Araç Ne Kadar Yakar?

Bugün araç ne kadar yakar konusunu üzerinde duruyoruz. Araçlar günümüzde insanların vazgeçilmezi haline gelmiş ulaşım faktörlerinden bir tanesidir. Bunun böyle olmasının da kafalarda arabaların ne kadar yaktığını düşündürmektedir.

Aracın yakıtını etkileyen faktörler?

Araba, motor hacmine, ağırlığına hatta hangi devir aralıklarında kullanıldıklarına göre yakıt verilerini belirler. Motor hacmi arttıkça arabanın gerekli enerjiyi üretebilmesi için kullandığı yakıtında otomatik olarak miktarının artması gerekir bu sebeple fazla yakmayan bir araba isteyenler için 1.2 1.3 1.4 1.6 hacmindeki motorlara sahip arabalar önerilebilir. Bu hacim bandındaki arabalar fazla yakıt tüketmez bu sebepten dolayı da performans beklentilerini karşılayamayacaktır. Hız, ivmelenme beklemeyen sadece ulaşım isteyen insanlara uygundur.

Arabam çok aşırı yakmasın ama ben performans da istiyorum diyenler için 1.8 2.0 2.5 hacimlerindeki arabalar yeterli olacaktır. Bu hacim bandındaki arabalar yakıtı biraz fazla yakabilir ama şehir içerisinde araba sollamaların da olsun gaza bastığınızda sizi üzmeyecektir.

Tabi ki arabamın yakıtı hiç umurumda değil ben otobanda çok yüksek hızlara ulaşmak istiyorum diyen hız tutkunları için ise 3.0 ve üstü motor hacmine sahip arabalar önerilebilir. Bu noktada en çok satan araçlar yazımız ilginizi çekebilir.

Eski araçlar mı yeni araçlar mı yakıt ekonomisi için daha uygundur?

Gelişen teknolojilerle birlikte artık arabalarda düşük motor yüksek performans uygulanmaya başlandı hem az yakıp hem de hız yapabilen araçlar üretilmeye çalışılıyor. Bu sebepten dolayı yeni nesil araba tercih etmeniz sizlere yakıt ekonomisinde katkı sağlayacaktır. Eski nesil 1.6 araçların verilerine bakıldığında 100 km de ortalama 10 litre civarı yakıldığı tespit edilirken yeni nesil 1.6 araçlarda bu veriler 6 litrelere kadar düşürüldü yani yakıtta ekonomi isteyenlerin yeni nesil araçlara göz atmasında büyük yarar var.

Şoförler yakıt ekonomisi için araçları nasıl kullanmalıdır?

Araç ne kadar yakar sorusuna başka bir bakış açısı

Arabalar kadar kullanan şoför de yakıtı belirler. Araç ne kadar yakar ve araçlar ne kadar yakar sorularının cevapları araba kullanan şöföre de bağlıdır. Araçlarda devir saatini ne kadar yüksekte kullanılırsa o kadar yakıtı fazla yakar. Devir saatini yükseltmek rampa çıkarken veya araba sollarken gereklidir fakat bu tarzda durumlar olmadığı süre zarfında arabada düşük devir yüksek vites politikasını uygulamak yakıtta ekonomi sağlayacaktır. Bazı araçlarda belli bir devir sonrasında motordaki supaplar araç içerisine daha fazla yakıt almak için farklı bir yazılım uygulamaktadır buda araç yakıtını her türlü kötü etkilemektedir. Sonuç olarak yüksek vites düşük devir en uygun ekonomiyi sizlere sağlayacaktır. İyi bir özel ders hocasından ders almanız aynı zamanda araba kullanırken az yakmanızı sağlayacaktır. Ayrıca Ankara direksiyon dersi verenler yazımız ders almayı düşünüyorsanız seveceğiniz bir yazı. Bu yazıda aynı zamanda araç kullanımı ile ilgili tavsiyeler de bulabilirsiniz. Ayrıca yeni araba alacaksanız anti patinaj sistemi faydaları ve araç ne zaman alınır yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Dizel araç mı Benzin mi?

Araç ne kadar yakar?

Aracın dizel ya da benzinli olması yakıt tüketimi açısından pek fazla bir etki yaratmaz. Bu ayrım sadece kullanım alanlarına göre yapılabilir mesela benzinli araçlar fazla yük taşımak için uygun değildir fakat dizel araç çok yük taşıyabilir. Benzinli araçlar yüksek hızlara çok rahat çıkabilirken dizel araçlardan çok da bir hız performansı beklenemez.

İlginizi çekeceğinizi düşündüğüm bir diğer yazı da neden araba süremiyorum yazımız.

Hepinize bol tasarruflu ve güvenli seyahatler. İyi kalın güvende kalın.

Originally posted 2022-06-07 20:20:03.