Hayatın Mucizesi Suyun Faydaları Nelerdir?

Vücudumuzun dörtte üçünü su oluşturmaktadır. Bu bilgiden de anlaşılıyor ki; su insan vücudu ve sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Suyun faydaları nedeniyle günlük belirli miktarda su tüketilmesi gerekir. Vücudumuz için günlük gerekli su miktarı tüketilmediği sürece sağlığımızla ilgili bazı sıkıntılar da ortaya çıkabilir. Özellikle az su tüketimine bağlı olarak böbrek ve bağırsaklarda rahatsızlıklar görülmektedir.

Su, insan sağlığı açısından hayati bir öneme sahiptir. Pek çok uzman sağlıklı bir vücut için normal olarak günde 2 ya da 2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini savunmaktadır. Özellikle vücudun gerekli mineralleri alması ve toksin atması için su tüketimi önemlidir. Ayrıca suyun sağlık açısından da faydaları çok fazladır.

SUYUN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

Vücudumuzda tüm organların düzenli olarak çalışması için günlük yeteri miktarda su tüketilmesi gerekir. Buradan anlaşılıyor ki, su her canlı için hayati bir gerekliliktir. İşte her canlı için mucizevi etkilere sahip suyun faydaları;

-Düzenli miktarda su tüketimi sindirim sisteminin doğru çalışmasına yardımcı olur.
-Su tüketimi besinlerin daha kolay parçalanmasını sağlar. Böylece, mide ve bağırsak rahatsızlıklarını engeller.
-Yeteri miktarda su tüketimi vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar. Ayrıca saç ve cilt bakımında da suyun önemi oldukça fazladır.
-Cildin erken yaşlanmasını da engelleyen su, cilde gerekliği esnekliği kazandırmaktadır.
-Düzenli miktarda tüketilen su cilt ve saçın daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.
-Su, vücudumuzdaki kan dolaşımını sağlar. Böylece tüm organlara yeterli miktarda oksijen ulaştırılmış olur.

YAŞA GÖRE SU TÜKETİMİ NASIL OLMALIDIR?

Su tüketimi her yaşta önemlidir. Çünkü su tüketimi her canlı için hayati bir öneme sahiptir. Fakat çocuklar ile yetişkinler açısından günlük su tüketimi farklılık gösterir. Bu sebeple, yaş aralıklarına göre sağlıklı bir vücut için doğru su tüketimi yapılmalıdır. İşte sağlıklı bir bünye için günlük tüketilmesi gereken su miktarları;

-1 ile 3 yaş aralığındaki çocuklarda günlük su tüketimi 1 litre olmalıdır.
-4 ile 8 yaş aralığında olan çocuklarda günlük su tüketimi 1,5 litre olmalıdır.
-9 ile 13 yaş aralığında olan çocuklarda 2 litre su tüketilmelidir.
-14 ile 18 yaş aralığında olan kişiler de ise su tüketimi 2,5 litre olmalıdır.

Su ile zayıflama

SU TÜKETİMİ İLE ZAYIFLAMA

Suyun Faydaları

Günlük su tüketimi metabolizmanın en iyi dostudur. Metabolizmanın daha hızlı çalışması için mutlaka günlük yeterli miktarda su tüketilmelidir. Özellikle sağlıklı bir vücut için günlük tüketilen su miktarına çok dikkat edilmelidir. Su sadece metabolizmayı çalıştırmaz. Sindirimin daha hızlı ve kolay olmasını da sağlar. Bu açıdan su hem sindirim hem de metabolizma açısından kilo vermeye yardımcı olur.

Kilo vermek isteyenler diyet programları içerisinde su tüketimine dikkat etmelidir. Özellikle diyetisyenler kilo vermek isteyenlerin sağlıklı ve enerji dolu bir vücuda sahip olması için suyun önemini vurgulamaktadır.

ORGANLARIN DOĞRU ÇALIŞMASI İÇİN SU ÇOK ÖNEMLİDİR!

Su, her organın gerekli minerali ve oksijeni almasını sağlar. Bu açıdan su sadece bir organ için değil, tüm organlar için çok önemli bir içecektir. Özellikle su tüketimi kanda yer alan oksijenin doğru şekilde tüm organlara iletilmesini sağlar. Eğer yeterli miktarda su tüketimi olmazsa organların çalışması için oksijen alımı azalır. Bu sebeple de çeşitli organlarda oksijen azalmasına bağlı rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Organların görevlerini yerine getirmesi için su tüketimi doğru ve düzenli olarak yapılmalıdır. Günlük doğru şekilde su tüketimi yapılarak organların görevlerini yerine getirmesi sağlanır. Bununla beraber vücut gerekli enerjiyi sadece su ile sağlar. Günlük enerjiyi almak için düzenli su tüketimi sağlanmalıdır.

Originally posted 2022-06-12 23:13:20.