Green Card Nedir? Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card Nedir? Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green card Amerikan hükümetinin her yıl düzenlediği bir çekiliş ile 55.000 insana ve onların ailerine ömür boyu oturum ve çalışma izni vermesidir. Başvuru tarihlerin de değişiklik olsa da sonuçları mayıs ayında açıklanmaktadır. Bu tarih açıklandıktan sonra ülkenizde bulunan Amerikan konsolosluklarında çekiliş sırasına göre sizi görüşmeye çağırmaktadırlar.

Green card başvuru yapabilmeniz için en az lise mezunu olmanız, eğer lise mezunu değilseniz son beş yıl içinde en az 2 yıl bir işte çalışmış olmanız gerekmektedir. Başvuranların çoğu bu konu hakkında bilgisiz oldukları için daha kuraya katılmadan ellenmektedirler. Green card başvurusu için başka herhangi bir şart yoktur. Siz de ülkenizden uzakta yeni bir maceraya atılmak istiyorsanız. Milli piyango gibi çıkmaz demeyin şansınızı bir deneyin derim. Ama emin olun ki gurbet her durum da zor geçen bir zamadır.

Green Card’ a başvurunun çok bir özellik istenmediği kısmını atladığımız için gelelim Green card’a başvurusu nasıl yapılır . Amerikan göçmenlik bürosunun resmi intenet sitesinden çok fazla bir ingilizce dil gereksinimi olmadan başvuru formunu doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Bu yolun dışın da green card başvurusu yapmak için kurulmuş aracılık firmaları varıdr. Bu firmalar sizin adınıza başvurunuzu yapıp sizin için sonuçları kontrol etmedirler. Tabiki de bu işlemleri yapmak için sizden bir aracılık hizmeti ücreti de istemektedirler.

Yazımızın arasında, başvurunuzun sonucunun olumlu sonuçlanması durumunda nelerle karşılaşacağınız, konusun da biraz birşeyler paylaşmak istedim. Artık doğup büyüdüğünüz ülkeyi terk edeceksiniz. Özgürlükler ülkesi Amerika da olacaksınız. Buradaki herşeyi arkanız da bırakacaksınız. Mesela bir şirkette yönetici iken, para kazanmak için bir restaurant da garsonluk yapmaya başlama durumunuz bile olacaktır. Yani hayatta bu zaman kadar verdiğiniz mücadeleye bir çizgi çekip sıfırdan başlamaya korkmayan macerayı sevenlere inanılmaz bir macera olacaktır.Bu zaman kadar anlatığımız size olumsuz gelmiş olabilir. Ama garsonluk yapıp kazandığınız para, size yaşam standartı olarak burada yaşadığınızdan daha iyi bir hayat standartı sunacak. Ülkemizde olan ye kürküm ye olayının hiç bir anlam ifade etmediğini her insanın eşit olduğunu göreceksiniz. O yüzden garsonluk bile yapıyor olsanız buradan daha mutlu, yaşam standartı olarak buradakinden daha yukarıda bir hayatta sahip olacaksınız.

 

Green Card başvurusu maratonu sadece bu başvuru ile bitmiyor. Başvurunun sonucu olumlu sonuçlandıktan sonra neler ile karşılacaksınız. Mayıstaki seçimde kazandığınızı öğrendiniz. Size kazanmanız ile bir kazanmanumarıs verecekler. Bu numara sizin konsoloslukta görüşmeye ne zaman çağırılacağınızı göstermektedir. Bu görüşmeye gitmeden önce sizden istenen sağlık raporu almanız ve görüşmeden önce bütün bilgilerinizi girdiğiniz DS 260 formunu doldurmanız. Kazansanız bile çağırılma süreniz min 2-3 ay maksimum 1 seneyi bulabilmektedir.

Green card nasıl başvurulur ve sonucun da neler ile karşılaşabileceğimiz konusun da dilimiz döndüğünce çevremizdeki yaşanmışlıklar ile sizler ile paylaşmaya çalıştık. Yazımız temel olarak başvurmakiçin gerekli olan bütün bilgileri size vermiştir. Yazımızda arada bahsetimiz gibi bazı aracı kurumlar var. Bu kurumlara çekilişi kazana kadar başvurmanızı kesinlikle önermiyorum. Çekilişi kazandıktan sonra da eğer biraz internet bilginiz varsa bu aşamadan sonrasında da bu formları doldurmanız için bir çok örneği var, bu örneklere bakarak siz de formunuzu doldurabilirsiniz.

Artık tek yapacağınız internetten başvuru zamanlarına bakmak, başvurunuzu yapmak, ve mayıs ayı geldiğin de sonucunu bakmak. Hayaliniz gitmek ve hayata sıfırdan başlamak, ama hayatı insan gibi yaşamak ise inşallah hayallerinize kavuşursunuz.

Originally posted 2022-06-01 20:17:10.