Biberiye Nedir? Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Biberiye nedir? Biberiyenin faydaları, özellikle saç ve cilt için faydaları nelerdir? Biberiye, her mevsim yeşil kalma özelliği gösteren iğne yapraklı bir bitkidir. Biberiye genellikle yapı olarak çalıya benzemektedir. Hoş bir tadı ve kokusu olduğu için her türlü tavuklu et yemeklerine yakışmaktadır. Biberiye sadece yemeklerde değil, aynı zamanda kaynatılarak da tüketilebilir. Biberiyenin kurutulmuş yaprakları da farklı şekilde kullanılmaktadır.

Kurutulmuş biberiye hem çay olarak hem de yemeklerde baharat olarak kullanılmaktadır. İlkbaharın sonuna doğru çiçek açmaya başlayan biberiye, yapraklarını kış boyunca dökmez. Bu sayede her mevsim tüketilebilen bir bitki haline gelmektedir. Biberiyenin sağlık açısından faydası da oldukça fazladır.

BİBERİYENİN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI NELERDİR?

Biberiyenin Faydaları

Biberiye, bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir bitkidir. Bu açıdan özellikle kış mevsiminde biberiyenin daha çok kullanılması önerilir. Nezle ve grip gibi rahatsızlıklara karşı vücudun daha dirençli olmasını sağlar.

Biberiyenin uzmanlar tarafından hafızayı kuvvetlendiren ve zihinsel açıdan odaklanma sorunu ortadan kaldıran bir bitki olduğu kanıtlanmıştır. Bu açıdan özellikle gelişme çağında olan çocuklar için biberiyenin tüketilmesi daha da önemli hale gelmektedir.

Yıl boyunca sürekli öksürük problemi yaşayan kişiler biberiye çayını tüketerek, bu rahatsızlıktan daha kısa sürede kurtulabilirler.

Saç ve cilt bakımına da iyi gelen biberiye son zamanlarda özellikle cilt bakım ürünlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Biberiyenin en çok saç köklerini kuvvetlendirdiği de bilinen faydalar arasında yer almaktadır.

Biberiye yağı - Biberiyenin Faydaları

BİBERİYENİN SAÇ VE CİLT BAKIMINA FAYDASI

Biberiyenin Faydaları

Biberiye bitkisi saç ve cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir bitkidir. Özellikle biberiyenin kan dolaşımını düzenli olarak sağlaması cilt yüzeyinde bulunan hasarlı dokuların daha hızlı şekilde onarılmasına yardımcı olur. Biberiye bitkisi saçlar için de oldukça büyük faydaya sahiptir. Özellikle saçların yavaş uzayan kişiler, biberiye bitkisinden yararlanarak saçların daha hızlı uzamasını sağlayabilirler.

Biberiye saçları hem hızlı şekilde uzatır hem de daha sağlıklı bir hale getirir. Biberiye sayesinde saçların daha hızlı şekilde uzaması isteniyorsa öncelikle 1 litre su içerisinde 1 avuç biberiye kaynatılmalıdır. Bu kaynayan su yaklaşık 15 dakika kadar demlenmelidir. Ardından suyun soğumasını bekleyerek, demlenen biberiye suyunu saç diplerine masaj yaparak, uygulamanız gerekir. Böylece saçlarınız daha sağlıklı bir hal alacaktır.

Biberiye çayı - Biberiyenin saça ve cilde faydaları

BİBERİYE NASIL KULLANILMALIDIR?

Biberiye bitkisinin oldukça fazla kullanım alanı ve şekli bulunur. İlk olarak biberiye bitkisini bir baharat şeklinde kullanabilirsiniz. Ayrıca biberiyenin yaprak kısımlarından Biberiye yağı elde edilir. Biberiye bitkisinin kurutulmuş hali ise genellikle çay olarak tüketilmektedir.

Biberiye çayı pek çok market ve aktarlarda poşet çay şeklinde satılmaktadır. Fakat doğal bir içim istiyorsanız, taze biberiye bitkisini toplayarak kendinizde çay yapabilirsiniz.

Biberiye çayını evde doğal şekilde yapmak için bir fincan su kaynatmak gerekir. Ardından demlenen çaya biberiye yapraklarını ilave ederek demlenmesini sağlayabilirsiniz. Aktarların pek çoğunda Biberiye yağı satılmaktadır. Bu yağı şampuan içerisine karıştırarak saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

BİBERİYE BİTKİSİNİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Biberiye bitkisine genel olarak bakıldığında bitkinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Aksine biberiyenin sağlık açısından faydaları oldukça büyüktür. Biberiye bitkisi sadece hamilelik ile emzirme sürecinde olan anneler için önerilmemektedir. Uzmanlar özellikle hamilelik döneminde biberiye çayının içilmesinin düşüğe neden olduğu görüşündedir. Bu sebeple hamilelik ve emzirme dönemlerinde bitkisinin tüketilmemesi gerekir.

Biberiye bitkisinin yüksek tansiyon sorunlarına yol açabileceği de diğer bir uyarıdır. Yüksek tansiyon sorunu olan kişilerin bu bitkiyi tüketmemesi önerilir. Sadece çay olarak değil baharat ve yemeklerde de bitkinin tüketilmemesi gerekir. Ayrıca epilepsi hastaları için de biberiye bitkisi sakıncalı olabilmektedir. Bu uyarıların dışında kalan kişiler haftada 1 ya da 2 kez biberiye bitkisini tüketebilirler.

Yayın Tarihi 28/02/2020 @ 04:22