Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Yer fıstığı, yağ ve kalori bakımından yüksek değerlere sahip bir besindir. Her ne kadar yer fıstığı yağ ve kalori bakımından yüksek değerlere sahip olsa da kilo almaya sebebiyet vermez. Yer fıstığının faydaları da kalorisi kadar yüksektir. Çünkü, yer fıstığının içerisinde bulunan kalori miktarı tüketildiği andan itibaren vücutta enerji halini alır. Yani, yer fıstığı tüketildiğinde aslında yüksek bir enerji elde edilmiş olur.

Yer fıstığı hem yaz hem de kış aylarında tüketilebilen bir besindir. Vücuda sağladığı pek çok fayda sayesinde yer fıstığını kış aylarında tüketmek daha doğru olacaktır. Çünkü, yer fıstığının vücuda sağladığı en büyük yararlardan bir tanesi bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlamaktır.

Kal ve Damar Sağlığına Yer fıstığının Faydaları

YER FISTIĞININ KALP VE DAMAR SAĞLIĞINA FAYDALARI

Yer fıstığı, yemişler arasında en fazla doymamış yağ asitleri ile Oleic yağ asitleri barındıran bir yiyecektir. Bu yağ asitleri, insan vücudunda kalp ve damar dostu olarak bilinmektedir. Özellikle damar rahatsızlığı yaşayan kişiler yer fıstığı sayesinde birtakım zaman problemlerinin de önüne geçmiş olur.
Yer fıstığının kalp rahatsızlıklarına faydası ise kan düzeyini dengelemesi sayesinde meydana gelir.

Yer fıstığı sağladığı yağ asitleri sayesinde düzensiz olan kan akışını düzenler ve dengeli hale getirir. Böylece, kişilerin yaşadığı kalp çarpıntısı ve damar rahatsızlıkları ortadan kaldırılmış olur. Daha çok damarlarda tıkanma problemi yaşayan hastalar için yer fıstığı tüketimi önerilmektedir. Çünkü yer fıstığı damar tıkanmaları problemlerine karşı kan düzeyini daha dengeli hale getirecektir.

Yer Fıstığı

YER FISTIĞININ CİLT PROBLEMLERİNE FAYDASI

Yer Fıstığının Faydaları

Cilt yüzeyinde zamanla bazı deformasyonlar ortaya çıkmaktadır. Bu deformasyonların sebepleri kimi zaman yaşlılık kimi zamanda dış faktörler olmaktadır. Fakat cilt sağlığında yaşanan en büyük problemlerden birisi vitamin eksikliğidir. Cildin daha sağlıklı bir yapıya dönüşmesi için ihtiyaç duyduğu vitaminlerin başında E vitamini gelmektedir. E vitamini sayesinde daha sağlıklı ve daha canlı bir hale gelecektir.

Yer fıstığı içerisinde yoğun miktarlarda E vitamini bulunur. Yer fıstığında bulunan bu E vitamini sayesinde cilt yüzeyinde deforme olmuş alanlar onarılır. Bununla beraber ciltteki siyah nokta ya da sivilce problemleri de azaltılır.

YER FISTIĞININ SAÇLARA FAYDASI

Yer Fıstığının Faydaları

Cilt yüzeyinde olduğu gibi saç köklerinde de E vitamini oldukça önemli bir vitamindir. Yer fıstığında bulunan yoğun miktarda ki E vitamini saçların daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Özellikle mevsime göre saç dökülme problemi yaşayan kişilerin daha çok yer fıstığı tüketmesi önerilmektedir. Çünkü yer fıstığı sağladığı yağ asitleri sayesinde saç köklerinde gerekli nemin alınmasına yardımcı olmaktadır.

Yer fıstığı sadece saç dökülmelerine değil saçın daha parlak ve daha canlı gözükmesine de yardımcı olmaktadır. Özellikle saç dökülmeleri için yer fıstığı kaynatılarak tüketilebilir. Böylece yer fıstığı içerisinde bulunan biochanin maddesi daha fazla artmış olur. Yani saçın korunması bu madde ile daha kesin şekilde sağlanır.

YER FISTIĞININ VÜCUT GELİŞİMİNE FAYDALARI

Yer Fıstığının Faydaları

Vücudun daha sağlıklı bir gelişim ve ilerleme göstermesi için bazı proteinlere ihtiyaç duyulmaktadır. Vücut en sağlıklı şekilde protein ve aminoasitler sayesinde gelişimini sürdürebilir. Özellikle gelişim çağında olan çocuklar için doğru protein ve amino asitlerin alınması çok önemlidir. Yer fıstığı içerisinde barındırdığı protein ve amino asitler sayesinde gelişime en büyük katkıyı sağlayan besinlerden biri olmuştur.

Yer fıstığı tüketildiği andan itibaren insan vücudunun ihtiyaç duyduğu toplam protein oranının neredeyse %30’unu karşılamaktadır. Özellikle besin değerlerine bakıldığında yer fıstığı, beyaz et ve yumurtadan sonra en fazla protein sağlayan besin olmuştur. Bu nedenle vücut gelişimi için yer fıstığının faydaları oldukça fazladır.

YER FISTIĞININ HAMİLELİK SÜRECİNDE TÜKETİLMESİ

Yer fıstığı besin değeri açısından güçlü bir yiyecektir. Bu nedenle pek çok araştırma konusuna dahil olmuştur. Yapılan araştırmalar sonucunda yer fıstığı hamilelik döneminde tüketilmesinin faydasının daha çok olduğu görülmüştür. Özellikle hamile kişilerin yer fıstığını tüketmesi, ilerleyen süreçte bebeklerde görülen rahatsızlıkları azalttığı sonucuna varılmıştır. Genellikle bu rahatsızlıklar nöral sorunlar olarak belirlenmiştir.

Originally posted 2022-06-12 05:49:53.