Kurutmalı Çamaşır Makinalarının Avantajları

Kurutmalı Çamaşır Makinalarının Avantajları

Günümüzde çoğu kadınlar artık çalışmaya başlamıştır. Bu yüzden de hayat müşterektir mantığı ile ev işlerini kadın erkek gözetmeksizin herkes yapmaktadır. Zaman ise en önemli kısıt haline gelmiştir herkes için. Zamanın bu kadar kısıtlı olması durumunda çamaşır, bulaşık yıkamak gibi durumlar artık git gide kolaylaşması istenmektedir. Çünkü ev yaşantısında en çok vakit alan bölümler bunlar olmaktadır. Bu yüzden de yeni nesil teknoloji ile üretilen makineler artık hem yıkama hem de kurutma fonksiyonlarını içermektedir. Hem zamandan tasarruf hem de hayatınızda farklı konulara vakit ayırma olasılığının artıyor olması herkesin tercih ettiği bir teknolojik gelişmedir. Bu yüzden de genel olarak bakacak olursak kurutmalı çamaşır makinelerinin avantajları ve dezavantajlarının olduğunu görebilmekteyiz.

Ergonomiklik

Çamaşırları hem yıkama hem de kurutma için yarı ayrı vakit ayırmaktayız. Sadece ayrı ayrı vakit değil aynı zamanda ayrı ayrı yer de de tutmaktayız. Öncelikle kirli çamaşır sepetine, sonra yıkamak için çamaşır makinesine, sonra kurutmak için ayrı bir kurutma makinesine veya ser geç kullanarak kurutma süreci ile çamaşırları yıkamaktayız. Bu da hem zamandan hem de yerden ciddi bir kayıp olmakta. Fakat hem yıkama hem de kurutma özellikli olan çamaşır makinelerinde öncelikle çamaşırları yıkama sonra hemen aynı yerde kurutma sistemleri mevcuttur. Bu yüzden de ayrı bir kurutma makinesi veya ser geç kullanmadan çamaşırlarınızı kurutabilir ve ayrıca ıslak olan yıkanmış çamaşırları asmak veya kurutma makinesine koymak gibi ayrıca bir işlem yapmazsınız. Size sadece çamaşırlarınızı toplamak kalır.

Zamandan Tasarruf

Zamanımızın bu kadar kısıtlı olduğunu düşündüğümüz bu günlerde özellikle çamaşır yıkama işlemini ne kadar makineler yapsa da ciddi bir efor harcamaktayız. Çamaşırları renklerine göre ayırma bunları tek tek yıkama, kurutmak için asma vs. Fakat ikisi bir arada olan çamaşır makinelerini kullandığımızda çamaşırları ayırdıktan sonra tek seferde yıkayıp kurutulmuş bir durumda almamız mümkün hem de kurutma süresi normalde 1 gün sürerken kurutma makinelerinde bu süre oldukça hızlı. Bu yüzden yıkama işlemi sonrasında doğrudan kurutup 1 saat sonra ütüleyip kıyafetinizi giyebilirsiniz.

Gaz Kullanımı

Biliyorsunuz artık çamaşır makineleri de kurutma fonksiyonları eklenince gaz kullanımı ortaya çıkmakta ve doğayı kirletmeye yarayan bir teknolojik gelişme daha olmuştur. Evet, her ne kadar bize avantajı olsa da çevre dostu olmayan bir teknolojik gelişmedir. Bize zaman kazandıran ama çevre için bir ölüm makinesi daha yapıldığı söylenebilir.

Elektrik Tüketimi

Her ne kadar kurutma makinesi fonksiyonu bizlere zaman kazandırsa da kurutma işleminde ser geç kullanmak yerine makineyi tercih ettiğimiz için ayrıca bir güç harcanacaktır. Bu güç ise elektrik tüketimi ile doğrudan cüzdanlara yansıyacaktır. Zamanımızı aslında para ile satın almaktayız de denebilir. Burada önemli olan paranız mı yoksa zamanınız mı daha kıymetli bunları görebilmek ve iyi analiz edebilmektir.

Sınırlı Genişlik

Alan darlığı bütün evlerin sorunu aslında bu yüzden de ilk bakışta yıkama işlemini yapan makinenin kurutma fonksiyonunun olması oldukça yer hacmi kazandıran bir ürün olarak gözüküyor. Fakat makineleri ayrıntılı incelediğimizde aslında kurutma özelliği olan çamaşır makinelerinin haznelerinin tahmin edilenden veya kullanılandan oldukça küçük ve dar olduğunu görebiliyoruz. Özellikle kilogram bazında hesaplanan çamaşır makinelerinin sadece yıkama fonksiyonlar 9 kilograma kadar çıkarken kurutma fonksiyonu olanlar 4-5 kilogram ağırlığını geçemiyor. Bunun sebebini uzmanlar kurutma özelliklerinin makinenin içerisinde oldukça büyük yer kaplaması durumuna bağlıyorlar.

Bu durumdan sonra karar size kalmış. Sizin için zaman mı yer mi para mı önemli siz karar vererek tercihlerinizi yapacaksınız.