İncirin Faydaları Nelerdir?

İncir; doğal şekerler, mineraller ile çözülebilir lifler açısından zengindir. İncirin sağlığa faydaları çoktur. Cinsel işlev bozuklukları, kabızlık, hazımsızlık, diyabet, öksürük, bronşit, astım tedavilerinde kullanılır.

İncir; potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır gibi mineraller bakımından zengindir. Sağlığa ve zindeliğe katkıda bulunan A ve K vitaminleri için, çok iyi bir antioksidan kaynağıdır.

İncirin Biyolojik Özellikleri

İncir, dut ailesinin bir üyesi olan Ficus ağacından (Ficus carica) yetişir. İncir, insanlarca tüketilen en eski meyveler arasındadır. İncir ağaçları, yaprak döken ve 7-10 metre yüksekliklere kadar büyüyebilen bir ağaçtır. İncir ağaçları, genellikle 100 yıla kadar yaşayabilmektedir.

İncir; Sodyum, Potasyum ve Magnezyum açısından oldukça zengindir. Ayrıca, incir; zengin bir C vitamini kaynağıdır. Yüksek oranlarda B3, B6, B2 ve de K vitamini içermektedir. İncir, kalp ve mide için önemli özelliği bulunan lif açısından da; son derece zengindir.

Kuru incirin besin değerleri, taze incirinkinden daha fazladır. Taze veya kurutulmuş incir, çok güçlü antioksidanlar içermektedir.

İncirin sağlığa yararları

İncirin Genel Sağlığa Faydaları

İncirin, sağlığa pek çok yararı bulunmaktadır. İncirin sağlığa yararları, başlıklar hâlinde şu şekilde açıklanabilir:

İncir Hipertansiyonu Dengeler

İncirin Faydaları 1

İncir, hipertansiyonu rahatlatır; tansiyonu normal seviyelere getirmede yardımcıdır. A, B1, B2 vitaminleri ile manganez, potasyum, magnezyum, demir, bakır ve fosfor bakımından oldukça zengindir. Yüksek potasyum seviyesi ve düşük sodyum seviyesiyle, hipertansiyonu olan insanlarda rahatlama sağlamaktadır.

Kolesterol Sorunlarını Çözer

İncirin Faydaları 2

İncirde, kolesterol seviyelerini düşürdüğü bilinen, çözünen bir lif olan pektin bulunur. İncirdeki lifler, sindirim sistemindeki aşırı kolesterolü temizlemektedir. İncir, ayrıca serotonin üretilmesinden sorumlu olan B6 vitaminini de içerir. Serotonin, ruh halinizi yükseltir ve de kolesterolü düşürmeye de etki eder.
Kuru incir, vücutta doğal kolesterol sentezini azaltan omega-3 ile omega-6 yağ asitlerini ve fitosterolleri içermektedir.

Kabızlık Sorununu Giderir ve Kolon Kanseri Riskini Azaltır

İncirin Faydaları 3

İncir, kişiyi uzun süre tok tutan ve de kabızlığı gideren iyi bir çözünür lif kaynağıdır. Düzenli olarak incir tüketimi, kolon kanseri riskini azaltabilmektedir. İncirdeki lif, vücuttaki atıkların hızla atılmasına yardımcı olmakta; bu da, kolon kanserinin önlenmesine yardımcı olmaktadır. İncirde bulunan sayısız tohum, atıkların toplanarak atılmasını sağlayacak mukusun oluşmasına yardımcı olan müsin maddesini içermektedir.

İncir Meme Kanseri Riskini Azaltır

İncir, en fazla miktarlarda lif içeren meyveler arasındadır. Ergenlik veya erken erişkinlik dönemlerinde fazla diyet lifi tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riski düşüktür. İncir özlerinin ve kuru incirlerin, menopoz sonrasındaki meme kanserini önlemede yardımcı elementler içerdiği de bilinmektedir.

İncir Kemikleri Güçlendirir

İncir, kemik sağlığına yardımcı olan; kalsiyum, potasyum, magnezyum bulunur. İncir, kemik yoğunluğunu arttırmakta ve yaşlandıkça başlayan kemik parçalanmalarını azaltmaktadır. Kalsiyum minerali, sağlıklı kemiklerin korunmasında en önemli mineraldir. İncir de, en iyi kalsiyum kaynaklarından birisidir.

İncir Anemiyi Tedaviyi Eder ve Sindirim Sorunlarını Azaltır

Vücutta görülen demir eksikliği, anemilere neden olabilir. Kuru incir, hemoglobinin en önemli bileşeni olan demiri içerir. Kurutulmuş incirlerin, kandaki hemoglobin seviyelerini oldukça arttırdığı bulunmuştur. Hastaysanız veya ameliyat olmuşsanız, vücudunuzdaki demir seviyesini ve vücut direncini arttırmak için; diyetinize inciri ekleyebilirsiniz.

İncirde; ayrıca beta-karotenler, benzaldehit denilen anti-kanser bileşiği, flavonoidler ile fisin adı verilen sindirim enzimi bulunur. Sindirim enzimi ile incir, insanlardaki sindirim sorunlarını da azaltmaktadır.

Kalp Sağlığınızı Korumak için İncir

İncir, kandaki trigliserit seviyesini azaltır ve de kalp sağlığını iyileştirmeye katkıda bulunur. Ayrıca, incir; kalp hastalığı riskini azaltan fenoller ile omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içermektedir. İncirdeki antioksidanlar, koroner arterleri tıkayan; neticede koroner kalp hastalığına neden olan vücuttaki serbest radikalleri temizlemektedir.

Originally posted 2022-06-12 07:33:04.