26. Hafta Gebelik (Hamilelik)

Bugün 26. hafta gebelik döneminden bahsediyoruz. 24. hafta bebeğin kilosu ve 25. hafta annenin kilosu yazılarımızda detaylı olarak 24. ve 25. haftalar gebelik dönemlerini anlatmıştık. Hamileliğin 26. haftasına gelen hamile kadınlar artık yolu tamamlamış ve doğuma sadece birkaç ayı kalmıştır. 26 haftalık gebelik aylardan 6. aya denk gelir artık anne altı aylık hamiledir. Annenin rahmi bu haftada büyümeye ve genişlemeye devam eder. Bu hafta ölçümlerinde anne rahminin genişliği yaklaşık olarak 26 cm civarındadır. Bu haftaya kadar anne adayı yaklaşık olarak 7-9 arası kilo alır. Beslenmesine dikkat etmeyen bayanlarda bu sayı daha fazla olabilir.

26. hafta gebelik dönemi başı çekmekle birlikte bu haftalarda bebeğin kilosundaki artış ve rahimdeki büyümeler anne üzerindeki baskıyı artıracağı için annede sırt ağrısı, varis, baş ağrısı ve bacak ağrıları ortaya çıkabilir. Bu normal bir süreçtir çünkü bebeğiniz artık fasulye tanesi kadar değil büyümüş ve gelişmiş bir bebek konumundadır. Hayliyle bu durum annenin üzerindeki baskıları artıracaktır.

26. hafta gebelik

İçindekiler

26 Haftalık Bebekteki Değişimler – 26. hafta gebelik

26 haftaya girilmesiyle birlikte bebeğin boyu 23 cm iken kilosu 900 gr ile 1 kilo etrafındadır. Bu haftada bebeğin gözü açılmaya başlar. Ancak henüz bebeğin göz rengi belli değildir. Çünkü rengi verecek olan pigment henüz oluşmamıştır. Bu haftalarda bebeğin duyu organları gelişimini tamamlamaya devam eder. Bebek dış dünyadaki sesleri algılamaya başlar. Anne adayları ses olduğu esnalarda bebeklerinde bir kıpırtı olduğunu hissedebilirler. Hamileliğin ilk dönemlerindeki düzensizlik artık bu haftalarda ortadan kalkar. Bebeğin bir düzeni oluşur. Uyuması uyanması bunlar bir düzen içine girmeye başlar.

26 Haftalık Hamilelikte Beslenme

Hamileliğin her aşaması bebek için önemlidir. Bu yüzden anne gebelik boyunca sağlığına çok dikkat etmesi gerekir. Bebeği için gereken besinleri düzenli bir şekilde alması gerekir. Annenin sağlıklı bir şekilde beslenmesi bebeğin gelişiminin de sağlıklı bir şekilde ilerlemesine neden olacaktır. Hamileler için balık faydalı bir besindir. Balık tüketen bayanlar daha uzun ve sağlıklı bir gebelik geçirirler. Hamilelik sürecinin uzun olması bebek için önemlidir. Çünkü bebek anne rahminde kaldığı dokuz ay boyunca gelişimini tamamlamaya devam eder. Bu yüzden kadınların hamileliği ne kadar uzun geçerse bebekte o oranda sağlıklı bir biçimde gelişimini tamamlayacaktır. Dokuz ayın sonunda da sağlıklı bir şekilde bebeklerini kucaklarına alacaklardır. Bu yüzden annelerin beslenmelerine dikkat etmeleri bebek için önemlidir.

Originally posted 2022-06-05 04:07:49.