Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kerevizin faydaları dendiğinde ilk alka gelen şey kerevizin karaciğerleri temizleme yeteneğidir. Bilinen en sağlıklı sebzelerden olan kereviz, birçok yönüyle kelimenin tam anlamıyla bir şifa kaynağıdır. Düzenli olarak kereviz tüketen kimselerin çeşitli hastalıklardan korunduğu, yapılan araştırmalarca tespit edilmektedir. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendiren kerevizin hem sapları hem de kendisi kullanılabilir. Zira her ikisinin de faydaları oldukça çok.

Kereviz ve Detoks Etkisi

Kerevizin Faydaları

Son yıllarda hazır gıdaların tüketimi oldukça arttı. Bu gıdalar, raf ömürlerinin uzatılması amacıyla oldukça fazla katkı maddesi içermektedir. Bununla birlikte insan vücudu birçok yönden çeşitli zararlı maddeleri almaktadır. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kimseler, bu duruma daha fazla maruz kalıyorlar. Hava kirliliği, sürekli elektronik cihazların başında vakit geçirmek gibi etkenler, vücudu fazlasıyla yorar.

Bu olumsuz etkilerden kurtulmak için yılda iki kez detoks yapılması uzmanların önerileri arasında yer almaktadır. Ve kerevizin faydaları bu konuda oldukça ön plandadır. Çünkü kereviz oldukça güçlü antioksidan maddelere sahiptir. Detoks için kerevizin özellikle çiğken tüketilmesi önerilmektedir. Rendeleyerek, sarımsak ve ev yoğurduyla birlikte salatasını tüketebilirsiniz. Veya kereviz saplarından bir detoks çorbası yapabilirsiniz. Bu sayede vücudunuzdaki zararlı maddelerden hızlı bir şekilde kurtulmak mümkün olabilir.

Kereviz yemekleri ve faydaları

Kansere Karşı Mükemmel Koruma

Kerevizin Faydaları

Kanser hastalığı çağımızın en yaygın hastalığı haline geldi. Uzmanlar kansere yakalanmanın en önemli sebebinin metabolizmanın güçsüz düşmesi olduğunu söylüyorlar. Vücudun güçsüz olduğu bir anda, kanser hastalığına yakalanmak, asla tesadüf değil. Bu sebeple bağışıklık sistemini güçlü tutmak, kanserden korunmanın en etkili yoludur.

Kereviz, özellikle saplarında yoğun miktarda klorofil içermektedir. Klorofil, vücudun temizlenmesine yardım eden bir maddedir. Kanı temizler, iltihaplanmaya karşı önlem sunar. Bununla birlikte kandaki antikorların artmasını sağlar. Bu durum, bağışıklık sisteminin güçlenmesi anlamına gelmektedir. Bu sayede vücut, kendisine tehdit oluşturan hastalıklarla daha güçlü mücadele edebilir. Kanser hastalığı, bağışıklık sistemi güçlü olan bünyelerde görülmez.

Sağlıklı Diyetler İçin Kereviz

Kerevizin Faydaları

Diyet yapmak, aç kalmak demek değildir. Aç kalmak yerine sağlıklı besin maddeleriyle doğru öğünler tüketmek en doğrusudur. İşte bu besin maddeleri arasında kereviz oldukça değerli bir yere sahiptir. Özellikle kereviz sapının faydaları, bu aşamada yoğun bir şekilde görülür. Çünkü kereviz sapı, içerdiği maddeler dolayısıyla yağ yakma özelliği sunmaktadır. Kereviz sapını,
– Maydanoz ve dereotu ile birlikte blenderdan geçirebilir ve suyunu sabah aç karnına içebilirsiniz.
– Kereviz sapı kullanarak sağlıklı çorbalar yapabilirsiniz.
– Kereviz sapı salatalarınız için de güzel bir alternatiftir.
Diyetlerde yalnızca kereviz sapı değil, kerevizin kendisini de tüketmek yararlıdır. İçerdiği yüksek miktardaki liflerle bağırsak sisteminin çalışmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kereviz tok tutma özelliğiyle de bilinmektedir. Dolayısıyla diyetlerde mükemmel bir seçenek olmaktadır.

Magnezyum Eksikliğinde Kereviz Tüketimi

Magnezyum, insan vücudundan en önemli minerallerden biridir. Buna karşın hemen herkeste magnezyum eksikliği vardır. Ciddi belirtilerle kendisini göstermeyen magnezyum eksikliği, genellikle fark edilmez. Ancak yapılan bir kan tahlili sonucunda bu maddenin eksikliği ortaya çıkar. Bazen de magnezyum eksikliği şiddetli kas kramplarıyla kendisini gösterebilir. Bu tür durumlarda kerevize başvurmak, yapılacak en doğru eylemdir. Çünkü kereviz bir magnezyum deposu olarak bilinmektedir.

Kötü Kolesterolden Kurtulmanın En Kolay Yolu -Karaciğer Temizliği

Kerevizin Faydaları

Kereviz ve kereviz suyu faydaları içerisinde kolesterol problemlerine çözüm oluşturmak da bulunmaktadır. Genellikle hoş bulunmayan kerevizin kokusunu “bütil oflatat” adındaki madde vermektedir. Bu madde aynı zamanda kerevizin bilindik tadının da kaynağıdır. İşte bu madde, vücuttaki kötü kolesterolün düşmesi için etkili biçimde çalışmaktadır.

Düzenli biçimde kereviz tüketerek, kolesterol sorunundan kurtulabilirsiniz. Ciddi ve ilerlemiş kolesterol problemlerinde çiğ kerevizin suyunu sabahları aç karnına içmek fayda sağlar. Kereviz karaciğerin temizlenmesi görevini yerine getiren yegane bitkilerden biridir.