Hibiskus Nedir? Hibiskusun Faydaları Nelerdir?

Hibiskus bitkisi köken olarak ebegümeci ailesine mensup bir bitkidir. Hibiskus bitkisinin adı Latinceden gelmektedir. Hibiskusun faydaları denildiğinde ilk akla gelen şey eksilen eklem sıvısı konusundaki faydasıdır. Ülkemizde de sıklık da yetişen Japon gülü ve Gül Hatmi çiçeği Hibiskus bitkisinin bir çeşididir. Hibiskus bitkisi, daha çok bir bitki çayı olarak tüketilmektedir. Kurutulduğu zaman genellikle sert bir yapıya kavuşan kabukları bulunur. Hibiskus bitkisi, çay olarak tüketildiği için kaynatılarak içilmesi gerekir. Kaynatıldığı andan itibaren kırmızı bir renk almaya başlar.

Hibiskus bitkisi sağlık açısından büyük faydaları olan bir bitkidir. Fakat her duruma rağmen bir bitki çayı olarak tüketilen Hibiskus bitkisinin de dikkat edilmesi gereken yönleri bulunur.

Hibiskus Çayı ve Faydaları

HİBİSKUS BİTKİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Hibiskus Çayı ve Hibiskusun Faydaları

Hibiskus bitkisi sağlık yönünden sayısız faydaya sahiptir. Çay olarak tüketilen bitki sağlık açısından şu faydaları sağlar;

-Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur ve dengeler.

-Diyabet rahatsızlığına karşı önleyici bir etkisi vardır.

-Kan şekerinin dengelenmesini sağlar.

-Cildin güzelleşmesi ne yardımcı olur.

-Regl döneminde yaşanan krampları önler ve ağrıyı keser.

-C vitamini açısından zengin bir bitkidir. Bu vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

-Unutkanlığı giderir.

-Depresyon ve strese iyi gelir.

-Psikolojik rahatsızlıkların önlenmesini ve azaltılmasını sağlar.

-Sindirim sisteminin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olur. Özellikle gaz ve şişkinlik şikayeti olan kişilerin bu şikayetten kurtulmasına yardımcı olur.

-Azalan eklem sıvısının yeniden kazanılmasına yardımcı olur.

HİBİSKUS BİTKİSİNİN KÖKENİ

Hibiskusun Faydaları İlk Uzakdoğu’da Keşfedilmiş

Hibiskus bitkisinin kökeni çok eski dönemlere erişmektedir. Köken olarak Afrika’ya ait olduğu bilinen Hibiskus bitkisi, zamanla farklı ülkelerde de yetiştirilmeye başlanmıştır. İlk kez bitkinin yetiştirildiği yer Afrika kıtası olarak bilinmektedir. Bu nedenle, Hibiskus bitkisinin anavatanı Afrika olarak görülür. Zamanla farklı kıtalara da ulaşan bitki önce Asya kıtasında yetiştirilmeye başlanmıştır.

Hibiskus bitkisinin en fazla tüketildiği yerlerin başında ise Çin ve Tayland gelmektedir. Bu ülkelerde bitki, hem daha fazla yetiştirilme alanı buluyor hem de daha fazla tüketiliyor. bazı ülkelerde Hibiskus bitkisi sadece çay olarak değil yemeklerde de kullanılabiliyor. Çin ve Tayland’ta ise daha çok salatalarda, kurutulmuş hali turşularda tercih ediliyor.

HİBİSKUS BİTKİSİNİN ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Hibiskusun Faydaları Nelerdir? Hibiskus Çayının Faydaları

Hibiskus bitkisinin çayını demlemek için öncelikle 1 su bardağı kadar suyu kaynatmak gerekir. Bir su bardağı kaynamış su içerisine 1 tatlı kaşığı kurutulmuş Hibiskus bitkisinin eklenmesi gerekir. Suyun sıcaklığını kaybetmemesi için 10 dakika kadar bardağın ağzı kapatılır. Bitki, sıcak su içerisinde yaklaşık olarak 10 dakika boyunca demlenmeye bırakılır. Bu süre sonunda suyu süzerek farklı bir bardağa çayınızı alabilirsiniz.

Kan şekerini dengeleyici bir özelliği bulunan bitki çayının içerisine dilerseniz bir kabuk tarçın ilave edebilirsiniz. Özellikle kış aylarında bu çayın daha fazla tüketilmesi bağışıklık sisteminin korunması ile ilgilidir. Kış aylarına gelindiğinde çayın içerisine limon ilave ederek de tüketebilirsiniz. Böylece içimi daha hafif ve lezzetli bir hale gelecektir.

HİBİSKUS BİTKİSİ TÜKETİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Hibiskusun Faydaları ve Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hibiskus bitkisi tüketilirken bazı durumlara bir dikkat edilmesi gerekir. Özellikle diyabet hastası olan ve diyabet tedavisi gören kişilerin bitki çayını tüketmeden önce doktorlarına danışması gerekir.

Bazı uzmanların Hibiskus bitkisi ile yaptığı araştırma sonucunda bitkinin sık tüketilmesi östrojen seviyesini etkilediğini görmüştür. Bu araştırmaya göre bitki çayını kadınların hamilelik döneminde tüketmesi çok fazla önerilmez. Hibiskus bitkisi sadece hamileler için değil emzirme döneminde ki anneler için de önerilmemektedir.

Her bitki çayında olduğu gibi Hibiskus bitki çayının da fazla tüketimi bazı sağlık problemlerine yol açabilir. Bu nedenle, haftada 1 ya da 2 kez Hibiskus bitki çayının tüketilmesi ideal görülmektedir. Mümkün olduğunca bu sayından daha fazla üzerine tüketilmemesi gerekir.

Originally posted 2022-06-12 07:20:52.