Avokado Faydaları ve Avokadonun İçindekiler

Avokado faydaları gün geçtikçe farkedilmeye başlandığı için Türkiye’de de yavaş yavaş üretimi artıyor. Buna paralel olarak avokadonun faydaları öğrenildikçe de avokado tüketimi artmaya başladı. Hatta bana hiç çekici gelmeyen avokado tostu gibi kavramlar da ortaya çıktı. Ama tabi denemeden konuşmamak lazım. Nasip olursa bir gün deneriz.

Avokado Yağı Saçlara Çok İyi Gelir

Bol yağlı bir meyve olması ile ünlü avokadonun, ana vatanı Orta Amerika’dır. Tropikal iklim koşullarında en iyi şekilde yetiştirilen bu bitki bodur ağaçlarda yetişmektedir. Ve son bahar aylarında olgunlaşıp toplanmaktadır. Ülkemizde de Ege kıyılarında ve Akdeniz ikliminin etkin olduğu bölgelerde yetiştirilmektedir. İçerdiği yağ, protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden dolayı sağlığa oldukça faydalıdır. Özellikle avokado yağının, kullananlar tarafından yapılan yorumlarda saçlara zeytinyağından bile iyi geldiği söylenmektedir.

Enerji değeri yüksek ortalama olarak 100 gramında 167 kalori bulunmaktadır. Yine 100 gramında ki besin değerlerinden biraz bahsedecek olursak; Protein oranı 2.1, Karbonhidrat oranı 6.3 ve yağ oranı ise 26.3 gramdır. Ayrıca kolesterol oranının sıfır olması kalp ve damar sağlığı açısından çok önemlidir.

Avokado da hangi vitaminler ve mineraller var?

Sahip olduğu mineral ve vitamin zenginliğiyle ünlü bir meyve olmaktadır. İçerisinde, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, manganez,bakır,demir ve çinko mineralleri bulunmaktadır. Ayrıca vitamin olarak da; A, B1, B2, B3, B6, C ve E vitaminlerini kapsayan geniş bir vitamin haznesi bulunmaktadır.

Hamilelik dönemi için oldukça faydalı olan folik asit de sahip olduğu içeriği içinde yer almaktadır. Bu kadar fazla mineral ve vitamini bir arada bulunduran avokado faydaları ile de meşhur bir meyve olmaktadır.

Avokadonun İçindeki Vitaminlerin Faydaları

Avokado Faydaları

Sahip olduğu A vitamini gözlerin erken yaşta görme problemini engellemektedir. B1 vitamini, vücut sinir sisteminde ki aksaklıklarının önüne geçer düzenli çalışmasını sağlar. B2 vitamini, kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına destek olmaktadır. B3 vitamini yine sinir sistemi açısında önemli bir vitamin olmaktadır ve eksikliğinde psikolojik rahatsızlıklara yakalanma riskini arttırır. B6 vitamini ise, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır.

Özellikle kış ayarında çok fazla ihtiyaç duyduğumuz C vitamini de avokado içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca C vitamini vücutta oluşan yaraların iyileşmesi görevinde kullanılmaktadır. Bu da doku kaybının önüne geçmektedir. Son olarak içerisinde bulunduğu E vitamini ise bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve kalp damar hastalıkları konusunda vücuda ciddi destekler sunmaktadır.

Avokadonun İçindeki Minarellerin Faydaları

Avokado Faydaları

Avokado her açıdan faydalı ender meyveler arasında yer almaktadır. Özellikle vücudumuz için çok önemli olan mineralleri yüksek oranda bulundurmaktadır. Bu minerallerden fosfor, diş yapısında büyük ölçekte onarma işleminde görev almaktadır. Kalsiyum kemik ve kas yapılarının korunması, onarılması için faydalıdır. Demir minerali ise kan dolaşımında oksijenin vücudun ihtiyaç duyulan bölgelerine taşınması gibi çok önemli bir faydayı bulundurmaktadır.

Vücut sinir sitemi için çok önemli bir yeri olan sodyum minareli de avokado arasında yer almaktadır. Beyin hareketleri ve sinir hücrelerinin iletişimi konusunda oldukça faydalı olan potasyum ve magnezyum minerallerinden de dengeli ölçekte içerisinde bulundurmaktadır.

Avokado yağının saçlara olan faydası internet aleminde oldukça konuşulan bir konudur.
Avokado yağının saçlara olan faydası internet aleminde oldukça konuşulan bir konudur.

Avokado Hangi Hastalıkların Oluşumunu Engellemektedir?

Faydaları saymakla bitmeyen avokado meyvesinin en büyük özelliği kolesterol miktarının 0 olmasıdır. Bu sayede, kalp ve damar hastalıklarının bir çoğunun oluşumuna sebep olan en büyük sorunun ortadan kalkmasını özünde bulundurmaktadır. Uzmanların düzenli olarak mevsimsel tüketilmesi gerektiğini önerdiği bu meyve; ülkemizde az üretildiğinden halkımız tarafından tüketimi çok az olmaktaydı. Faydaları ve onlarca hastalığa iyi gelmesi nedeniyle artık ülkemizde de az da olsa üretilmektedir.

Avokado Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

Avokado Faydaları

İnsanların avokadonun faydaları kapsamında en çok merak ettiği konu hangi hastalıklara iyi geldiğidir. İçinde bulundurduğu vitamin ve minerallerden dolayı beyin, kalp, damar, sinir sistemi, lif, kas ve kemiklerle ilgili oluşmuş bütün hastalıklara iyi gelmektedir. Özellikle sinir sistemi ve bağışıklık sistemiyle ilgili rahatsızlıklarda oldukça etkilidir. Hamilelik döneminde folik asit dengesini düzenlemesinden dolayı da hamile hanımlara önerilmektedir.

Doğrudan doğadan toplanan avokado, kimyasal maddellerle kirlenmediğinden tabiki daha da faydalıdır. Akdeniz ve Ege bölgemizdeki belediyelerin, yollara görüntü güzelliği sağlayan palmiye gibi ağaçlar yerine avokado,muz gibi ürün veren ağaçlar ekmesi sizce güzel olmaz mıydı?

Originally posted 2022-05-22 18:14:46.