Rokanın Faydaları Nelerdir?

Roka; insanlar tarafından sıklıkla tüketilen ve de oldukça faydalı, yeşil bir bitkidir. Ağırlıklı olarak tadı acımtırak olsa da, limon ile birlikte tüketildiğinde oldukça lezzetli olan bir besindir. Rokayı ben şahsen çok sevdiğim söylenemez. Ama rokanın faydaları konusunda bilgi sahibi olduğumda roka yiyesim de gelmedi değil. :) Roka, ülkemizde ve de dünyada yemeklerde veya salatalarda sıklıkla tüketilmektedir. Bu kadar yoğun tüketilmesinin sebebi, yalnızca lezzetli bir besin olması değildir.

Roka, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde; çok sağlıklı bir besindir. Bu yönüyle de, dengeli beslenmenin oldukça önemli temel taşlarından birisi konumundadır. Rokayı düzenli olarak ve de vücuda gerektiği miktarda tüketmek, sağlık için son derece faydalı olmaktadır.

Rokanın etkileri; bazen hızla ve bazen de, uzun vadede görülebilmektedir. Gereken sıklıklarda roka tüketen insanların sağlıklı olması, kesinlikle kaçınılmaz bir durumdur. Rokanın, sağlığa belli başlı faydaları ise, şu şekildedir:

Roka İyi Bir Antioksidan Kaynağıdır

Rokanın Faydaları

Roka, bünyesinde muhteşem bir antioksidan özelliği taşımaktadır. Bu nedenle, düzenli olarak tüketilmelidir. Rokayı, antioksidan özelliğinden dolayı düzenli olarak tüketenler; soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklardan kolayca korunabilirler.

Rokanın Kemik Gelişimine Katkısı Vardır

Rokanın, kemik sağlığı için de; son derece büyük faydaları bulunmaktadır. Kemik gelişimine katkı sağlayan roka, kemiklerde görülmesi muhtemel hasarların da önüne geçmek için çok faydalıdır. Dolayısıyla çocuklar, yetişkinler ve de yaşlılar; kemik sağlıkları için düzenli olarak, yeterli miktarlarda roka tüketmelidir.

Roka Göz Sağlığı İçin Birebirdir

Rokanın Faydaları

Roka, göz sağlığına oldukça iyi gelmektedir. Bu sebeple de, gözlerde ortaya çıkması muhtemel birtakım rahatsızlıkların önüne geçmek konusunda; son derece faydalıdır.

Yaşlanmaya bağlı göz sorunlarında, roka; tahribatı azaltmak için birebirdir. Eğer, gözlerinizde ileriki yaşlarda birtakım rahatsızlıkların olacağından şüpheleniyorsanız; belirli miktarlarda, düzenli olarak roka tüketmelisiniz.

Roka Cilt Dostudur ve Saç Dökülmesini Önler

Rokanın Faydaları

Roka, içeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde; cilde de oldukça yararlı olan bir besindir. Cildin yenilenmesini ve de canlı bir görünüm kazanmasını sağlayan roka, ciltteki kusurların giderilmesinde rol oynamaktadır.

Roka içeriğinde bulunan kalsiyum ve demir sayesinde, saç sağlığı konusunda da; ciddi bir öneme sahiptir. Saçları parlaklaştırarak güçlenmesini sağlayabilen roka, aynı zamanda saç dökülmeleri konusunda da oldukça etkilidir.

Rokanın Kas Sağlığına Etkileri

Kas sağlığı konusunda, roka; birçok yarara sahiptir. Özellikle de kaslarda meydana gelen kasılmaları önleme konusunda; rokanın, olumlu bir etkisi bulunmaktadır. Kas kasılmalarını önleyebilmek için, düzenli olarak; fakat aşırıya kaçmadan roka tüketebilirsiniz.

alzheimer ve roka

Roka ile Alzheimer’a Dur Diyebilirsiniz

Roka, alzheimer hastalığına yakalanma riskini; ciddi derecede azaltmaktadır. Benzer şekilde, roka; alzheimer hastalığının tedavisinde, çok güçlü rol oynayan bir yiyecektir. Özellikle yaşlılarda görülen alzheimer hastalığı riskinden korunabilmek için, vücudun ihtiyacı kadar miktarlarda roka tüketebilirsiniz.

Rokaya Diyetlerde Ne Kadar Yer Verilmelidir?

Roka, insanların; diyetlerinde, özellikle de salatayla birlikte tükettiği bir besindir. Roka, sağlık için; belirli miktarlarda alınmalıdır. Fakat diyetlerde çok aşırı şekilde tüketilmesi ise; problem yaratabilir. Çünkü rokanın, iştah açıcı bir özelliği de bulunmaktadır. Dolayısıyla, kilo vermek isteyen insanların; rokayı, diyet öğünlerinde çok aşırı sıklıkta tüketmeleri; tavsiye edilmemektedir.

Diyet gıdalarınızda, rokayı az miktarda ve de sağlık için kullanmanız; kilo verme sürecinde yardımcı olacaktır. Aksi takdirde, kilo vermek isterken; sürekli olarak acıkan bir bünyeyle karşı karşıya da kalabilirsiniz. Ancak öte yandan, rokanın oldukça çok düşük kalorili bir yeşillik olduğunu da; hatırlatmak gerekir.

Roka, genel anlamda insan sağlığı için; son derece faydalı bir yeşilliktir. Fakat her besinde olduğu gibi; rokada da aşırıya kaçacak kadar fazla tüketim, bazen sorun yaratabilmektedir. Bilhassa, belirgin bir rahatsızlığa sahip kişilerin; bu konuda dikkatli olması gerekebilmektedir.

Yayın Tarihi 28/02/2020 @ 18:52