Kaliteli Gitar Nasıl Seçilir?

Günümüzde en çok tercih edilen enstrümanların başında gitar gelmektedir. Bazı müzik aletleri sadece bazı müzik türlerinde kullanılabilirken, gitar her tür müzikte kullanılabilecek bir enstrümandır ve bazı enstrümanların aksine tek başına çalınmaya ve güfte ile eşlik etmeye çok uygun bir enstrümandır.

Bu sebeplerden dolayı gitar hem müziğe yeni başlayanlar arasında hem de müzik yapmayı sevenler arasında oldukça yaygın kullanıma sahip bir enstrümandır. Elbette ki her yere taşıma, her yerde çalınmaya olanak veren yapısı ve her keseye uygun fiyat aralığı ile de en çok tercih telli enstrümanların başında geliyor gitar. Uzun zamandır gitar çalıyorsak, kaliteli ses, tınıya aşinaysak ve belirli bir gitar kültürüne sahipsek gitar seçimi bizim için çok daha kolay olacaktır.

Gitar Seçimi Önemlidir

Peki yeni başlayanlar için hangi gitar alınmalı ve gitar seçiminde nelere dikkat edilmeli? Yeni gitar çalmaya başlayan ya da başlayacak biri için gitar seçimi büyük önem taşır. Gitara yeni başlayan ya da başlayacak olan birçok kişi internetin bu kadar yaygın olmadığı zamanlarda, genellikle bir müzik aleti mağazasına giderek kendilerini yetkilinin ellerine bırakmakta ve hangi gitar önerilirse onu almaktaydılar. Ancak günümüzde iyi bir araştırma ve fiyat analizi yapmamızı sağlayan internet sayesinde durum biraz değişti. Bunu kesinlikle unutmamanız gerekir ki internet gitar almak bazen hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir, en iyi gitar alma yöntemi deneyerek, gitarı çalarak almaktır. Kendimiz çalamıyorsak bile iyi bilen biri ile giderek bütçemize en uygun ve kaliteli gitarı seçebiliriz.

Nasıl Bir Gitar Almalıyım?

Gitar ağaçtan üretilen bir müzik aleti olduğu için, sesin tınısını ve kalitesini doğrudan etkileyen şey gitarın üretildiği ağacın kalitesidir. İlk gitar nasıl olmalı sorusuna verilecek en geçerli cevap eğer bütçemiz uygunsa “ağaçtan yapılmış bir gitar olmalıdır” olacaktır. Ancak bütçemiz uygun değilse muhtemelen suntadan yapılmış bir gitar ile başlamanız gerekecektir, bu demek değildir ki suntadan üretilen gitarlar çok kötüdür.

Nasıl bir gitar alırsak alalım içimizdeki çalma hevesi, yetenek ve çalma isteği bir gün size istediğiniz gitarı mutlaka aldıracaktır. Başlangıç seviyesinde bütçemiz uygun olsa bile çok pahalı bir gitar tercih etmek çok doğru olmayacaktır. Gitara olan hevesimiz, çalma isteğimiz ve yeteneğimiz doğrultusunda adım adım ilerleyerek istediğimiz mükemmel gitarı alabiliriz.

İyi Bir Gitar Nasıl Anlaşılır?

İyi gitar nasıl anlaşılır sorusuna verilecek belli cevaplar vardır ancak iyi bir gitar kavramı göreceli yani öznel bir kavramdır. Gitar çalan bir kişi için x markasının y modeli çok iyi bir gitarken, başka bir kişi için y markasının x gitarı ses, tını ve çalma rahatlığı bakımından en iyi gitardır.

Ancak dediğimiz gibi iyi bir gitarın olmazsa olmazları vardır, gerisi bu olmazsa olmazlara sahip gitarlar arasından bize göre en iyi sesi vereni seçip çalmaktır.

Ağaç Seçimi Önemli

Satın alınacak olan gitarda iyi bit ses tonu aranıyorsa dikkat edilecek ilk nokta ağaç seçimi olacaktır. Gitarın arka kısmında Akağaç, Brezilya Gül Ağacı ya da Hint Gül Ağacı ön kapak kısmında Ladin ya da Sedir Ağacı, sap yani klavye kısmında ise Abanoz Ağacı kullanılmış ise kaliteli bir gitardan söz ediliyor demektir.

Diğer önemli bir nokta ise kaliteli gitar telleri kullanmaktır. Ne kadar iyi bir gövdeye sahip gitara sahip olursak olalım tellerimiz kaliteli değilse gitarımızdan istediğimiz performansı alamayız.

Diğer Önemli Noktalar

Alacağımız gitarın tellerinin klavyeye yakın olmasına, gitar klavyesinin kalınlığı ve şeklinin elimize uygun yapıda olmasına, gitarın fiziksel yapısının bizim fiziksel yapımıza uygun olmasına, gitarın sap kısmı ile gövde ile birleşen kısmında bir ayrıklık olmamasına ve gitarın eşik tabir edilen kısmının kalkık ya da gitardan ayrılmamış olmasına dikkat etmenizde yarar vardır.

Originally posted 2022-06-01 16:38:14.