Alkali ve Alkali Atık Oranı

ALKALİ NE DEMEKTİR ?

Kimyasal bir terim olan alkali, metallerin hidroksitleri ile amonyum hidroksitin genel adıdır.Alkaliler kimya endüstrisinde sodyum hidoksit,sodyum karbonat,potasyum karbonat,kalsiyum, magnezyum ve amonyumun hidroksit ile karbonat bileşkelerinde, sabun, cam, deri, kağıt ve gübre sanayinde kullanılır.

Soluduğumuz hava, metal atıklar ve kimyasallarla kirlenen toprak, kullandığımız temizlik malzemeleri, tarım sektöründe kullanılan kimyasallar,hazır gıda sektöründe kullanılan koruyucular,tatlandırıcılar, ambalajlar,kullandığımız ilaçlar vücudun temizleyeceğinden çok daha fazla asidin yüklenmesine sebep olurlar. modern yaşamla beraber artan bu asit yükü vücuda zarar vermektedir.2000 li yıllardan itibaren son yüzyılın en müthiş buluşu; vücudumuzun asit-alkali oranı yani ph dengesine bağlı olduğunun bilimadamları tarafından açıklanması olmuştur.
Burada sözü edilen asit mide asidi,mide asidinin ph değeri değildir. Konu olan asit, vücudun dokularına, vücut sıvısına etki eden farklı yapıdaki asittir. Örnek olarak limon tat olarak asidik bir meyvedir, ancak limon asidi mide asidinden düşük olduğu için sindirimi sırasında alkali atık bırakan alkali oranı yüksek bir besindir.Solunum, beslenme, çevresel faktörler, yaşam biçimi ve vücudun kendi metabolik hareketleri sırasında açığa çıkan asit ve alkali atıklar vücudun ph dengesini oluşturan ana etmenlerdir.

VÜCUDUN ASİT ALKALİ ATIK ORANI NEDİR ?

alkali-besinler

1909 yılında Sorrensen tarafından ortaya atılan teoriye göre insan vücudu doğal bir asit-alkali atık dengesine/oranına sahiptir.Bu doğal orana “heostasis” denir. Sağlığımızın temeli bu dengededir.

Vücuıt doğal haliyle hafif alkalidir. Sağlıklı bir insanın kanı ufak değişmeler göstermekle beraber hafif alkali değerini korur. Metabolizmanın günlük enerji işleyişini doğru yapması için kanın hafif alkali olması gerekir.Bütün vücut mekanizması, asidin alkaliye oranını koruma üstüne kuruludur.
Bu sebepten dolayı dış etmenler, solunum ve beslenme yoluyla alınan fazla asit yükü vücudun tüm mekanizmasını bozar.

 

Originally posted 2022-06-15 11:29:21.