Kredi Notu Nedir? Neden Önemlidir?

Kredi kartları ve bankaların vermiş olduğu çeşitli krediler hayatımıza girdiğinden bir birçok farklı terim de gündeme gelmeye başlamıştır. Bunlardan bir tanesi de sık sık duyulan kredi notudur. Kredi notu adı verilen sistem, ortak bir kuruluşta kişinin tüm finansal geçmişinin toparlanması ve ardından analiz edilmesi sonucunda puanlanmasıdır. Yani, yapılan finansal işlemlerin kayda geçerek, istatistiksel bir şekilde analizinin yapılması ve puanlanmasıdır. Ülkemizde bu işlemi gerçekleştiren kuruluş ise Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’dir.

Kredi notu, kişinin gelecekte alacağı krediler için bankaların ön görü yapabilmesi adına önemli bir unsurdur. Ancak tabi ki de tek unsur değildir. Kredi kullananların finansal kayıtlarının puanlaması 1 ile 1900 puan arasında yapılmaktadır. Bu puanlama cetveli ise 5’e bölünmektedir:

  • 1-699 En Riskli
  • 700-1099 Orta Riskli
  • 1100-1499 Az Riskli
  • 1500-1699 İyi
  • 1700-1900 Çok İyi

İdeal Kredi Notu Ne Olmalı?

Kredi kartı ve kredi kullananların birçoğu “Kredi notu kaç olmalı?” sorusunun yanıtını merak etmektedir. Kredi notunu Dünya üzerinde birçok ülkede Findeks adlı kuruluş düzenlemektedir. Puanlama cetvelinde belirlenen puanlar üzerinden, kredi veren bankalar değerlendirme yapmaktadır. Özellikle en riskli bölgede olan kişiler, kesinlikle bankalar tarafından değerlendirmeye alınmamaktadır.

En ideal kredi notu mutlaka çok iyi kategorisinde yer almaktır. Ancak bazı nedenlerden ötürü kredi notu düşebilmektedir. Bu nedenle ideal bir kredi notu, az riskli bölgede olmalıdır. Az riskli bölgenin altına düşüldüğünde kredi almak oldukça zorlaşmaktadır. Kredi notunun düşmesine neden olan unsurlardan uzak durulması gerekmektedir. Aksi durumlarda kişi yeniden kredi alma aşamasında oldukça zorlu ve çetin koşulları yerine getirmesi gerekecektir.

Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer?

Kredi notu, birçok nedenle düşebilmektedir. Devletin belirlemiş olduğu belirli koşullar ve bankaların kendilerine özel belirlediği koşullar doğrultusunda bu durum değişebilmektedir. Ancak genel olarak kredi notunun düşmesine neden olacak unsurlar belli başlıdır. Bunlardan ilki, kredi borcunun geç ödenmesi durumudur. Zamanında ödenmeyen kredi borçları ya da sürekli olarak kredi kartı borcunun asgari tutarı ödenmesi gibi durumlarda kredi notu ne yazık ki düşmektedir.

Bunun dışında kredi borcunun hiç ödenmemesi de kredi notunu düşüren unsurlardandır. Hatta bu durum sizi en riskli bölgeye iter ve bir daha kredi alamazsınız. Bunun dışında bir diğer kredi notunu düşüren durum da zamanından önce kredi borcunu ödemektir. Kredi borcunu zamanından önce ödemek, bankanın yapmış olduğu planları ve alacağı faizi bozmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle de kredi notu çok olmasa da düşer. Zira bankanın kârı alacağı faizdir.

Düşük Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Düşen kredi notunun yükselebilmesi için bazı koşullar yerine getirilmelidir. Bu koşullar ise oldukça basittir. Sürekli kredi almak bu koşulların en başında gelmektedir. Kredi notu en düşük olanlar bile, sürekli kredi alarak ve ödemelerini tam zamanında gerçekleştirerek en riskli bölgeden, çok iyi bölgeye geçebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise ödemelerin tam zamanında gerçekleşmesidir. Aksi durumlarda kredi notunun yükselmesi söz konusu olmayacaktır. Kredi notu öğrenme işlemi ülkemizde Findeks üzerinden yapılabilmektedir. Kredi notum kaç diye merak edenler ise bu sorunun yanıtını KKB’nin internet sitesinde bulabileceği gibi Findeks’ten yararlanarak da öğrenebilmektedir.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notumu nasıl öğrenirim diye merak edenler, Findeks’e üye olarak kredi notunu öğrenebilmektedir. Ancak Findeks’e üye olmak ne yazık ki ücretlidir. Bu nedenle kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler belirli bir ücret ödeyerek bu bilgiye sahip olabilmektedir. Dünya üzerinde kredi notu hesabını tam olarak yapan sistem sadece Findeks’tedir. Bu sebepten dolayı da ücretli olarak hizmet vermektedir.

Kredi notunu öğrenmek isteyenler ayrıca farklı yollarla da ücretsiz olarak öğrenebilmektedir. Örneğin kredi almak için bir bankaya gittiğinizde, kredi notunuzu sorarsanız size söyleyeceklerdir. Ya da herhangi bir GSM operatöründen faturaya ek şekilde telefon almak istediğinizde ilk olarak kredi notunuza bakacalardır. Burada da kredi notunuzu öğrenmeniz mümkündür.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Günümüzde birçok banka kredi notu düşük olanlar da kredi alabilsinler diye birçok farklı kampanya yapmaktadır. Ancak en riskli bölgede olan tüketiciler, genel olarak yine kredi alırken farklı koşulları yerine getirmesi istenebilmektedir. Kredi notunun düşük olması nedeni ile banka kefil, gayrimenkul gibi güvenceler isteyebilmektedir. Bu nedenle kredi notunun düşük olmaması, rahat bir kredi almak adına en önemli unsurdur.

Originally posted 2022-06-02 23:13:55.