Esneyebilir Ekranların Özellikleri Nelerdir?

Eskinin hayalleri günümüzün gerçeğine dönüşüyor. Üstelik bu dönüşüm o kadar hızlı bir şekilde gerçekleşiyor ki hayaler ile gerçekler bazen kafa kafaya yarışıyorlar. Teknoloji alanındaki yeniliklerin bu baş döndürücü hızı sayesinde akıllı teknoloji ürünü cihazların günlük hayatın içinde sanki hep ordaymışcasına kendilerine yaşam alanı bulmaları ile hayalini kurup gerçeğe dönüştürülmeleri adeta aynı anda gerçekleşiyor. Bilim kurgu filmlerinden aşina olduğumuz telefon modelleri de değişen ve dönüşen teknolojiden nasibini almış durumda. Çok değil kısa süre önce sabit hatlı telefonlara sevinen dünün çocukları, çok yakın zamanda kağıt inceliğindeki telefonları ile gezecek olan bugünün çocukları ile aynı havayı soluyor.

Yeni nesil ekranlardaki dönüşüm sinyalleri

Kullanılan akıllı telefonlardan bilgisayar ve televizyonlara kadar tüm elektronik cihazların insanın yüzü gibi en önemli parçaları kuşkusuz ekranlarıdır. Cihazın kimliğinin bu en önemli parçası üzerinde yapılacak en küçük bir değişiklik de bu yüzden komple bir değişimin göstergesi haline gelecektir. Ekranlardaki en önemli değişiklik ise görenleri hayrete düşürecek kadar etkileyici esnek ekran teknolojisi ile üretilmiş ekranlar. Adeta geleceğin teknolojisine bugünden göz atıyormuşcasına bir izlenim bırakan bu mucizevi ekranlar kulağa çılgınca gelen bir durumu gerçeklik potasına koyarak teknoloji tutkunlarının hayal güçlerinin sınır çizgilerini çok daha ötelere taşıması gerektiğinin de altını çiziyor.

Düz ekranlara veda anlamına mı geliyor?

Bugüne kadar klasik düz ekran teknolojisi ile alışılagelmiş bir seyir penceresine aşina olan kullanıcılar esneyebilir ekranın etkileyci performansı ile bildiklerini kökten unutacak gibi görünüyor. Kıvrımlı, bükülebilir ve hatta katlanabilir bir ekran yapısı sayesinde ürünlerin uzay zamanda kapladıkları boşluğu tanımlamak için artık yeni hesaplamalar gerekecek gibi görünüyor. Samsung mühendisleri tarafından geliştirilen ve prototipi görücüye çıkarılan dinamik esneyebilen amoled ekran teknolojisi farklı markaların da iz üstünde olduğu bir yenilik. Zira aynı performans bir diğer dünya lideri LG markasının mühendislerinden de bekleniyor. Bundan böyle oldukça kısa bir zaman içinde bu ilginç ve etkileyici değişimi, yüzü olan her teknoljoik alette göreceğimizi tahmin etmek hiç zor değil.

Mühendisliğin geldiği en uç nokta

Müthiç bir mühendislik başarısı olarak görülen esneyebilir ekran alt yapısı düşük sıcaklıkta polikristal yani kısaca LTPS teknolojisine dayalı bir tasarım. Üstelik bu teknoloji sayesinde yakın gelecekte sadece mevcut ekran boyutlarının esnetilmesi ile değil boyut küçültme ve büyütme gibi farklı değişimlerle de karşılaşabileceğimizin de altı çiziliyor.

Dünya devlerinde müthiş bir teknoloji hamlesi

Bu alanda rakipsiz olduğunu bir kez daha kanıtlayan Samsung esnek ekranların boyutlarının büyütülmesi ile görüntü kaybı yaşanmayacağına ve eski haline geldiği zaman da yine aynı kalitenin korunacağına dair açıklamalarla bu teknolojinin getirileri ile ilgili bilgileri de teknoloji severler ile paylaşıyor. Üstelik bu akıllı teknolojinin sadece ekranlar için değil giyilebilir teknolojik ürünler üzerinde de kullanılması gündemde.

Akıllı teknolojinin hayalleri gerçeğe dönüştüren tasarımları

Bundan kısa bir süre öncesine kadar plazma, lcd gibi teknolojik yenilikler büyük heyecanlar yaratarak hayatımıza girdiğinde bunların üst sınır olduğunu düşünenler çoğunluktaydı. Oysa gün geçmiyor ki filmlerde bir hayal unsuru olarak izlediğimiz fantastik öğeleri bir bir gerçek dünyada karşılıklarını buluyoruz. Katlanabilir ekran teknolojileri de bunların en yenisi. Klasik ekranlarda katlama çalışmaları kuşkusuz ürünün kullanılamaz hale gelmesine sebep olmakta. Ancak katlanabilir bir ekran teknolojisi ile üretilmiş cihazlarda bu eylem sorunsuz bir şekilde gerçekleşip cihazın boyutları istenildiği kadar küçülüp büyütülebilecek. Bu konu ile ilgili gerekli teknolojik alt yapının mevcut olduğunu dile getiren yetkililer ürünlerin tüketici pazarına sürülmesi için detaylar üzerinde çalışıldığını söylüyorlar.

Originally posted 2022-06-08 04:51:56.