Jet Sosyete Cengiz Kimdir?

Başarılı bir oyunculuk geçmişi olan Cengiz Bozkurt 24 Aralık 1964 tarihinde Nevşehir’de doğdu. Önce ODTÜ Fizik bölümünü kazansa da bölümünü yarıda bırakarak İngiltere’ye yerleşmeye karar verdi. İngiltere yıllarında ne iş olsa yaptı; şoförlük, tezgahtarlık, işportacılık… Kısacası ekmeğini taştan çıkarıyordu. Aynı zamanda tahsilli birisi olarak tiyatroyla da yakından ilgileniyordu. Bu yüzden Goldsmiths University of London radyo-tv ve sinema bölümüne yerleşti. Bir yandan da üniversitedeki tiyatro çalışmalarına yakın ilgi gösteriyor ve sürekli katılım sergiliyordu.

Oyunculuğa Adım Atışı

İngiltere’de olduğu sıralarda Türk tiyatrosuna en az Muhsin Ertuğrul kadar çok büyük hizmetlerde bulunmuş bir isim Mehmet Ergen ile tanıştı. Kendisinin çok iyi bir oyuncu olabileceğini ve kesinlikle bu yolda devam etmesi gerektiği teklifini aldı. Bunun üzerine oyunculuğa resmen adım atmış oldu.

2003 yılında Kent Oyuncuları adlı bir tiyatro oyununda Cengiz Bozkurt’a teklif ettiği yüzbaşı rolüyle onun on beş yıl aradan sonra yeniden memleketine dönmesini üstelik oyuncu olarak dönmesini sağlamış oldu.

Öne Çıkan Filmleri

  • 2008- Devrim Arabaları (Ender rolünde)
  • 2010- Ay Lav Yu (Sado rolünde)
  • 2010- Kaybedenler Kulübü (taksici rolünde)
  • 2012- Berlin Kaplanı (Emlakçı Tayyar rolünde)
  • 2012- Uzun Hikaye (hizmetçi rolünde)
  • 2014- Pek Yakında (Suat rolünde)
  • 2015- Bana Masal Anlatma (Nafi rolünde)
  • 2016- Sen Benim Her Şeyimsin (Birol rolünde)

Erdal Bakkal

Cengiz Bozkurt şüphesiz jet sosyete cengiz kimdir denildiği zaman en çok da TRT 1’in ekran klasiği haline gelmiş dizisi Leyla İle Mecnun dizisindeki Erdal Bakkal rolü hafızalarda uzun süre yer edindi, hala da edinmektedir. Kendine has üslubu ve son derece başarılı oyunculuğuyla gönüllerde taht kurmayı başarmış birisi olarak mahallenin derdine derman, almayan bin pişman bakkaliyesi Erdal Bakkal olmuştu.

Jet Sosyete

Kendi adıyla rol aldığı Jet Sosyete dizisinde yine kendine has oyunculuk kalitesiyle dikkat çekmektedir. Filmin trajikomik sahnelerini oluşturun jet sosyete cengiz kim sorusunda hemen akla geliyor. Bu yönüyle diziye kimi anlar neşe kimi anlar hüznü bir arada katan ve diziyi doğru bir tabirle sürükleyen duayen oyunculardan birisi olmaya devam ediyor.

Eşi ve Çocukları

İlk evliliğini henüz 1990 yılında bir İngilizce öğretmenliğiyle gerçekleştiren Cengiz Bozkurt bu evlilikten Çağlayan adında bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Uzun bir süre aşk yaşadığı eşi Hatice Kavak ile hayatını birleştirme kararı aldıktan sonra Ada adında bir kız çocuğu daha sahibi oldu. Eşine ve çocuklarına layık bir baba olmak için sürekli çabalamaya devam ettiğini her fırsatta yineleyen ünlü tiyatrocu ve oyuncu Jet Sosyete dizisindeki Cengiz karakterinin de tıpkı Erdal Bakkal karakteri gibi unutulmayacak bir rol model olacağını söylüyor. Bu konuda oldukça iddialı olmaya devam eden açıklamalara devam etmektedir.

Jet Sosyete Hakkında Düşünceleri

Bir yapımın tek bir kişinin elinde olmadığını tamamen takım oyunu olduğunu belirten Cengiz Bozkurt, Jet Sosyete dizisinin de aslında tipik bir sitcom komedi olmaktan öte ince hiciv türünün ustalıkla işlenmiş örnek dizilerinden biri olduğunu her fırsatta dile getirmektedir. Aynı zamanda dizinin orta tabaka ile elit kesim arasındaki ayrı dünyalara da çok ustalıkla değindiğini vurgulayarak sosyolojik dersler çıkarılacak bir yapım ortaya koyduklarını da sözlerine ekliyor. Kendisinin burada da kâh güldüren kâh ağlatan bir rolle izleyicilerin karşısına çıkmaya devam ettiğini ve hüznün sevinçle iç içe yaşanmasının asıl büyük duygu olarak çok büyük bir nimet olduğunu vurguluyor.

Originally posted 2022-06-01 18:29:17.