvaltıda protein ağırlıklı beslenme modeli de hızlı bir kilo kaybı için tavsiye edilir. Yüksek protein içeren örnek bir kahvaltı listesinde; yumurta, kinoa, yulaf, fındık, tam tahıllı ekmek ve süt sayılabilir.

Doğru Yemek Nasıl Yenir?

Kilo kontrolünün ayrılmaz bir parçası da yemeğin nerede ve nasıl yendiğidir. Koşuşturma halinde, arabada, toplantı arasında, çalışırken ve televizyon karşısında yenen yemek miktarı ne kadar az olursa olsun kilo olarak bize geri dönüş sağlayacaktır.

* Yemeği masada yemek

* Yemek sırasında dikkat dağınıklığından uzak kalmak

* Doğru beslenme yapmak

* Yavaş ve çiğneyerek yemek aşırılığı engeller.

Şeker ve Rafine Karbonhidrattan Uzak Durun!

Şekerli yiyecekler ve meşrubatların obeziteyle olan ilişkisi klinik olarak kanıtlanmıştır. En sık tüketilen rafine karbonhidratlara örnek olarak; ekmek, makarna ve beyaz pirinç gösterilebilir. Alınan hamurlu gıdalarda beyaz renkli olanlar yerine esmer olanlar tercih edilmeli ve bu bir alışkanlık haline getirilmelidir.

Şeker ihtiyacı meyvelerin yanı sıra çerezlerle karşılanabilir. Soda ve şekerli meşrubat yerine alınması gereken sıvı takviyesi ise bitki çaylarıdır. Kahvaltıda meyve suyu yerine tüketilecek süt ve su gün boyu kesintisiz enerji sağlar.

Yeterli lif alımı; bu konuda son derece önemlidir. Diyet listesine bol miktarda lifli gıda eklenmelidir. Tokluk hissini artırarak kilo kaybı sağlayan özel besinler arasında; tam tahıllı kahvaltılık gevrek, tohumlar, tam tahıllı ekmek, fındık, her türlü bakliyat, yulaf, meyveler, arpa, sebzeler ve çavdar sayılabilir.

İyi Bir Gece Uykusu Çekin!

Bağırsak bakterilerini denetlemek için prebiyotik besinlerle zenginleştirilmiş bir beslenme düzeni uygulanırsa kilo kontrolünün kalıcı olması sağlanabilir. İyi bir gece uykusu, stres seviyesini kontrol altına almak ve egzersiz metabolizmanın daha iyi ve hızlı çalışmasını sağlar.

Kalıcı bir kilo kaybı ve ideal kilonun korunması için hızlı düzenlemeler yerine hayat tarzı üzerinde değişiklikler yapılmalıdır. Sağlıklı ve ideal kilo her gün düzenli olarak yapılacak 30 dakikalık egzersiz programıyla desteklenmelidir.

Originally posted 2022-06-18 23:57:10.