Kışlık Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Yazın en güzel sebzelerinden biri olan domatesin en sağlıklısını ve en doğalını kış aylarında da tüketebilmek için konserve hazırlamak en mantıklı yöntemlerden biridir. Oldukça kolay bir şekilde hazırlanabilmekte olan domates konservesi, kışın domates fiyatları arttığında ya da domatesin doğalından asla vazgeçilmek istenmediğinde hemen hazırlanabilecek bir kışlık yiyecektir. İster menemenlik olarak tüketilebilecek olan, isterseniz de yemeklere ve çorbalara garnitür olarak koyulabilecek olan domates konservesi nasıl yapılır sizin için paylaşıyoruz.

Domates Konservesi İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • İstenen miktarda domates
  • Tuz
  • Şeker

Domates Konservesinin Hazırlanışı

Domates konservelerinin hazırlanabilmesi için öncelikle domateslerin kabuklarının soyulması gerekmektedir. Domatesleri kabuklarından ayrıştırmak için iki yöntem kullanmak mümkündür. İsterseniz domateslerin tamamını patates soyar gibi tek tek soyabilirsiniz. Ancak çok daha pratik bir yöntem olan kaynar suya atma yöntemi ile de domatesleri soymanız mümkündür. İyiye yıkamış olduğunuz domateslerin alt kısmına bıçakla çarpı şeklinde çizik atın. Ardından tüm domatesleri kaynayan suyun içerisine bırakın. Kaynar suya attığınız domatesleri hemen kaynar sudan alarak buzlu soğuk suya atın. Göreceksiniz ki domateslerin kabukları zar gibi çıkacak ve kolay bir şekilde soyulacaktır. Tüm domatesleri istediğiniz yöntemi kullanarak soyun ve küp şeklinde doğrayın. Elinizle domateslerin suyunu hafifçe sıkın ve de genişçe bir tencerenin içine doğranmış domatesleri alın. Bir müddet tencerede kaynattığınız domateslerin üzerine tuzu ve şekeri ilave ederek domatesleri pişmeye bırakın. Menemen konservesi nasıl yapılır sorusunun cevabını merak edenler ise aynı yöntemi uygulayarak bu karışımın içerisine küçük bir şekilde doğranmış yeşil biberleri de ekleyerek istedikleri menemen konservelerini elde edebilirler.

Konservelerin Kavanozlara Aktarılışı

Hazırlamış olduğunuz domates karışımını tencereden kavanozlara aktarmadan önce kavanozların sıcak su ile iyice yıkanmasına özen gösterin. Bu kavanozların hem dezenfekte olmasını hem de sıcak domatesler ile buluşan konserve kavanozlarının çatlamaması için gerekli bir işlemdir. Sıcak sudan geçirdiğiniz konserve kavanozlarına domatesler kaynar vaziyetteyken doldurun. Konservelik domatesin sıcak olması bu aşamada oldukça önemlidir. Her bir kavanozu yeterli miktarda doldurun ve metal kapaklar ile kavanozun ağzını hava almayacak sıkılıkta kapatıp kavanozları ters bir şekilde dizin. Doldurduğunuz her bir konserve kavanozu için aynı işlemi uygulayın. Gün ışığı almayan serin ve kuru bir yerde konservelerinizi muhafaza edebilirsiniz.

Domates Konservesinin Püf Noktaları

  • Domates konservesi yaparken en önemli noktalardan biri domatesleri soyma yöntemidir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi domateslerin alt kısmına çarpı şeklinde kesik atıp domatesleri önce kaynar sonra ise buzlu suya atmak en kolay soyma yöntemlerinden biridir.
  • Domates konservesinin bir diğer püf noktası da şeker kullanmaktır. Yapmış olduğunuz domates konservesinin içerisine 1 yemek kaşığı kadar şeker eklemeniz konservenizin bozulmasını engelleyecektir. Konservenin ömrünü uzatan şeker atma işlemi kesinlikle domateslerin tadı üzerinde değiştirici bir etkiye sahip değildir.
  • Domates konservesi yapımında en önemli olan şeylerden biri de doldurulan kavanozların mutlaka ters çevrilip kavanozlar soğuyuncaya dek bu şekilde ters saklanmasıdır.
  • Ayrıca kavanozlara oldukça sıcakken doldurulan domatesler ellerinizi yakmasın diye bir bez yardımı ile konserve kavanozlarını tutmanız da elinizin yanmasını önleyecektir.
  • Domates konserveleri muhakkak serin ve kuru bir alanda saklanmalıdır ve güneş ışığıyla teması önlenmelidir.
  • Tüketmek için açmış olduğunuz her bir domates konservesinden geriye kalanı buzdolabında saklamanız ve en kısa süre içinde tüketmeniz de en sağlıklı seçenek olacaktır.

Domates Konservesi Kaç Dakika Pişirilir

Domates konservesi kaç dakika kaynatılır sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Doğramış olduğunuz domatesleri tencereye koyduktan sonra 1 saate yakın bir şekilde kaynatmanız yeterli olacaktır. Domatesler yeterince pişip bir miktar da suyunu çektiğinde kavanozlara doldurma aşamasına geçebilirsiniz anlamına gelmektedir.

Originally posted 2022-05-31 21:24:39.