Mucize Bitki Enginarın Faydaları

Mucize Bitki Enginarın Faydaları

Sağlığa olan faydaları lezzetinden daha fazla olan enginar, bir vitamin ve mineral deposudur. Enginarın faydaları denildiğinde akla ilk gelen karaciğer yağlanmasıyla mücadelesi ve karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde aktif rol almasıdır. Sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip olan bireylerin menüsünde sürekli yer alması gereken sebze, A ve C vitamini açısından zengindir. Karaciğerden böbreğe kadar pek çok hayati organ için önemli olan enginar; kalsiyum, fosfor, demir ve potasyum minerallerinin kaynağıdır.

Enginar Nasıl Tüketilir?

Papatyagiller ailesine ait olan, yeşil-mavi-mor renklerde büyüyen bu değerli besin, özellikle Akdeniz ve Güney Avrupa’da yetişir. Ülkemizde Marmara ve Ege bölgesinde ve Bursa’da çokça yetişen enginar, sert yapısı ve sapıyla tanınır. Yaprakları parçalı şekilde dağılan besinin 100 gramında 22 kcal bulunur.

Enginarın Besin Değerleri

Enginarın Faydaları

Lif ve antioksidan açısından zengin bir içeriğe sahip olan enginar; A, K ve C vitaminleri içerir. Vücudumuza gerekli pek çok minerali de depolayan bitki, dengeli bir beslenme için gerekli olan besin değerlerine sahiptir. 100 gram enginar;
* Günlük lif ihtiyacının %42’sini
* Günlük C vitamini ihtiyacının ‘ünü
* Günlük kalsiyum ihtiyacının %6’sını ve
* Günlük demir ihtiyacının %8’ini tek başına karşılar.

Enginarın Faydaları

Enginarın en önemli özelliği kolesterol seviyesini dengede tutmaktır. Sindirim sistemini güçlendiren besin aynı zamanda anemi hastalığına iyi gelir ve demir eksikliğini giderir. Kolesterolün sağlıklı bir seviyede tutulmasına yardımcı olan bitki, karaciğerde oluşması muhtemel sorunların önüne geçer. Yüksek kolesterolün neden olduğu felç ve inme gibi riskleri de azaltır.

İdrar söktürücü özelliğe sahip olan enginar, bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle mevsim geçişleri ve vücudun yorgun olduğu dönemlerde ideal ve doğal bir takviye görevi üstlenen sebze, içerdiği K vitamini sayesinde kemiklerin güçlenmesinde de etkili rol oynar. Hücrelerin yenilenmesi ve güçlenmesinde de mucizevi etkiler gösteren enginar beyin sağlığını koruyarak alzheimer hastalığının gelişimini önler.

Enginarın içindeki maddeler nedeniyle karaciğerin yenilenmesi,karaciğer büyümesinin önüne geçmesi ve karaciğer yağlanmasını önlemesi kanıtlanmıştır.

Vücudu Hastalıklara Karşı Koruyan Mucize

Kan hızını olması gereken seviyede tutan enginar, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu özelliğiyle;
* Kabızlığı giderir
* Zayıflamaya yardımcı olur
* Mesane problemlerini engeller
* Mide ağrılarına iyi gelir ve
* Böbrekte oluşacak hastalıklara karşı koruma sağlar.

Yüksek antioksidan içeriği enginarın bağışıklık sistemi üzerindeki gücünü gösterir. Kansere yakalanma riskini azaltan besin, ciltte görülen egzama ve mantar gibi hastalıkların tedavisinde de haricen kullanılabilir. Özellikle prostat ve meme kanserine karşı olan pozitif etkisi bilimsel deneylerle kanıtlanmış olan enginar, vücudu toksinler ve serbest radikallerden temizler. Çağımızın hastalığı olan strese karşı koruyucu etki gösteren enginar, bulantı ve kusmaya iyi gelirken ateş de düşürür.

Enginar Hangi Hastalıkların Tedavisinde Daha Fazla Tüketilmelidir?

Enginarın Faydaları ve İyi Geldiği Rahatsızlıklar

Enginarın en bilinene özelliği karaciğer hastalığına iyi gelmesidir. Bu özelliği sebebiyle özellikle sarılık olmuş kişilerin bolca enginar tüketmesi tavsiye edilir. Böbrekte kum veya taş oluşumunda yaşanan sancılı duruma pozitif etki sağlayan besin, romatizma şikayetlerini de hafifletir. Strese olan pozitif etkisi kanıtlanmış olan enginar, bedeni zihinsel yorgunluklardan korur. Kalp ve damar sağlığını korurken yaşlanma etkisi ve belirtilerini de geciktiren bitki, beyni de dinç tutar.

Enginarın aşırı tüketilmesi halinde; ishal, şişkinlik ve gaz problemleri yaşanabilir. Hamile ve bebek emziren genç annelerin tüketim miktarını belirlemeleri için hekimlerinin tavsiyesine başvurmaları gerekir. Görüntüsüyle herkesi kendine hayran bırakmayı başaran enginar, sofralara da görsel bir şölen ve renk katar.

Enginar satın alırken; yeşil yaprakların kontrol edilmesi ve orta kısmın sertliğine dikkat edilmesi gerekir. Sap kısmı delik, yapraklarında esmer lekeler olan enginarın bayatlamaya yüz tuttuğu söylenebilir. Ağırlığı daha fazla olanlar nispeten daha tazedir. Yemek hazırlama aşamasında ayıklanan göbek kısmının kararmaması için limonlu suda bekletilmesi önerilir.

Originally posted 2022-05-23 20:15:52.