Ekrem İmamoğlu kimdir?

Bu yazımızda Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu kimdir sorularına yanıt vermeye çalışacağız.31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığını koyan Ekrem İmamoğlu nereli? 1970 yılında Trabzon’da doğan İmamoğlu, lise eğitimini tamamlayana kadar doğup büyüdüğü şehirde yaşamıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünden mezun olmuştur. Aynı okulda İnsan Kaynakları ve Yönetim Bilimi dalında Yüksek Lisans Eğitimi almıştır.

Ekrem İmamoğlu’nun Çok Merak Edilen Hayatı

Ekrem İmamoğlu
Ekrem İmamoğlu

Seçim çalışmaları boyunca yakaladığı çıkışla geniş kitleleri kendine hayran bırakmayı başaran başkan adayı, kendi hayatı kadar mütevazı aile hayatıyla da dikkat çekmeyi başarmıştır. İstanbul Belediye Başkan adaylığı öncesinde 5 yıl boyunca Beylikdüzü ilçesinde Belediye Başkanı olan Ekrem İmamoğlu biyografisi son dönemlerde en çok araştırılan konu başlıkları arasında sayılabilir.

4 Haziran 1970’te Hasan ve Hava İmamoğlu çiftinin çocuğu olarak hayata gözlerini açan Ekrem Bey, 4 yaşına gelene kadar Akçaabat’ın Cevizli Köyü’nde yaşamıştır. Daha sonra ailesiyle birlikte Yıldızlı Köyü’ne taşınmıştır. İlkokul yılları boyunca önce hentbol daha sonra da futbola gönül veren İmamoğlu, spor yaşantısını oyuncu ve muhabir olarak gençlik yıllarında da devam ettirmiştir.

İstanbul Sevdası Nasıl Oluştu?

Trabzon Lisesi’nden mezun olan İmamoğlu, ilk olarak Girne Amerikan Üniversitesi İletişim Fakültesi’ne girmeye hak kazanmıştır. Ailesi 1987 yılında İstanbul’a taşınınca lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünde tamamlamıştır. 1990’lı yıllarda amatör olarak iş hayatına atılan ve şansını restoran işletmeciliğinde aramıştır. 1992 yılında ailesi tarafından kurulan inşaat ve taahhüt şirketinde yönetim kurulu başkanlığı yapmıştır.

2002 yılında Trabzon ve daha sonra da Beylikdüzü Spor Kulüplerinde yöneticilik yapan Ekrem Bey, 18 Kasım 1995 tarihinde şu anki eşi Dilek Kaya ile evlenmiştir. Çiftin; Mehmet Selim, Semih ve Beren isimli üç çocukları vardır. Halkın büyük bir kesiminin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı sonrasında tanıdığı Ekrem İmamoğlu eşi Dilek İmamoğlu’da güzelliğiyle herkesi büyülemeyi başarmıştır.

Mütevazı Aile Hayatı

Ekrem İmamoğlu'nun eşi ve çocukları
Ekrem İmamoğlu’nun eşi ve çocukları

Beylikdüzü Belediye Başkanlığı döneminde de Beylikdüzü’nde yaşamayı tercih eden Başkan, eşi ve çocuklarıyla bölgede büyük hizmetlerin altına imzasını atmıştır. 2009 yılında ilk olarak CHP Beylikdüzü ilçe örgütüne katılmıştır ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde de Beylikdüzü Belediye Başkanı seçilmiştir. Bölgedeki yaşam kalitesi, konforlu ulaşım, kültürel ve sosyal faaliyetler alanında zenginliğin artmasına katkı sağlayan İmamoğlu, üyesi olduğu partinin oylarının artmasında da önemli bir görev üstlenmiştir.

1992’li Yıllar; Eğitim hayatını tamamladıktan sonra çeşitli sektörlerde iş hayatına atılan Başkan, aile şirketlerinde çalışırken spor hayatına da devam etmiştir. Trabzon spor basketbol ve futbol kulübünde oynayan aday, daha sonra Beylikdüzü Spor Kulübünde de yöneticilik yapmıştır.

2009’lu Yıllar; CHP Beylikdüzü ilçe Başkanı seçilen İmamoğlu, özverili çalışmalarına devam ederek parti teşkilatının yeniden yapılanmasında da etkili olmuştur.

2014’lü Yıllar; Yerel seçimlerde yakalanan başarıyla Beylikdüzü ilçesine Başkan olan İmamoğlu, bölgedeki sivil topum kuruluşlarının yönetimde de etkili bir rol oynamasına destek sağlamıştır.

2019 yılı 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul Belediye Başkan adayı olarak açıklanan İmamoğlu, kazandığı seçimleri YSK kararıyla kaybetmiştir. Yenilenecek olan 23 Haziran seçimlerinde CHP’nin adayıdır. 23 Eylül 2017 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa eden Kadir Topbaş yerine de aday gösterilen İmamoğlu, Belediye Meclisi’nde yapılan oylamada başkanlığı Mevlüt Uysal’a karşı az farkla kaybetmiştir.

Ekrem İmamoğlu Yerel Seçim Süreci – Ezici farkla gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı

18 Aralık 2018 tarihinde CHP tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak açıklanan Ekrem İmamoğlu, seçimlere İstanbul halkından aldığı destek ile katılmıştır. Yapılan seçimlerde YSK tarafından lider olarak açıklanan aday, daha sonra yapılan itirazlarla Başkanlık hakkını kaybetmiştir. Ekrem İmamoğlu, 4 milyon 159 bin 650 oy alarak AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Binali Yıldırım’ın önünde tamamladığı seçimin tekrarlanması kararının ardından geniş kitleler tarafından daha da tanınmış ve sevilmiştir. Ve Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran 2019 yılında tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde rakibi Ak Partili Binali Yıldırım’a 806.767 fark atarak ezici bir çoğunlukla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

* Halen evli ve 3 çocuk babası olan İmamoğlu, 1991’den bu yana Beylikdüzü’nde yaşıyor.

Halkın her fırsatta daha yakından tanımaya çalıştığı ekrem imamoğlu kaç yaşında? Annesiyle birlikte çıktığı her programda aralarında yaş polemiğinin yaşanıyor olması İstanbul adayının yaşının kaç olduğu hakkında haberlerin yakından takip edilmesine neden oluyor. 1970 doğumlu İmamoğlu bugün 48 yaşında ve en genç İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmuştur. İstanbul seçim sonuçları, dünyadaki tehlikeli trendin aksine halkın popülizme karşı mesafesini de gösteriyor. Ülkemiz için ileriye dönük güzel bir gelişmedir.

Başarılı Bir Siyasi Performans – Ekrem İmamoğlu

Halkı etkileyen dili, samimiyeti, herkesi kucaklayan söylemleri ve vaatleriyle milyonların gönlünde taht kurmayı başaran Ekrem Bey, seçimle iş başı yaptığı Beylikdüzü Belediyesini Ak Parti’den devir almıştır. Halkla çat kapı ziyaretlerle tanışan ve iç içe olan Başkan, Ramazan ayında yaptığı iftarlarla da basının dikkatini çekmeyi başarmıştır. Ziyaretine gittiği ihtiyaç sahiplerine yemek de götüren aday, Atatürk için her 10 Kasım tarihinde mevlit okutarak kurucu öndere olan sevgi ve saygısını göstermiştir.

* Ekrem İmamoğlu’nun dedesi İstiklal Gazisi, babası ise eski MHP ve ANAP’lıdır.
* Başkanın toplumun her kesimini kucaklayan dili bu şekilde gelişmiştir.

Sosyal yardımlar konusunda yürüttüğü çalışmalara büyük destek veren eşi Dilek İmamoğlu ile 3 evlat sahibi olan çift, mutlu evlilik hayatlarıyla da pek çok gence örnek teşkil etmektedir. Son Engelliler Günü’nde bir sosyal deneye katılan Dilek hanım, tüm gününü tekerlekli sandalye üzerinde geçirmiş ve engelli vatandaşların yaşadığı sorunları deneyimlemeye çalışmıştır. Bu şekilde Beylikdüzü’nün eksiklerini yerinde tespit eden Dilek Hanım, bölgenin herkes için yaşanabilir hale gelmesinde büyük rol sahibidir.

Sıra Dışı Bir Siyasi Profil – Ekrem İmamoğlu

Sıra dışı bir siyasi profile sahip olan Ekrem İmamoğlu, halkı kucaklayarak rakip partililerden de takdir toplamayı başarmıştır. Görevde olduğu süre boyunca ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığında, devlet yetkilileriyle bir araya gelen ve resmi davetlere yüksek oranda katılım sağlayan Başkan, İstanbul’da seçilmesi halinde 39 ilçeyi de kucaklayacağını herkese kanıtlamaya çalışmıştır.

Her söyleminde ciddi bir felsefe değişiminden bahseden İmamoğlu, şehrin 2023 ve 2050 hedefleriyle yeni bir sayfa açmaya ihtiyacı olduğunun altını çizmiştir. Öncelikli hedefinin şehrin en büyük sorunu olan ulaşım imkanlarının zenginleştirilmesi olduğunu her mitingde vurgulayan aday, sosyal medya paylaşımlarıyla da geniş kitlelere ulaşma şansını elde etmiştir.

Dilek İmamoğlu Kimdir?

Ekrem İmamoğlu ve Eşi Dilek İmamoğlu

Başarılı çalışmalarıyla kısa sürede herkes tarafından tanınan Ekrem imamoğlu eşi kimdir sorusu halkın da en çok merak ettiği konular arasında sayılabilir. Eşi gibi Trabzon doğumlu olan Dilek hanım, 45 yaşındadır. İstanbul Üniversitesi Turizm Bölümü mezunudur. Mehmet Selim, Semih ve Beren’in annesidir. Eğitim hayatına halen devam eden Dilek İmamoğlu, seçim sürecinde eşine destek olurken bir taraftan da tezini hazırlamayı sürdürmüştür.

Üniversiteyi bitirdikten sonra ailesinin tekstil şirketinde finans işleriyle uğraşan Dilek Hanım, özel bir üniversitenin Kamu Yönetimi bölümünü bitirmiş ve doktorasına devam etmektedir. Sosyal sorumluluk projeleriyle halkla iç içe girmeyi başaran Dilek Hanım, yaptığı açıklamalarda eşinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve başlamasının ardından özellikle kadın ve aile konularında önemli projelerin altına imzasını atacağını belirtmiştir.

Çiftin büyük oğlu olan Mehmet Selim halen, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği bölümünde okuyor. Basketbolla ilgileniyor. Semih İmamoğlu ise bu sene 1 milyondan fazla çocuk gibi LGS sınavına girdi. Evin en küçük ve tek kızı olan Beren ise bu sene 3.sınıfa geçti.

Yazar: Muratcan Işıldak

Genç Düşünce Enstitüsü Başkanı

26. Dönem Ankara CHP Milletvekili Adayı

Originally posted 2022-06-09 13:56:11.