Armutun Faydaları Nelerdir?

Gülgiller familyasından olan armut; A,B,C vitaminlerini içeren çok şifalı bir meyvedir. Armutun faydaları ana konumuz ama öncelikle armutun bana mutluluk verdiğini söylemeliyim. Bunun sebebini bilmiyorum. Belki içinde bulunan magnezyumla ilgili bir durumdur.

Tropik iklimleri seven armut, genellikle Akdeniz bölgesinde yetişir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum ve sodyum gibi çeşitli mineraller içermekle birlikte lif olarak da son derece zengindir. Kahverengi, sarı, yeşil ve kırmızı renklere sahip olan armut, çocukların gelişimine olumlu anlamda katkı yapmaktadır.

Küçük yaştaki çocuklara armut tüketimi önerilmektedir. Yenilen yiyeceklerin daha kolay bir şekilde sindirilmesini sağlayan armut, hazımsızlığı önlemektedir. Kabızlığı önlemesindeki faydası bilinen armut, sürekli kabızlık sıkıntısı yaşayanlara şifa gibi gelmektedir. Bağırsak fonksiyonlarını da düzenleyen armut, aç karna yenilirse bağırsak kurtlarının dökülmesini sağlamaktadır. Kalp hastalıklarına son derece iyi gelen armut, yüksek tansiyonun da önüne geçmektedir.

Armutun Bilinen Faydaları

İri yapraklı ağaçta yetişen armut, 7’den 70’e herkes tarafından sevilerek tüketilmektedir. Yumuşak ve sert türleri olan armut, fazla besleyici olduğu gibi birçok yararlı mineral içermektedir. Yemeklerin içerisine armut kabuğunun atılması, vücudun iltihaba karşı korunmasını sağlamaktadır. İçerisinde yüksek miktarda C vitamini bulunmasından dolayı vücut sağlığı için tüketimi son derece önemlidir.

K vitamini de içermesinden dolayı kanın pıhtılaşmasını önlemektedir. Aynı zamanda vücuttaki proteinleri de harekete geçirmekte ve kemik gelişimine katkı sağlamaktadır. Erken yaşlanma ihtimalinin de önüne geçen armut, beynin işlevselliğini ve gücünü arttırmaktadır. Her gün en az günde bir tane armut tüketerek, vücuda katkı sağlamak oldukça kolaydır.

Köy armutu - Armutun Faydaları

Armut Tüketiminde Kazanılan Besin Değerleri

Armutun Faydaları

Kendi içerisinde çeşitlere ayrılan armudun, her bir çeşidinin farklı bir yararı bulunmakta ve farklı bir besin değeri içermektedir. Sağlığa en çok faydası bulunan armut çeşidi deveci armuttur. Lezzetli bir şekilde armut tüketmek isteyenler, armut seçimlerini dikkatli yapmalıdır. Sonbahar ve kış mevsiminin vazgeçilmez meyvesi olan armut, tam bir vitamin deposudur.

Kabuğu ile birlikte yenen armut, hazmı kolaylaştırmaktadır. Böbrek sağlığına olumlu etkisinden dolayı idrar söktürücü özelliğine sahiptir. Kan temizleyici etkisi ile kansızlığa iyi gelmektedir. Zihin yorgunluğu çeken insanların sinirlerini yatıştırmaktadır. Çok yorucu bir gün geçiren kişilere yatmadan önce kabuklarını soyarak 1 veya 2 tane armut yemesi önerilmektedir.

Değişik armut türleri vardır. Ve armutun içindeki kimyasalalar yöreden yöreye,yetiştiği iklim ve toprağa göre değişebilir.

Armut Nasıl Tüketilmelidir?

Armut tok karna değil, mutlaka aç karna ara öğün gibi tüketilmelidir. Tatlı olarak da tüketilebilen armut, çok düşük tansiyonu olan kişilere önerilmemektedir. Hamileliklerinde kusma problemi ile karşı karşıya olan hamile kadınlar, bolca armut tüketmelidir. Son derece lezzetli ve tatlı bir meyve olan armut, birçok diyette de kullanılmaktadır.

Tek bir armut ile günlük lif alımının %20’si karşılanabilmektedir. Bağırsak hareketlerini düzenleyen armut, mide ve sindirim suları salgılamasını uyarmaktadır. Oldukça düşük bir kaloriye sahip olan armut, günlük kalori miktarının %5’ini karşılamaktadır. Vücuttaki birçok hastalıkla mücadele etmekle birlikte kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Doktorlar özellikle diyabet hastalarına ve küçük çocuklara armut tüketimini önermektedir.

Armudun Zararı Var mıdır?

Armutun bilinen ve bilinmeyen sayısız faydası mevcuttur. Armutun faydaları artık az çok bildiğimiz bir şey. Her şeyin fazlası zarar olabileceği gibi fazla armut tüketiminden kaynaklanan ishal, tansiyon düşüklüğü gibi durumlar da yaşanabilmektedir. Özellikle düşük tansiyona sahip olan kişiler, az miktarda armut tüketmelidir. Armudun tüketim miktarı, herkes için son derece önemlidir.

Armut tüketiminin yanı sıra armut suyu da ateşi olan kişilere, soğutucu etkisinden dolayı önerilmektedir. Sindirim sistemine önemli ölçüde yardımcı olan armut, mide rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Armudun içerdiği bileşenler sayesinde kalp atışları düzenlenmekte ve kaslar çalışması gerektiği gibi çalışmaktadır. İçerisinde C vitamini bulunmasından dolayı enfeksiyonu önlemektedir. Gün içerisinde sadece bir tane yenen armut, günlük C vitamini alımını tek başına karşılamaktadır.

Originally posted 2022-06-12 14:32:37.