Doymuş Yağlar ve Trans Yağlar

DOYMUŞ YAĞLAR

Doymuş yağlar genelde kötü yağlar olarak bilinir.Hayvansal ürünlerde bulunduğundan hayvansal yağlar olarak adlandırılır. Tereyağı, kaymak, et, peynir,süt vb besinlerde bulunan yağlardoymuş yağ asitleridir ve kolesterol bakımından zengindir.Doymuş yağlar; kısa zincirli, orta zincirli ve uzun zincirli olmak üzere 3 ‘e ayrılır.Yağ asitleri içerisinde bulunan karbon atomunun asyısına göre doymuş veya doymamış olarak adlandırılır.Doymuş uzun zincirli yağlar, (hayvansal yağlar,tereyağı,margarin,kuyruk yağı) hidrojen iyonları fazla olduğundan vücuttaki çözeltilerde çok fazla asit atık bırakırlar.Bu yüzden asidik yağlardır.Bu yağlar kandaki kötü kolesterol değerlerini arttırarak kalp hastalıklarının oluşması için gereken altyapıyı sağlar.Katı yağlar arasında en masum olanı tereyağlardır.

TRANS YAĞLAR

Trans yağlar doymamış yağ asitleridir ancak doymuş yağların katılığına ve sertliğine sahiplerdir.Trans yağlar bazen tekli ve çoklu doymamış yağlar olabilir ancak doymuş yağ olamaz. Trans yağlar, doğal olmayıp yapay ve sentetik yağlardır.Sıvı yağların hidrojenle ısıtılması sonucu oluştuklarından asidik yağlardır ve en tehlikelisidir.

Yapay trans yağlar hazır gıdalarda,margarinlerde,işlenen gıdalarda oldukça fazla kullanılır.Hazır kızartılmış tavuklarda, patates kızartmalarında,pizza,cips,bisküvi ,gofret gibi hazır gıdalarda lezzeti arttırıp uzun ömürlü olduğundan tercih edilir. Ancak vücudumuz bu yapay yağları sindirmek için gerekli olan enzimleri üretemez. Bu yüzden mide bu besinleri sindirmede zorlanır ve diğer besinlerin sindirimini yapamaz. Trans yağları sindirmede zorlanan mide daha fazla mide asidi üretir ve mide asidi mide zarına hasar verir. Bunun sonucunda midede gastrit, ülser gibi hastalıklar meydana gelir.

Trans Yağlar

 

Originally posted 2022-06-15 19:28:04.