Neden Daha Fazla Su İçmelisiniz?

Neden daha fazla su sorusunun en basit cevabı vücudumuzun dörtte üçünün sudan oluşmasıdır. İnsan sağlığı için en önemli faktörlerden bir tanesi sudur. Günlük yeterli miktarda her insanın su tüketmesi gerekmektedir. Az su tüketildiğinde çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkması olasıdır. Özellikle böbrek sağlığı ve vücut ısısının korunması için su çok önemlidir. Günde en az 2 litre su içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. İnsan vücudunun olmazsa olmazlarındandır. Hayati önem taşıması sebebi ile ihmal edilmemesi gerekmektedir.

Suyun İnsan Sağlığına Faydaları

 • Düzenli su tüketmek organların da düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
 • Cildin daha genç ve sağlıklı görünmesi için su içmek önemlidir.

Su boşaltılırken vücuttaki asidik ve zararlı toksinleri de dışarı atar. Özellikle alkali su tüketmek sağlık için çok faydalıdır.

 • Kilo vermek isteyen kişilerin bol miktarda su tüketmesi gerekmektedir. Diyetisyenler diyet menülerine en az 2 litre su ilave etmektedir. Düzenli su tüketildiğinde yağ yakımı hızlanmaktadır.

Metabolizmanın hızlanması su tüketimi ile doğru orantılıdır. Metabolizma hızlanırsa zayıflama miktarı da o şekilde artar ve yağların vücuttan atılması kolaylaşır.

 • Baş ve mide ağrısı sık yaşayan kişilerin düzenli bir şekilde su tüketmesi gerekmektedir. Düzenli ve yeterli miktarda su tüketildiğinde baş ağrısı ve mide ağrısında azalmalar görünmektedir.

Baş, mide ağrısının yanına sıra, tansiyon için de su tüketilmesi gerekir. Yüksek tansiyon sorunu yaşadığınız bir durumda sadece uzanarak ve bol su içerek bunu atlatabilirsiniz. Ayrıca dil hapı ilacı gibi ağzınızda bekleteceğiniz bir miktar tuzsuz domates salçası da içindeki potasyumdan dolayı kısa sürede kan basıncınızın normale dönmesini sağlar.

 • Sindirim sistemine çok iyi gelmektedir. Düzenli su tüketen insanların kabızlık gibi problemleri ortadan kalkmaktadır.

Bu zararlı materyallerin vücuttan atılması ve alkali durumun sağlanması ile ilgilidir. Ancak unutulmamalıdır ki zararlılarla birlikte yararlı vitamin ve mineraller de su yoluyla atılır. O yüzden arada sırada kan tahlili yaptırarak vücudunuzda neyin eksik neyin fazla olduğuna bakmalısınız. Ve multi vitamin takviyeleriyle bu eksikleri tamamlamalısınız.

Metabolizma Tamamen Suyla Döner

Neden daha fazla su sorusunun en önemli cevabı metabozlima ve metabolizmanın çalışma hızıdır.

 • Metabolizmayı çalıştırmaktadır. Bu sebeple de günlük harcanan enerjiye katkıda bulunmaktadır.

Sırf bu yüzden zayıflama programları bol miktarda su tüketimi içerir.

 • Eklem ağrılarına çok iyi gelmektedir.

Eklemlerde oluşan ağrıların çok büyük bir kısmı toksinlerle alakalıdır. Suyun toksinleri atma işlevinden zaten bahsetmiştik.

 • Unutkanlık, dikkatsizlik, uyku hali gibi susuz kalmaktan kaynaklanan sorunları ortadan kaldırmaktadır.

Biz dikkati arttıran besinler yazımızda dikkat eksikliğinin çözümü konusunda bilgi vermiştik. İşte su vücuda zarar veren kimyasalların nötralize olarak vücuttan atılmasını sağladığı için önemlidir.

 • Spor yaparken oluşabilecek kas ağrılarına çok iyi gelmektedir. Vücudun kas kitlesi arttıkça, su ihtiyacı da artmaktadır.

Kas ağrıları da eklem ağrıları gibi çoğunlukla toksinlerden dolayı oluşur.

 • Hamile kadınların özellikle su içmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Bebeğin gelişimi için içerisinde bulunduğu kesenin su miktarının azalmaması gerekmektedir. Kesedeki su miktarı azaldığında erken doğum riski gibi çeşitli istenmeyen riskler meydana gelebilir. Bu nedele hamile kadınların su içmelerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Gebelik durumu gerekli su tüketiminin en fazla şekilde kontrol edilmesini gerektirir. Bu dönemde az su tüketimi bebek açısından çok tehlikelidir.

 • Ağız kokusunu engellemektedir. Ağız kokusu sıkıntısı yaşayanlar bol su içerek bu sorundan kurtulabilirler.

Alkali su ağız kokusuna ve ağızdaki bakterilere çözüm sunar.

 • Karaciğer ve böbreği korumaktadır. Toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. Eğer yeterli miktarda su içilmezse toksinler vücuttan atılamaz ve idrar miktarı azalır, rengi de koyulaşır.

İdrarınızın çok koyu olması vücutta enfeksiyon olduğunu veya az su tükettiğinizi ve toksinlerin yeterince atılamadığını gösterir.

Çocuklar Ne Kadar Su Tüketmeli? Çocuklar neden daha fazla su tüketmeli?

Görüldüğü üzere su içmenin sayısız faydası bulunmaktadır. Tabii ki her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi suyun fazlasının da birtakım zararları bulunmaktadır. Özellike vücudunuzda fazla kalsiyum varsa, suyla alacağınız daha fazla kalsiyum damar tıkanıklığı gibi sorunlara sebep olur. Fazla su içen kişilerin böbrekleri bu durumda zarar görebilmektedir. Bu sebeple yeterli miktarda su içilmesi gerekmektedir. Yaşlara göre su tüketim oranları bulunmaktadır. Daha önce suyun yararları yazısında bundan bahsetmiştik. Bu oranlar şu şekildedir:

 • 1 yaş ile 3 yaş arasındaki çocuklar günde 1 – 1.3 litre arası su içmelidir.
 • 4 yaş ile 8 yaş arasındaki çocuklar günde 1.4 – 1.5 litre arası su içmelidir.
 • 9 yaş ile 13 yaş arasındaki kız çocukları günde 2 litre – 2.1 litre arası , erkek çocuklar ise günde 2.4 litre su içmelidir.
 • 14 yaş ile 18 yaş arasındaki kız çocukları günde 2.3 litre, erkek çocukları ,se günde 3.3 litre su içmelidir. Ortalama en az 2.5 litre diyebiliriz.

Bu rakamlardan da fark edildiği üzere çocukların yetişkinlere göre çok daha fazla su içmeye ihtiyaçları bulunmaktadır. Bol sulu demeyemelim ama vücudunuz için yeterli su aldığınız günlerde görüşmek üzere.

Sağlıklı günler.

Originally posted 2022-06-16 18:48:41.