Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kerevizin faydaları dendiğinde ilk alka gelen şey kerevizin karaciğerleri temizleme yeteneğidir. Bilinen en sağlıklı sebzelerden olan kereviz, birçok yönüyle kelimenin tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır. Düzenli olarak kereviz tüketen kimselerin çeşitli hastalıklardan korunduğu, yapılan araştırmalarca tespit edilmiştir. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren kerevizin hem sapları hem de kendisi kullanılabilir. Zira her ikisinin de faydaları oldukça çoktur.

Kerevizin İçindekiler

Antioksidanlar hücreleri, kan damarlarını ve organları oksidatif hasardan korur. Kereviz C vitamini, beta karoten ve flavonoidler içerir. Ayrıca tek bir kereviz sapında en az 12 ek antioksidan besin türü bulunur. Kereviz sindirim sistemindeki, hücrelerdeki, kan damarlarındaki ve organlardaki iltihaplanma durumlarını azalttığı bilinen, harika bir bitkisel besin kaynağıdır.

Kerevizin Faydaları

Kerevizle Vücudunuza Detoks Yapın!

Son yıllarda hazır gıdaların tüketimi oldukça arttı. Bu gıdalar, raf ömürlerinin uzatılması amacıyla oldukça fazla katkı maddesi içerir. Bununla birlikte insan vücudu birçok şekilde çeşitli zararlı maddeleri alır. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kimseler, bu duruma daha fazla maruz kalır. Hava kirliliği, sürekli elektronik cihazların başında vakit geçirmek gibi etkenler, vücudu fazlasıyla yorar.

Bu olumsuz etkilerden kurtulmak için yılda iki kez detoks yapılması uzmanların önerileri arasında yer almaktadır. Ve kerevizin faydaları bu konuda oldukça ön plandadır. Çünkü kereviz oldukça güçlü antioksidan maddelere sahiptir. Detoks için kerevizin özellikle çiğken tüketilmesi önerilmektedir. Rendeleyerek, sarımsak ve ev yoğurduyla birlikte salatasını tüketebilirsiniz. Veya kereviz saplarından bir detoks çorbası yapabilirsiniz. Bu sayede vücudunuzdaki zararlı maddelerden hızlı bir şekilde kurtulmak mümkün olabilir.

Kerevizle İltihaplardan Kurtulun! – Kerevizin Faydaları

Kronik inflamasyon, artrit ve osteoporoz dahil olmak üzere birçok hastalıkla bağlantılıdır. Kereviz ve kereviz tohumları, vücuttaki iltihaplanmaya karşı koruma sağlayabilen yaklaşık 25 anti-inflamatuar bileşiğe sahiptir.

Midenizi Koruyun! – Kerevizin Faydaları

Antioksidan ve iltihap önleyici besin maddeleri tüm sindirim sistemine koruma sağlarken, kereviz mideye özel faydalar sağlar. Apiuman olarak bilinen bir bileşik de dahil olmak üzere kerevizdeki pektin bazlı polisakkaritlerin; mide ülseri vakalarını azalttığı, mide astarını iyileştirdiği ve hayvan çalışmalarında mide salgılarını modüle ettiği kanıtlanmıştır. Kereviz neredeyse %95 oranında su içerir. Aynı zamanda kerevizin içinde bol miktarda çözünür ve çözünmez lif vardır. Bunların hepsi sağlıklı bir sindirim sistemini destekler ve sindirim sisteminizi düzenli tutar. Bir fincan kereviz sapı 5 gram diyet lifi içerir.

Vücudunuz İçin Gerekli Vitamin ve Mineralleri Alın! – Kerevizin Faydaları

Kereviz yediğinizde A,K ve C vitamini, potasyum ve folat gibi vücudun gereksinim duyduğu vitamin ve minarelleri alırsınız. Glikemik indeksi düşük olduğundan, vücudun şeker düzeyini yavaş bir şekilde değiştirir. Dolayısıyla şeker hastaları da kereviz tüketimi yapabilir.

Kereviz, asidik bir vücudu, içerdiği magnezyum,sodyum ve demir gibi minarellerden dolayı nötrelize eder. Bir başka deyişle, vücudun alkali kalmasında etkilidir.

Magnezyum Eksikliğinde Kereviz Tüketimi

Magnezyum, insan vücudundan en önemli minerallerden biridir. Buna karşın hemen herkeste magnezyum eksikliği vardır. Ciddi belirtilerle kendisini göstermeyen magnezyum eksikliği, genellikle fark edilmez. Ancak yapılan bir kan tahlili sonucunda bu maddenin eksikliği ortaya çıkar. Bazen de magnezyum eksikliği şiddetli kas kramplarıyla kendisini gösterir. Bu tür durumlarda kerevize başvurmak, yapılacak en doğru şeydir. Çünkü kereviz bir magnezyum deposu olarak bilinmektedir.

Kereviz yemekleri ve faydaları

Kanserle Mücadale Edin!

Kanser hastalığı çağımızın en yaygın hastalığı haline geldi. Uzmanlar kansere yakalanmanın en önemli sebebinin metabolizmanın güçsüz düşmesi olduğunu söylüyorlar. Vücudun güçsüz olduğu bir anda, kanser hastalığına yakalanmak, asla tesadüf değil. Bu sebeple bağışıklık sistemini güçlü tutmak, kanserden korunmanın en etkili yoludur.

Kereviz, özellikle saplarında yoğun miktarda klorofil içermektedir. Klorofil, vücudun temizlenmesine yardım eden bir maddedir. Kanı temizler, iltihaplanmaya karşı önlem sunar. Bununla birlikte kandaki antikorların artmasını sağlar. Bu durum, bağışıklık sisteminin güçlenmesi anlamına gelmektedir. Bu sayede vücut, kendisine tehdit oluşturan hastalıklarla daha güçlü mücadele edebilir. Kanser hastalığı, bağışıklık sistemi güçlü olan bünyelerde görülmez.

Yağ Yakın ve Diyetlerde Kullanın!

Diyet yapmak, aç kalmak demek değildir. Aç kalmak yerine sağlıklı besin maddeleriyle doğru öğünler tüketmek en doğrusudur. İşte bu besin maddeleri arasında kereviz oldukça değerli bir yere sahiptir. Özellikle kereviz sapının faydaları, bu aşamada yoğun bir şekilde görülür. Çünkü kereviz sapı, içerdiği maddeler dolayısıyla yağ yakma özelliği sunmaktadır. Kereviz sapını,
– Maydanoz ve dereotu ile birlikte blenderdan geçirebilir ve suyunu sabah aç karnına içebilirsiniz.
– Kereviz sapı kullanarak sağlıklı çorbalar yapabilirsiniz.
– Kereviz sapı salatalarınız için de güzel bir alternatiftir.
Diyetlerde yalnızca kereviz sapı değil, kerevizin kendisini de tüketmek yararlıdır. İçerdiği yüksek miktardaki liflerle bağırsak sisteminin çalışmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kereviz tok tutma özelliğiyle de bilinmektedir. Dolayısıyla diyetlerde mükemmel bir seçenek olmaktadır.

 

Kötü Kolesterolden Kurtulun!

Kereviz ve kereviz suyu faydaları içerisinde kolesterol problemlerine çözüm oluşturmak da bulunmaktadır. Genellikle hoş bulunmayan kerevizin kokusunu “bütil oflatat” adındaki madde vermektedir. Bu madde aynı zamanda kerevizin bilindik tadının da kaynağıdır. İşte bu madde, vücuttaki kötü kolesterolün düşmesi için etkili biçimde çalışmaktadır.

Düzenli biçimde kereviz tüketerek, kolesterol sorunundan kurtulabilirsiniz. Ciddi ve ilerlemiş kolesterol problemlerinde çiğ kerevizin suyunu sabahları aç karnına içmek fayda sağlar. Kereviz karaciğerin temizlenmesi görevini yerine getiren yegane bitkilerden biridir.

Alırken ve Pişirirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kereviz Alırken:

Dik sapları olan kerevizleri tercih etmelisiniz. Yaprakları solgun olmamalı ve parlak yeşil olmalı. Yaprakları lekeli veya soluk olan kerevizleri almamalısınız.

Kerevizi Pişirirken:

Geç Doğrayın!

Kerevizleri doğramayı, kereviz yemeğini yapmadan en fazla 1 saat içinde yapmalısınız. Doğranmış ve 1 saatten fazla beklemiş olan kereviz, minarel ve vitamin kaybına uğrar.

Buharla pişirmek kerevizin içindeki minarel ve vitaminlerin kaybolmamasına neden olur.

Çabuk Tüketin!

Kerevizin besleyici özelliklerinden tamamen faydalanmak için 5-7 gün içinde tüketin.

Yapraklarını İhmal Etmeyin!

Kerevizin yapraklarını da mutlaka tüketin. Kereviz yaprakları, kerevizin en çok kalsiyum,potasyum ve vitamin C bulunduran yeridir. Ancak yapraklar çabuk bozulduğu için, satın aldıktan sonra 1 2 gün içinde tüketilmelidir.

Kaynaklar ve Referanslar:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871295/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5885092/

 

 

Originally posted 2022-06-11 19:35:09.