Vücut Sıvılarından Ph Ölçümü

Vücut Sıvılarından Ph Ölçümü
A+
A-

TÜKÜRÜKTEN pH ÖLÇÜMÜ

Tükürük yardımıyla pH ölçen pH ölçüm çubuğu varsa sabah kalktığınızda dişlerinizi yıkamadan ve hiçbir şey yiyp içmeden önce tükürüğünüzden pH ölçümü yapmalısınız. Gün boyunca yediğiniz ve içtiklerinizden doalyı pH değişiklik gösterir.Sabah ilk ölçülen değerin 6,8 ile 7,4 arasında olması, ideal ölçüm sonuçlarıdır. Sağlıklı bir vücut için tükürüğünüzün pH değeri 7 nin üstünde olması beklenir.

TERDEN pH ÖLÇÜMÜ

Cildimiz vücutta bulunan fazla asidin dışarı atılmasını sağlar. Vücuttaki fazla asit terleme yoluyla dışarı atılır.Cilt yüzeyindeki hidrolipid film tabakası su içerir ve bu yüzden pH değeri ölçülebilir.Cildin ortalama pH ‘ı  5,5 dir.Cildimiz hafif asidik özelliğe sahiptir.Cİldin asidik olmasının özelliği koruyucu bir tabaka olmasından kaynaklanır.Cilt, havanın ve çevrenin verdiği zararlı etkilerden bu şekilde korunmuş olur.

DIŞKIDAN pH ÖLÇÜMÜ

Vücutta asit fazlalığı ve pH dengesinde bozulmalar varsa ,dışkı sıvısında değişmeler meydana gelir.Dışkı çok katı veya çok sulu olabilir.Böyle bir durum oluştuğunda 10 gün dışkılamayı gözlemleyip, pH değerini ölçürmeniz gerekir.Sağlıklı bir insanda dışkı pH’ı 6 ile 7,3 arasındandır.

Ph ölçen çubuk - Ph metre