Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı Beslenme Başlangıç

Anneme çok kızardım. Üşenir miydi bilmiyorum ama yaptığı yemeği fazla yaptığı için aynı yemeği günlerce yediğimiz olurdu. Büyüdükçe anladım ki kızmakta biraz haklıymışım. Sağlıklı beslenme konusunda bilgilendikçe gıda çeşitliliğinin ne kadar önemli olduğunu da anlamış oldum. Sağlıklı beslenmek istiyorsanız, ilk yapmanız gereken kendinize vücudunuzda neyin eksik neyin fazla olduğunu gösterecek bir kan tahlili yaptırmak.

Her bireyin geçmişte yedikleri ve içtikleri farklı olduğu için genel bir sağlıklı beslenme kavramından söz edemeyiz. Birine göre sağlıklı olan bir gıda diğerine göre sağlıklı olmayabilir. Mesela vücudunuzda demir eksiktir. Et ürünleri size çok fayda sağlayacaktır. Ama demir fazlalılığı olan birinin de et yemesi çok hoş olmayan sonuçlar yaşamasına sebep verecektir. Vücut o kadar güzel yaratılmış ki genelde fazla kimyasalları vücuttan atabiliyor. Bunun için ayrı ayrı mekanizmaları var. Şimdi çoğunlukla bilinmeyen bir gerçekten bahsetmek istiyorum. Vücut bir çok ağır metali ve metalin fazlasını vücuttan atabilirken, demiri atamaz. Fazla demirin atılması için insan vücudunda bir mekanizma gelişmemiştir. Biliyor musunuz bilmiyorum ama demir fazlalılığı yüzünden sık sık kan vermekte olan kişiler var. İşte bu yüzden sağlıklı beslenme nasıl olur sorusundan çok odaklanmamız gereken başka bir soru var. “Ben nasıl sağlıklı beslenirim?” sorusu. İşte bu yüzden yazının başında sağlıklı beslenmenin sizin için nasıl olacağını anlamanız için kan tahliliyle başlamanız önemli.

Kan tahlilinizde kalsiyum fazla çıktıysa kalsiyum içeren gıdaları tüketmeniz size zarar verecektir. Ya da demiriniz fazla çıktıysa et tüketmeniz vücudunuzu yıpratacaktır. Kapitalizm herşeyi parayla karşılığı olan bir şeye çevirdiği için sağlığımız konusunda güvenecek kişiyi bulmamız çok zor. Para kazanmak için doktor ya da diyetisyen oluyoruz çoğu zaman. Tahminimce gerçekten isteyerek bulunduğu mesleği yapan çok ama çok azdır.

Özetle Sağlıklı Beslenme

  1. Vücudunuzda neyin eksik neyin fazla olduğunu öğrenmek için tam kan tahlili yaptırmalısınız.
  2. Kan tahlili sonuçlarına göre hangi gıdalara ihtiyacınız olduğunu anlamak için araştırma yapmalısınız.
  3. Vücudunuzda eksik ve fazla olan maddelere göre kendinize özel bir gıda programı uygulamalısınız.

Size en çok siz yardım edebilir. Bu uzmandır, bu konuda iyiymiş gibi laflara inanıp paranızı kaptırmayın ve sağlığınızdan olmayın. Farklı kaynaklardan doğru bilgileri araştırmayı öğrendiğimizde Türkiyenin bütün sorunları çözülecektir diye düşünüyorum.

Bu sitedeki yazar bazı arkadaşlarında bahsettiği gibi, vücudunuzu dengeye sokabilmek için Gelecekten Mucize İksirler kitabını edinebilirsiniz. Bu kitap FDA ‘nın ve ilaç firmalarının, açıkcası neredeyse tüm sağlık sektörünün sizi nasıl kandırdığınızı anlamanıza ve metabolizmanızı düzeltmenize yarayacak çözümler içeren minik bir kitap. Dünyada artık bir şeylerin değişmesi lazım ve bunu ancak birlikte başarabiliriz.

Sağlıklı Beslenme Listesi

Yeterince araştırma yaptıysanız artık kendinize sağlıklı bir beslenme listesi hazırlayabilirsiniz. Yukarıda söylediklerimi yaptıysanız size ne iyi gelecek artık biliyor olmalısınız. Dediklerimi yaptıktan sonra “Neden hızla zayıflıyorum” veya “Neden saçlarım dökülüyor” gibi sorularınıza da yanıt bulmuş olmalısınız. Nasıl bir beslenme listesi yaparsanız yapın B grubu vitaminlerini içeren gıdaları kesinlikle beslenme listenizde bulundurun. Zaten bahsettiğim kitabı okuduysanız B vitaminlerinin sağlığımız açısından ne kadar gerekli olduğunu da öğrenmiş olmalısınız. Ve unutmadan ben de dahil kimseye sağlık konusunda güvenmeyin. Araştırın,emin olun ve sonra sağlığınız için harekete geçin.

Sağlıkla Kalın Fazla Yemeyin İyi Dinlenin 🙂

Originally posted 2022-06-16 08:52:54.