Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır ?

Duvar Kağıdı Nasıl Yapıştırılır ?

Öncelikle odanıza ve kullanım amacınıza göre duvar kağıdı seçmelisiniz. Örneğin koridor, oturma odası ve yatak odası gibi alanlar için her türlü duvar kağıdını tercih edebilirsiniz. Mutfak, banyo, tuvalet gibi nemli anlanlar için ise sabunla silinecek bir türde duvar kağıdı seçebilirsiniz. Eğer duvarlarınız fazla pürüzlüyse yoğun desenli ve kalın kabartmalı duvar kağıtları kullanabilirsiniz. Hasır duvar kağıdı veya kalın kabartmalı duvar kağıdı için özel yapıştırıcılar almanız gerekecektir. Kendinden yapışan bir duvar kağıdı tercih ettiyseniz yapıştırıcı almanıza gerek yoktur.

Duvar Kağıdı Yapıştırıcısı Nasıl Hazırlanır ?

Duvar kağıdı yapıştırıcısı nasıl hazırlanıyor diye merak ediyorsanız, öncelikle 500 gramlık yani yarım kilogramlık tutkallar almanız gerekecektir. Bir kabın veya kovanın içine üç parmak eksikliğin de alacak şekilde su ile doldurunuz. Karıştırma aparatı ile suyun girdap şeklini alacak kadar karıştırınız. Su girdap şeklinde kovanın içinde dönmeye başlayınca toz halinde ki duvar kağıdı tutkalını yavaş yavaş dökmeye başlamalısınız. Hem döküp hem de karıştırmaya aynı anda devam etmelisiniz. Dökmüş olduğunuz toz tutkal bittiğinde 5 dakika daha karıştırıp, 15 dakika dinlenmeye bırakmalısınız. Sonrasında bu duvar kağıdı yapıştırıcısı kullanıma hazır hale gelecektir. Duvar kağıdı yapıştırıcısı tam anlamıyla böyle hazırlanır demek oldukça mümkün.

Duvar Kağıdı Uygulaması Püf Noktaları 

Temiz yüzeylerde duvar kağıdı yapıştırmak oldukça kolaydır. Fakat zemin pürüzlü ve hatalıysa işe duvarınızı düzeltmek ile başlamalısınız. Bu durum duvar kağıdı uygulamasının en püf noktaları arasında yer alır. Su bazlı akrilik boya ile veya başka bir kaplama malzemesi ile duvarı sağlamlaştırmalısınız.

Duvar Kağıdı Kesimi 

Dikkat etmeniz gereken unsur kağıt uzunluğunun duvar uzunluk ölçüsünden 5 – 10 cm uzun kesilmesidir. Bu durumda fazlalıkları kesip istenilen ölçüde duvar kağıdına sahip olabilirsiniz.

Yapıştırıcının Uygulanması 

Kesilmiş duvar kağıtları üst üste düzgün bir şekilde dizilmelidir. Sonra yapıştırıcıyı fırça yardımıyla soldan sağa yumuşak fırça darbeleriyle yapıştırıcıyı iyice kağıda sürmeli ve yedirmelisiniz. Ayrıca kağıdın her yerine yapıştırıcının uygulandığından emin olun.

Duvara Yapıştırma 

Duvar kağıdının yapıştırılma kuralı aydınlık kısımdan karanlık kısımlara doğrudur. Yani pencereli duvarlardab iç duvarlara doğru uygulama yapılmalıdır. Yapıştırılacak kağıdın duvara tamamen dik bir şekilde uygulanması gerekir.

Duvara Uygulama 

Duvar kağıdınızı iyice duvara yapışmasını sağlayınız. Duvar kağıdını pürüzsüz ve sağlam yapışması için fırça ile kağıda bastırarak yaymak iyice yapışmasını sağlayacaktır.

Duvar Kağıdının Kuruması 

Duvar kağıdının ani kurumasına engel olmanız gerekir. Bu sebeple kapı ve pencerelerin kapalı olmasına dikkat etmelisiniz.

Duvar Kağıdı Uygulaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle yüzeyde çatlak ve delik olmadığından emin olmalısınız. Tadilat işlemleri, yağlı boya ve taban boyası uygulaması bitmiş olmasına dikat etmelisiniz.

Uygulama Öncesi Hazırlık 

Uygulanacak duvar kağıt rulolarının hasarsız ve aynı olduğundan emin olmanız gerekir. Ruloyu belirlediğiniz ölçü ve uzunlukta kesmeli ve kesilen parçanın hangi tarafının üst kısmı olduğundan emin olmalısınız.

  • -Yüzey temiz, sağlam ve kuru olmalıdır.
  • -Rulonun kağıt zeminine yapıştırıcı sürülmelidir.
  • -Duvar kağıtlarını aynı ölçüde dengeli kesmelisiniz.

Uygulama Sırası 

Tutkallanan duvar kağıdı birbirine değecek şekilde katlanmalıdır. Daha sonra katlanan duvar kağıdı yumşaması nedeniyle dinlenmeye bırakılır. Daha sonra pencere kenarından başlayarak yapıştırılır. Bastırarak hava kabarcıklarının çıkartılması gerekir. Pütürler meydana gelirse spatula veya zımpara yardımı ile düzeltebilirsiniz. Alt ve üst köşelerden çıkan kağıt fazlalıkları makas ile kesilmelidir. Yavaş bir şekilde kapı ve pencerelerinizi örterek kurumaya bırakmalısınız. Duvar kağıdı uygulaması bu aşamalar şeklinde yapılır demek oldukça mümkün.